Ադրբեջանի կողմից դիտավորյալ և չտարբերակված թիրախավորման են ենթարկվել նաև լրագրողները
Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների մարդու իրավունքների պաշտպանները հրապարակել են համատեղ արտահերթ զեկույց՝ Արցախում ռազմական գործողությունները լուսաբանող լրագրողների վրա ադրբեջանական հարձակումների վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ՄԻՊ-ի գրասենյակը:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմանը զուգահեռ՝ դիտավորյալ և չտարբերակված թիրախավորման են ենթարկվել նաև լրագրողները և նրանց սպասարկող տրանսպորտային միջոցները, որի հետևանքով ծանր վիրավորվել է 7 լրագրող (5 օտարերկրյա ու 2 հայ) և զոհվել է լրագրողական խմբի ուղեկցող 1 անձ:
Դիտավորյալ թիրախավորման մասին է վկայում այն փաստը, որ լրագրողները կրում էին հատուկ համազգեստ և տարբերակիչ նշաններ, որոնք առկա էին նաև նրանց մեքենաների վրա:
Բացի դրանից, որոշ վկայություններ նշում են, որ հարվածներից առաջ և ընթացքում դեպքերի վայրերում թռիչքներ էին կատարում ադրբեջանական հետախուզական ԱԹՍ-ները, ինչը նշանակում է, որ լրագրողները լիովին տեսանելի ու տարբերակելի են եղել ադրբեջանական զինված ուժերի համար:

The Ombudsmen of the Republic of Artsakh and Armenia published on December 18 a joint ad hoc report on the attacks of journalists by Azerbaijan, covering the hostilities in Artsakh, the Human Rights Defender's Office reported.
In parallel with the targeting of the civilian population and infrastructures of Artsakh, journalists and their service vehicles were also targeted deliberately and indiscriminately as a result of which 7 journalists (5 foreigners and 2 Armenians) were injured and one person convoying the journalistic group was killed. According to the source, deliberate targeting is testified by the fact that journalists were wearing uniforms and distinctive signs that were also present on their cars.
Besides, some evidence suggests that Azerbaijani reconnaissance UAVs were flying at the scene before and during the strikes which means that the journalists were fully visible and distinct by the Azerbaijani armed forces.