Կապանի քաղաքապետն առաջարկում է զինել սահմանամերձ գյուղերի տղամարդկանց
Այսօր՝ Սյունիքում ստեղծված իրավիճակի քննարկման ժամանակ, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ սյունեցիները ռեալ վախեր ունեն՝ ներկա իրավիճակում ապրելու հետ կապված։
«Մենք ի՞նչ պետք է այսուհետ անենք, որ մեր հայրենակիցներին Սյունիքի մարզում անվտանգ միջավայր առաջարկենք, որպեսզի սյունեցիներն ամուր կանգնած մնան իրենց հողում։ Ակնհայտ է, որ եթե վախերը շարունակեն մնալ, Սյունիքից արտագաղթ կունենանք»,- դիմելով Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանին՝ ասաց Էդմոն Մարուքյանը։
Պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ Կապանի քաղաքապետը նշեց, որ կարևոր է ամբողջ սահմանի երկայնքով երկու կողմից սահմանապահների տեղակայումը։
«Եվ կարևոր է, որ սահմանապահների հետևում չլինեն կանոնավոր զորքեր։ Դա շատ կարևոր է, որ սահմանապահների հետևում լինի ապառազմականացված գոտի։ Դրանով իսկ կապահովագրենք մեզ, որ բախումներ չլինեն։ Բացի այդ, դուք՝ որպես պատգամավորներ, կարող եք հանդես գալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ կապված մեր գյուղացի տղամարդկանց զինելու հետ։ Այդ դեպքում մեր գյուղացիները, մեր քաղաքացիները լրացուցիչ վստահություն ձեռք կբերեն։ Օրինակ՝ այսօրվա դրությամբ որսորդական խանութից զենք ձեռք բերելու հետ կապված ընթացակարգային բարդ հարցեր կան։ Անգամ Կապան-Գորիս ճանապարհահատվածով անցնելու համար մարդկանց մոտ պետք է վստահություն լինի, իսկ այդ վստահություններից մեկը զենք ունենալն է։ Ուստի կարող եք զենք ձեռք բերելու ընթացակարգը թեթևացնել»,- առաջարկեց Գևորգ Փարսյանը։
Նրա խոսքով, պետք է սահմանամերձ գյուղերի տղամարդկանց զինել։ Ըստ նրա, այդ դեպքում մարդիկ վստահություն ձեռք կբերեն, և կիմանան, որ կարող են ինքնապաշտպանվել։
«Ինչպես նաև, դուք՝ որպես պատգամավորներ, ՊՆ-ին հորդորեք, որ լուրջ ուշադրություն դարձնի Սյունիքին։ Մենք ՊՆ-ի ուշադրության կարիքն ունենք՝ թե՛ զենքի, թե՛ կանոնավոր բանակի հարցով»,- ասաց Կապանի քաղաքապետը։

Kapan mayor proposes to arm men from border villages in Armenia's Syunik
During the discussion of the situation in Armenia’s Syunik Province on Friday, opposition Bright Armenia faction head Edmon Marukyan said that the people of the region have deep concerns about their safety.
"What should we do from now on to offer our compatriots a safe environment in Syunik Province, so that the people of Syunik keep standing firm on their land? It is obvious that if the fears persist, we will witness emigration from Syunik," said Edmon Marukyan, addressing Mayor of Kapan Gevorg Parsyan.
In response to the deputy's question, the mayor stressed the importance of deploying border guards on both sides along the whole border in Syunik.
"And it is important that no regular troops be stationed behind the border guards. A demilitarized zone must be behind the border guards. This will help prevent clashes. In addition, you, as MPs, can introduce a legislative initiative related to arming our village men. In that case, our villagers, our citizens will gain additional confidence. For instance, at present there are complicated procedural issues related to purchasing weapons from a hunting shop. Even to cross the Kapan-Goris road, people must have confidence, and one of the measures to build it is to have weapons. Therefore, you can ease the procedure for acquiring weapons,” Parsyan said.
According to him, men from border villages in Syunik should be armed. In that case people will gain confidence and will know that they can defend themselves, he added.
"Also, you, as lawmakers, should urge the Ministry of Defense to pay close attention to Syunik. We need the attention of the Ministry of Defense, both in terms of firearms and the regular army," the mayor stated.