Զոհված զինծառայողի հայրը պատրաստվում է դիմել դատարան. Ֆանտաստիկ բարդակի հեղինակ ստահակները պետք է պատասխան տան
12:09 25/12/2020
Արցախի Մաճկալաշեն գյուղում՝ Ամարաս վանական համալիրի մոտակայքում հոկտեմբերի 19-ին նահատակված զինծառայող Արեն Միրզոյանի հայրը պատրաստվում է դիմել դատարան՝ որդու մահվան համար մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով։
Ծնունդով Գորիսից, երկար տարիներ Ստեփանակերտում ապրած, Շուշիի տունը կորցրած, Արցախի գյուղատնտեսության նախարարության նախկին պաշտոնյան՝  Կարեն Միրզոյանը, ուսումնասիրելով պատերազմում զինծառայող որդու՝ Արենի  զոհվելու հանգամանքները, լսելով նրա մարտական ընկերներին, զոհվածների հարազատներին, բարեկամներին, հանգել է եզրակացության, թե Արենին, թե նրա մարտական ընկերներին, թե զինծառայողներից շատերին պատերազմի ժամանակ չեն տրամադրվել անվտանգության համար անհրաժեշտ պարագաններ։
Նա համոզված է, որ իր 18-ամյա որդին ու շատերն այսօր ողջ կլինեին, եթե ապահովված լինեին գոնե զրահաբաճկոններով, գլուխը պաշտպանող սաղավարտներով (каска), աշխատող հրետանու ձայնը խլացնող ականաջակալներով։
«Երբ հետադարձ հայացք եմ նետում, թե ինչ է կատարվել... Ամեն ինչ այնքան վատ էր կազմակերպված, ամեն ինչ այնքան ապաշնորհ էր։ Ամեն օր ի հայտ են գալիս նոր  հանգամանքեր, որոնք զայրացնում ու սարսափեցնում են ինձ, լցնում ցասումով»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում նման որոշման պատճառների մասին պատմում է որդեկորույս հայրը։
Երկու ամիս առաջ զոհված ու Գորիսի պանթեոնում հուղարկավորված Արեն Միրզոյանի անունը դեռ ՊԲ կողմից հրապարակված ցուցակներում չի եղել։
Արենը բանակ է զորակոչվել  հուլիսին, ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետ անվճար ընդունվելու լուրն իմացել է արդեն զորամասում։ 70 օր զինծառայության մեջ գտնվող զինվորին առաջին օրից տարել են առաջին գիծ։ Հայրն ասում է՝ եղել է այնպիսի պայմաններում, որ շանս չուներ ողջ մնալու։ Հրետանավոր էր։
«Մեր երեխաների հերոսականությունը նման պայմաններում ոչ մի արժեք չունի, եթե նրանք չունեին անվտանգության նվազագույն պարագաններ։ Ուրեմն Արենը հեղուկ շատ էր սիրում, իրեն սուրճ էինք ուղարկել ծառայության ընթացքում, ասել էինք, պատրաստի, լից շիշդ, քիչ-քիչ կխմես։ Երեխան ասում է՝ իզուր էլ ուղարկել եք, շիշը փական չունի։ Ասեցի՝ բա փոխի, պատասխանեց՝ էէ, կեսից շատերի շշերը չեն փակվում։ Վիրավորվելու պահին  միանշանակ Արենը զրահաբաճկոն չի ունեցել, նաև  ականջակալ չի ունեցել։ Իր հետ ծառայող մի երեխա էր եկել մեր տուն, որ ամբողջությամբ պարալիզացված էր հենց պայթյունների ձայնի հետևանքով։ Իմիջիայլոց, հայտնի նկարով զինվորներից մեկը մահացել է պայթյունի ձայնից ականջներից արյունահոսության հետևանքով, ականջակալ չի ունեցել»,-պատմում է Կարեն Միրզոյանը։
Հայրը համոզված է, եթե որդու հագին լիներ զրահաբաճկոն, ապա նա ողջ կմնար, քանի որ բժշկական եզրակացության մեջ նշված է եղել՝ մահը վրա է հասել ներքին օրգանների՝ թոքի, սրտի վնասվածքի պատճառով։
Զոհված մարտական ընկերոջ հորը այցելած մաճկալաշենցի, մեկ ու կես տարվա զինծառայողը պատմել է՝ հրամանատարից զրահաբաճկոն են խնդրել, հրամանատարը կապվել է ինչ-որ մեկի հետ, պատասխանել են՝ հրետանավորին զրահաբաճկոն չի հասնում։
«Պատկերացնո՞ւմ եք։ Որդիս հրետանավոր էր, ու այս պատերազմում հրետանին եղել է ամենաթիրախավորվածը։ Եթե որդուս հագին զրահաբաճկոն լիներ, նա կփրկվեր։ Նա վիրավորում է ստացել կրծքավանդակի, որովայնի շրջանում։ Վրդովեցուցիչ է։ Արևմտահայերեն մի լավ բառ կա, տղեկներ։ Տղեկները, ի նկատի ունեմ Արայիկ Հարությունյանին ու Նիկոլ Փաշինյանին, երկուսին էլ անձամբ ճանաչում եմ, որ դեռ ինքնադրսևորվում էին, միանգամից իշխանություն ստացան ու փչացրեցին ամեն բան։ Ես իրադարձությունների էպիկենտրոնում եմ եղել, այնքան բախտներս չի բերել, որ գոնե մի բան ճիշտ չեն արել։ Այս ամենի հետևանքով ես կորցրել եմ ամենաթանկը, ես դատի եմ տալու, եթե ոչ այսօր, ապա վաղը նրանք պատասխանատվության են ենթարկվելու՝ և Հայաստանի, և Արցախի գերագույն-գլխավոր հրամանտարները, և Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատարությունը։ Ֆանտաստիկ բարդակ է եղել, սոդոմ-գոմոր, չէր կարող այսպես բանակը հաղթել, տղաններին կեցցե, որ կարողացել են այդքան դիմադրել։ Մի բան գոնե ճիշտ անեին...»,-ասում է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով, որդին 24 օր առանց հերթափոխի եղել է կրակային կետում, որևէ անգամ հերթափոխ չի արվել։
«Այսինքն, իմ որդուն որևէ շանս չեն տվել ողջ մնալու, չզոհվելու»,-ասում է  հայրը։
Միրզոյանը դեռ փաստաբան չի ընտրել,  հավաքում է հիմնավորումներ, փաստեր՝ անկազմակերպ ռազմական գործողությունների, զինվորներին անվտանգության ապահովող պարագաններ չհատկացնելու, զինվորական համապատասխան պատրաստվածություն չանցած զինվորներին ամենասարսափելի պատերազմում ներգրավելու վերաբերյալ։
«Մի քանի օր թնդանոթին ծանոթացած զինվորին տանում են առաջնագիծ, առանց հերթափոխի պահում ես այնքան, մինչև կզոհվի։ Էլի փաստարկներ կլինեն, վստահ եմ, այդ մարդիկ պատժվելու են, ապաշնորհություն բառն այն չէ, ուղղակի հանցագործություն է տեղի ունեցածը։ Ես տեղեկություններ ունեմ, որ շատ մարդիկ հրամնատարի հետ խոսել են, իրենց երեխաներին պատերազմից փախցրել են՝  ապուշ-ապուշ ձևակերպումներով։ Է, շան տղեք, ասեիք, մենք էլ կփախցնեինք։ Ես ամենօրյա դժոխքի մեջ եմ, ամեն րոպե վերլուծում եմ... ես որպես օրինապաշտ քաղաքացի, իմ ընտանիքը սրան արժանի չենք, ես ասում եմ, ստահակները պետք է պատասխան տան»,-վրդովվում է Կարեն Միրզոյանը։
Նա ֆեյսբուքյան էջում նախաձեռնության մասին գրառում է  կատարել ու կոչ արել մյուս զոհվածների ծնողներին միանալ իր նախաձեռնությանը.
«ԽՆԴՐՈՒՄ ԵՄ ԿԻՍՎԵԼ
Սիրելի հայրենակիցնե՛ր:
Որպես պատերազմում նահատակված զինվորի հայր, ես պատրաստվում եմ պատասխանատվության ենթարկել իմ որդու մահվան մեջ մեղավորներին: Ես համարում եմ, որ պատասխանատվության պիտի ենթարկվեն ԱՀ ՊԲ ղեկավարությունը, ԱՀ ԶՈՒ գլխավոր հրամանատարը և հայկական ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարը:
Միաժամանակ, հայտնում եմ, որ ես ելնում եմ զինվորի տարրական անվտանգության համար անհրաժեշտ պարագաների բացակայության փաստից (ինչի պատճառով վրա է հասել որդուս մահը) իմ խորին դժգոհությունից, ինչպես նաև այն հանգամանքից, որ իմ որդին եղել է ընդամենը երկու ամսվա ծառայող և առանց հերթափոխի, ընդհուպ մինչև զոհվելը, գտնվել է մարտական ծառայության մեջ, ինչի իրավունքը նրա հրամանատարությունն իրավունք չուներ:
Կոչ եմ անում նմանատիպ բազմաթիվ դեպքերի արդյունքում իրենց որդիներին կորցրած ծնողներին կապվել ինձ հետ՝ խումբ կազմելու համար:
Մեղավորները պիտի պատասխան տան և կտան:
Իմ հեռախոսահամարն է. 033 250 665»։

Отец солдата Арена Мирзояна, погибшего 19 октября в селе Мачкалашен в Арцахе, недалеко от монастырского комплекса Амарас, собирается обратиться в суд с иском о привлечении к ответственности виновных в смерти его сына.
Много лет проживший в Степанакерте, потерявший свой дом в Шуши, бывший чиновник Министерства сельского хозяйства Арцаха уроженец Гориса Карен Мирзоян, изучив обстоятельства гибели военнослужащего -своего сына Арена, выслушав от боевых друзей сына, родственников и друзей погибших обстоятельства его гибели, пришел к выводу, что как Арен, так и его соратники и многие военнослужащие не были обеспечены необходимыми средствами безопасности.
Он уверен, что его 18-летний сын и многие другие были бы живы сегодня, если бы им были предоставлены хотя бы бронежилеты, каски, наушники с шумоподавлением, заглушающие шум работающей артиллерии.
«Когда я бросаю взгляд назад на то, что произошло ... Все было так плохо организовано, все было так бездарно. Каждый день выявляются все новые обстоятельства, которые злят и ужасают меня, наполняют гневом», - в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказал о причинах своего решения потерявший сына отец.
Имени Арена Мирзояна, скончавшегося два месяца назад и похороненного в Горисском пантеоне, пока нет в списках, опубликованных Армией обороны.
Арена призвали в армию в июле, о своем поступлении на физический факультет ЕГУ на бесплатной основе он узнал уже в воинской части. Военнослужащего, отслужившего в армии всего 70 дней, с первого дня вывели на передовую. Отец говорит, что сын находился в таких условиях, что у него не было шансов выжить. Он был артиллеристом.
«Героизм наших детей в таких условиях не имеет значения, если у них не было минимальных средств защиты. Арен очень любил пить много жидкости, во время службы мы отправили ему кофе, сказали, чтобы приготовил себе и налил в бутылку, и понемногу пил. Ребенок сказал, что зря мы отправили, у бутылки нет крышки. Я ему сказал, чтобы он поменял бутылку, он ответил, зачем, у большей половины из нас бутылки не закрываются. На момент ранения у Арена точно не было бронежилета, не было и наушников. В наш дом приехал служивший с ним парень, который был полностью парализован именно вследствие ударной волны от взрыва. Кстати, один из солдат со знаменитой фотографии умер от кровотечения из ушей, вызванного ударной волной от взрыва. У него не было наушников», - рассказывает Карен Мирзоян.
Отец убежден, что, если бы на его сыне был бронежилет, он бы выжил, поскольку в медицинском заключении говорилось, что смерть наступила вследствие повреждения внутренних органов —легкие и сердце.
Прослуживший полтора года военнослужащий из Мачкалашена, навестивший отца погибшего боевого друга, рассказал, что они попросили у командира бронежилет, командир связался с кем-то, и ему ответили, что артиллеристу бронежилет не полагается.
«Представляете? Мой сын был артиллеристом, и на этой войне артиллерия была наиболее уязвимой. Если бы на моем сыне был бронежилет, он был выжил. Он получил ранения в районе груди и живота. Это возмутительно! У западных армян есть хорошее слово, пацаны. Пацаны, я имею в виду Араика Арутюняна и Никола Пашиняна, я лично знаю их обоих, когда они еще только самоутверждались, а потом сразу получили власть и все испортили. Я был в эпицентре событий, нам не повезло до такой степени, что хоть что-то они не сделали правильно. В результате всего этого я потерял самое дорогое, я подам в суд, если не сегодня, то завтра они будут привлечены к ответственности: и главнокомандующие Армении и Арцаха, и командование Армии обороны Арцаха. Там царил «фантастический» бардак, Содом и Гоморра, армия не могла победить в таких условиях, да здравствуют наши ребята, что смогли так долго противостоять. Хоть что-то сделали бы правильно ...», - говорит Мирзоян.
По его словам, сын 24 дня без смены находился на огневом рубеже, смены вообще не было.
«То есть моему сыну не дали шанса выжить, не умереть», - говорит отец.
Мирзоян пока не выбрал адвоката, он собирает обоснования, факты о неорганизованных боевых действиях, о непредоставлении средств безопасности солдатам, о направлении солдат, не прошедших надлежащую военную подготовку, в самую горячую точку войны.
«Солдата, который всего несколько дней знаком с пушкой, ведут на передовую, и держат его там без смены столько, пока не погибнет. Уверен, будут еще факты, эти люди будут наказаны, слово некомпетентность - не то слово, произошедшее является просто преступлением. У меня есть информация, что многие люди поговорили с командиром, и вывезли своих детей с войны на основании дурацких формулировок.
Э-эх, чертовы вы дети, сказали бы мне, мы бы тоже вывели, спасли бы своего сына. Каждый день я в аду, каждую минуту анализирую ... я, как законопослушный гражданин, моя семья не заслуживает этого, я говорю- мерзавцы должны ответить!», - возмущается Карен Мирзоян.
Он написал о своей инициативе на своей странице в Facebook и призвал родителей других жертв присоединиться.
«ПРОШУ ПОДЕЛИТЬСЯ,
Как отец солдата, погибшего на войне, я собираюсь привлечь к ответственности виновных в смерти моего сына. Считаю, что руководство Армии обороны Республики Арцах, главнокомандующий Вооруженными силами Республики Арцах и главнокомандующий Вооруженными силами РА должны понести ответственность.
В то же время я хотел бы сообщить вам, что, основываюсь на факте отсутствия предметов первой необходимости для безопасности солдата (что явилось причиной смерти моего сына), моим глубоким недовольством, а также тем обстоятельством, что призванный в армию всего два месяца назад, мой сын без смены находился на передовой и до момента гибели находился на военной службе, и его командование не имело права давать такой приказ.
Я призываю родителей, которые потеряли своих сыновей при подобных обстоятельствах, связаться со мной, чтобы сформировать группу.