Վերջնական աղետից խուսափելու զգոնությամբ` ժամը 17։30-ին իրականացնել համախմբված բողոքի ակցիաներ. Արտակ Թովմասյան
17:07 24/12/2020
«Թովմասյան» բարեգործական հիմնադրամի ղեկավար Արտակ Թովմասյանը, որ հանդես էր եկել նոր թիմ ձևավորելու նախաձեռնությամբ, հանդես է եկել հոդվածով.
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, մեր հայրենիքն ու ազգն այս պատմական օրերին կանգնած են գոյատևման վտանգի առաջ` գոյատևման՝ իբրև պետություն, իբրև ազգ, իբրև հայ։ Կրճատված են ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի սահմանները, կործանված են հազարավոր ճակատագրեր։ Որբացած են նույնքան ընտանիքներ։
Պետության առջև ծառացած խնդիրներն այլևս մեզանից յուրաքանչյուրինն են։ Այս խնդիրներն արդեն թակել են շատերիս դռները, մյուսներինը դեռ թակելու են։ Սարսափելի պատերազմի ու այս ողբերգական կորուստների հետևանքները որևէ մեկին, ցավոք, չեն շրջանցելու` ֆիզիկապես, բարոյապես, հոգեպես, նյութապես և ոչ միայն։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերի 7-ին՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Մոսկվայում կայացած իմ հանդիպման ժամանակ, խորին մտահոգությունս եմ հայտնել, թե ինչ անդառնալի հետևանքների կբերի հայության մեջ սև-սպիտակի, հնի ու նորի բաժանարար գծեր անցկացնելը։ Այսօր էլ ապաշնորհ իշխանությունը շարունակում է պառակտել մեր ժողովրդին։ Այլևս թույլ չենք տա մեր ազգի մեջ որևիցե բաժանարար գիծ անցկացնել։
Միասնությունն է, որ միշտ փրկել և հզորացրել է հայ ժողովրդին, և միայն այս դավաճանական իշխանությունների օր առաջ հեռացումը թույլ կտա միասին վերականգնել մեր ազգային արժանապատվությունը, կերտել հզոր Հայաստան և ազգային պրոֆեսիոնալ բանակ։
Իսկ այս օրերին ինչո՞վ են զբաղված մեր իշխանությունները: Նրանք լուծում են իրենց անձնական խնդիրները՝ կառչած աթոռներից, և որևիցե գործողություն չեն անում գերիների տվյալները վերջնականապես հստակեցնելու և նրանց արժանապատիվ կերպով վերադարձի համար։
Ունենք զինվորական և քաղաքացիական անձինք, ովքեր մինչև հիմա շրջափակման մեջ են։
Անհետ կորածների հարցով այդպե՛ս էլ գործնական քայլեր չեն արվում ՀՀ իշխանությունների կողմից:
Անկարողություն կամ անգործություն է դրսևորվում նաև ԴՆԹ թեստերի միջոցով դիերի ճանաչման հարցում:
Ստացվում է՝ իրականությունից կտրված Փաշինյանն իր թիմով անզոր է այս խնդիրները լուծելու. նրանք դրա համար շուրջ 1,5 ամիս ժամանակ ունեին։
Հայաստանի Հանրապետությունում չկա մի պաշտոնյա, ում կոնկրետ հանձնարարված է զբաղվել վիրավոր ու անհետ կորած զինվորների հարցերով, գերիների վերադարձով։ Չկա այս խնդիրների ուղիղ պատասխանատուն, ում կարող են դիմել զինծառայողների հարազատները։
Վերոնշյալը հաշվի առնելով և վերջնական աղետից խուսափելու զգոնությամբ` դիմում եմ հայ ժողովրդին և իմ համախոհներին, այսօր՝ ժամը 17։30-ին, իրականացնել համախմբված բողոքի ակցիաներ։
Հորդորում եմ՝ Փաշինյանին հեռացնելու գործում ընտրել նրա իսկ ձեռագիրը՝ փակելով գլխավոր փողոցները, կաթվածահար անել երթևեկությունը և պահանջել Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը:
Ժողովո՛ւրդ ջան, Նիկոլն այլևս չունի իշխանություն, ֆիքսե՛ք, այս պահից ի վեր իշխանությունը պատկանում է մեզ՝ բոլորիս։ Մեկ մարդու նման ոտքի՛ կանգնենք՝ բեկում մտցնենք մեր երկրի արտաքին ու ներքին քաղաքականության մեջ, վե՛րջ տանք տոտալ անիշխանությանը։ Թույլ չտանք` թուրք-ադրբեջանական տանդեմը, Փաշինյանի ձեռամբ, վերջնականապես լուծի իր համար պատմականորեն կնճռոտ դարձած հայկական հարցը՝ հօգուտ իրեն։
Պայքարը սկսված է։
Աստված բոլորիս պահապան»։

Артак Товмасян: Стремясь избежать финальной катастрофы, в 17:30 провести совместные акции протеста
Руководитель благотворительного фонда «Товмасян» Артак Товмасян, выступивший с инициативой создания нового коллектива, опубликовал статью:
«Уважаемые соотечественники! В эти исторические дни наша Родина и наш народ сталкиваются с опасностью выживания, выживания как государства, как нации, как армянина. Границы Арцаха и Армении были сокращены и уничтожены тысячи судеб. И столько же детей остались сиротами.
Проблемы, стоящие перед государством, отныне касаются каждого из нас. Эти проблемы уже возникают у многих. Поверьте, у всех ожидается аналогичная ситуация!
Последствия страшной войны и этих трагических потерь, к сожалению, никого не обойдут: физически, морально, духовно, материально и не только.
Дорогой народ, еще 7 сентября 2018 года, во время встречи с Николом Пашиняном в Москве, я выразил глубокую озабоченность по поводу необратимых последствий проведения “черных” и “белых”, “старых” и “новых” разделительных линий между армянами.
И даже сегодня некомпетентное правительство продолжает разделять наш народ. Мы больше не допустим разделения нашей страны. Единство всегда спасало и укрепляло армянский народ, и только немедленное устранение этих предательских властей позволит нам вместе восстановить наше национальное достоинство, построить сильную Армению и национальную профессиональную армию.
А чем сегодня занимаются наши власти? Они решают свои личные проблемы, цепляясь за стулья, и не делают ничего, чтобы окончательно прояснить вопросы пленников, чтобы они могли достойно вернуться в свои дома/
У нас есть и гражданские и военные, которые все еще находятся в осаде.
Власти Армении также не предпринимают никаких практических шагов по вопросу пропавших без вести.
Проявляется нетрудоспособность и бездействие по вопросу пропавших без вести.
Оказывается, оторванный от реальности Пашинян, бессилен решить эти проблемы вместе со своей командой, но на это у них было около 1,5 месяцев.
В Республике Армения нет должностного лица, которому было бы поручено заниматься вопросами раненых и солдат пропавших без вести или возвращения пленных. Непосредственно за эти проблемы никто не отвечает, к кому могли бы обратиться родственники военнослужащих.
Учитывая вышеизложенное, стремясь избежать окончательной катастрофы, обращаюсь к армянскому народу, моим сторонникам, сегодня, в 17:30 с призывом провести совместные акции протеста.
Призываю вас выбрать именно метод Пашиняна при его удалении: закрыть главные улицы, парализовать движение транспорта и потребовать отставки Никола Пашиняна.
Дорогой народ, Никол больше не имеет власти, отныне власть принадлежит всем нам. Давайте вместе совершим прорыв во внешней и внутренней политике нашей страны, положим конец тотальной анархии. Мы не позволим турецко-азербайджанскому тандему в руках Пашиняна окончательно решить исторически сложный армянский вопрос в свою пользу.