Ձերբակալվել է Գառնիկ Իսագուլյանը
Բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր հնչեցնելու կասկածանքով ձերբակալվել է «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում՝ Youtube կայքէջում «Նիկոլին գնդակահարողին պետք է տալ Ազգային հերոսի կոչում կամ մեկ միլիոն դոլար պարգևավճար» վերնագրով տեսանյութում «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանի կողմից առերևույթ բռնության կոչեր հնչեցնելու դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով կատարված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Գ.Իսագուլյանը հրավիրված ասուլիսի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի նկատմամբ քաղաքական ու այլ հայացքներով պայմանավորված հրապարակային հնչեցրել է բռնության կոչեր:
2020թ. դեկտեմբերի 23-ին վերջինս ձերբակալվել է՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226.2-րդ հոդվածի (Անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ սեռով, ռասայով, մաշկի գույնով, էթնիկական կամ սոցիալական ծագումով, գենետիկական հատկանիշներով, լեզվով, կրոնով, աշխարհայացքով, քաղաքական կամ այլ հայացքներով, ազգային փոքրամասնությանը պատկանելությամբ, գույքային վիճակով, ծնունդով, հաշմանդամությամբ, տարիքով կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, նման բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը) 1-ին մասով նախատեսված առերևույթ հանցագործություն կատարելու կասկածանքով:

По подозрению в публичных призывах к применению насилия задержан председатель партии «Национальная безопасность» Гарник Исагулян, сообщает пресс-служба СК Армении.
В отделе по расследованию тяжких преступлений следственного управления города Ереван Следственного комитета Армении в результате следственных и других процессуальных действий по уголовному делу, расследуемому в связи с озвучиванием видимых призывов к насилию в видеоматериале, опубликованном на видеохостинге Youtube под заглавием “Расстрелявшему Никола нужно присвоить звание национального героя или премию в размере 1 млн долларов”, со стороны председателя партии “Национальная безопасность” Гарника Исагуляна, выяснилось, что он во время пресс-конференции по политическим и иным взглядам публично озвучил призывы к насилию в отношении премьер-министра Армении.
23 декабря 2020 г. Исагулян был задержан по статье 226.2 УК Республики Армении (публичные призывы к применению насилия, обусловленного полом, расой, цветом кожи, этническим или социальным происхождением, генетическими признаками, языком, религией, мировоззрением, политическими или иными взглядами в отношении лица или группы лиц, принадлежностью к национальному меньшинству, имущественным состоянием, родом, инвалидностью, возрастом или иными обстоятельствами личного или социального характера, публичное оправдание или пропаганда такого насилия) по подозрению в совершении предполагаемого преступления, предусмотренного частью 1.