Լավրովը հետ է վերադարձրել  իրեն նվիրված սրբապատկերը
Ռուսական կողմը Մոսկվայում Բոսնիա և Հերցեգովինայի դեսպանատանն է հանձնել 18-րդ դարի սրբապատկերը, որը դեկտեմբերի 14-ին այս երկիր կատարած այցի ընթացքում Բոսնիա և Հերցեգովինայի նախագահության անդամ Միլորադ Դոդիկը նվիրել էր ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին: Այս մասին Tass-ին հայտնել են Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից:
«Դեկտեմբերի 23-ին, նվիրատուի հետ համաձայն, սրբապատկերակը տեղափոխվել է Բոսնիա և Հերցեգովինայի դեսպանատուն Մոսկվայում: Միևնույն ժամանակ, գործընկերներին առաջարկվել է օգտագործել առկա իրավական մեխանիզմները` պարզելու համար այս գործի բոլոր հանգամանքները, ներառյալ արտեֆակտի ծագումը», - ասել է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Նշենք, որ ավելի վաղ Բոսնիա և Հերցեգովինայում Ուկրաինայի դեսպանատունը նոտա էր հղել հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն՝ պահանջելով ուկրաինական կողմին վերադարձնել Լուգանսկից տարված պատկերակը, որը Դոդիկը նվիրել էր Լավրովին: Բոսնիա և Հերցեգովինայի դատախազությունը գործ է հարուցել և սկսել է ստուգել սրբապատկերի ծագումը:
Կարծիքներ կան, որ սրբապատկերակը Բոսնիա և Հերցեգովինա է փոխանցվել անօրինական ճանապարհով, ենթադրաբար վարձկանների կողմից, ովքեր գործում են ուկրաինական Դոնբասի անջատողականների շրջանում:

Подаренную главе МИД РФ Сергею Лаврову икону передали в посольство Боснии и Герцеговины
Российская сторона передала сегодня в посольство Боснии и Герцеговины (БиГ) в Москве икону 18 века, которую председатель Президиума БиГ Милорад Додик подарил главе МИД РФ Сергею Лаврову в ходе его визита в эту страну 14 декабря. Об этом сообщили ТАСС в МИД РФ.
"23 декабря по согласованию с дарителем икона была передана в посольство Боснии и Герцеговины в Москве. При этом рекомендовали партнерам задействовать доступные правовые механизмы для выяснения всех обстоятельств этого дела, включая происхождение упомянутого артефакта", - указали в МИД.
Ранее посольство Украины в БиГ направило в министерство иностранных дел республики ноту с требованием вернуть украинской стороне икону из Луганска, которую Додик подарил Лаврову. Прокуратура БиГ возбудила дело и начала проверку происхождения иконы.