Ինչքան այս մարդը մնաց աթոռին նստած, այդքան տարածքներ ենք տալու. անհնազանդության ակցիա Երևանում
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները Հանրապետության հրապարակում են։ Այնտեղ խարույկ են վառել և կոչ են անում անցորդներին միանալ, տաքանալ։ Նրանք վանկարկում են՝ «Առանց Նիկոլ Հայաստան»։
19:05
«Եթե վարչապետը հրաժարական չտա, ուրեմն մենք պետք է ինքնասպան լինենք այս ամենից հետո»,- այս մասին ասում է բողոքի ակցիայի մասնակից, նախկին սպան։
Նա նշեց, որ իրեն հատկապես զայրացնում է սահմանազատումները։ «Ես չեմ հասկանում մեր սահմանազատումները ինչո՞ւ պետք է անենք GPS-ով, «Yandex» տաքսիի քարտեզով անեիք։ Մենք այսօր ունենք մասնագետներ, որոնք անտեսված են»,- ասաց սպան ու հավելեց․ «Ինչքան այդ մարդը (Նիկոլ Փաշինյանը՝ խմբ.) մնաց աթոռին նստած, այդքան տարածքներ ենք տալու»։
18:50
Քաղաքացիներն այս պահին փակում են աղբամաններով փակել Պուշկին-Մաշտոց խաչմերուկը։ Ոստիկանները թույլ չտվեց և սկսեցին բերման ենթարկել բողոքի ակցիայի մասնակիցներին, ինչպես նաև հրմշտելով սկսեցին բերման ենթարկել ակցիայի ամսնակից կանանց ու երիտասարդ աղջիկներին։
18։40
Քաղաքացիների մի խումբ էլ փակել է Սայաթ-Նովա-Աբովյան խաչմերուկը։ Մի քանի րոպե փակ պահելուց հետո ոստիկանությունը բռնի ուժով բացեց ճանապարհը։ Քաղաքացիները երթով շարժվեցին Օպերա։
18։30
Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով անհնազանդության ակցիաների շրջանակում քաղաքացիները բեռնատարներով փակել են նաև Սարալանջ տանող փողոցը։ «Այսօր մենք պայքարում ենք մեր արժանապատվության և ինքնասիրության համար»- հայտարարեց փողոցը փակած երիտասարդներից մեկը։
18:15
Երևանում մեկնարկել են Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով անհնազանդության ակցիաները։
Ակցիայի մասնակիցները փակել են Բաղրամյան պողոտան, երթևեկությունը կաթվածահար է եղել։
«Երեկ մենք տեսանք բողոքի ակցիայի ընթացքում ոստիկանության բռնի ուժի կիրառում։ Տղերք, չանեք ըտենց բան։ Էդ նույն ոստիկանին կբարևեմ ոնց որ ադրբեջանցուն՝ «սալամ ալեյքոմ»։ Հանկարծ չփորձեք նման կոպիտ ձևով վարվել մեր քաղաքացիների հետ»,- դիմելով ոստիկաններին՝ ասաց ճանապարհը փակած մասնակիցներից մեկը։
Միևնույն ժամանա ցուցարարների և այլ քաղաքացիների միջև ընդհարում տեղի ունեցավ։ Ակցիայի մասնակից Բաբկեն Հարությունյանը հորդորեց մասնակիցներին տեղի չտալ սադրանքներին։
«Այն, որ մինչև հիմա ունենք դավաճան վարչապետ, այո, սրա համար պատասխանատու են նաև քաղաքացիները։ Այն մարդիկ, որոնք սատարում են դավաճանությանը, դրա համար պատասխանատու են նաև նրանք»,- ասաց Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, այստեղ էլիտան է ու այդ էլիտան պայքարում է իր երկրի համար։
«Էլիտան չի կարող հանդուրժել, որպեսզի ամեն օր նոր տարածքներ տրվեն թշնամուն, որ այսօր տեսնենք, թե ինչպես է ադրբեջանցին եկել Սևանի ափ հասել։ Դրա համար պայքարը շարունակելու ենք»,- նշեց նա։
Նշենք, որ ոստիկաններին հաջողվեց բիրտ ուժ կիրառելով բացել ճանապարհը։ Ակցիայի մասնակիցներից երկուսին էլ բերման ենթարկեցին։ Մնացածները սկսեցին քայլերթ փողոցներով։

В Ереване продолжаются акции неповиновения с требованием отставки Пашиняна, Полиция начала подвергать приводу участников
19:41 25/12/2020
18:50
В Ереване в эти минуты продолжаются акции неповиновения с требованием отставки Никола Пашиняна с должности премьер-министра Армении. Участники акции мусорными контейнерами попытались заблокировать перекресток улиц Пушкина и Маштоца в центре армянской столицы.
Сотрудники Полиции им сделать этого не позволили и начали подвергать участников акции приводу в отделения.
18։40
Полиция Армении начала оттеснять протестующих, пытавшихся перекрыть перекресток улиц Саят-Нова-Абовян в центре Еревана. Перекресток оставался закрытым для проезда транспорта несколько минут, затем Полиция с применением силы открыла дорогу.
18։30
В рамках акций неповиновения требующие отставки премьера страны Никола Пашиняна граждане грузовиками перекрыли также ведущую к Сараланджу дорогу. «Сегодня мы боремся за наше достоинства и самолюбие», – заявил один из перекрывших дорогу молодых людей.
18:15
Акции неповиновения с требованием отставки Никола Пашиняна продолжаются в Ереване.
Протестующие перекрыли проспект Баграмяна, движение парализовано.
«Вчера мы стали свидетелями применения грубой силы полицией во время акции протеста. Парни, не делайте этого. Иначе с такими полицейскими я буду здороваться как с азербайджанцами: «Салам Алейкум». Не пытайтесь с нашими гражданами обращаться таким грубым образом», – сказал один из протестующих, блокировавших дорогу, обращаясь к сотрудникам полиции.
Затем произошла стычка между протестующими и другими гражданами. Бабкен Арутюнян призвал участников акции не поддаваться на провокации.
«За то, что у нас все еще есть премьер-предатель, несут ответственность и граждане. За это несут ответственность люди, поддерживающие предательство», – сказал Арутюнян.
По его словам, здесь элита, и эта элита борется за свою страну.
«Элита не может терпеть ежедневную сдачу врагу новых территорий, сегодня мы видим, как азербайджанцы дошли уже до берега Севана. Мы будем продолжать свою борьбу», – сказал он.
Следует отметить, что с применением грубой силы полиции удалось открыть дорогу. Двух участников акции подвергли приводу. Остальные продолжили шествие по улицам.