Վարդան Ոսկանյան. Փաշինյանն անհապաղ պետք է հեռանա, նա և ապիկար է, և դավաճան
«Քաղաքական գնահատականն այն է, որ Փաշինյանը և դավաճան է, և ապիկար։ Ըստ էության, նա չի կարողացել իրականացնել իր հիմնական գործառույթները, և դրանց չիրականացումը բերել է դավաճանական համաձայնությունների կայացման թշնամական կողմի հետ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց իրանագետ, ԵՊՀ դոցենտ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Վարդան Ոսկանյանը։
Նա մանրամասնեց, Փաշինյանի ու Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնության հետևանքով Հայաստանը ոչ միայն կորցրել է Արցախի մի մասը, այլև ԼՂ խնդիրն ունի մշուշոտ ապագա, փորձ է  արվում այդ հիմնախնդիրը մոռացության մատնել, որովհետև այսօր Հայաստանում ստեղծվող նոր խնդիրները թույլ չեն տալիս հիշել արցախյան հիմնախնդրի գոյության մասին։
«Հետևաբար, այս իշխանությունը թե ապիկար է, թե դավաճան։ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է անհապաղ հրաժարական տա»,- ասաց ԵՊՀ դասախոսը։
Նա հիշեցնում է, որ արտահերթ ընտրությունների անցկացման պահանջը դրվել է մտավորական խավի կողմից, դրա հեղինակային իրավունքն ամենևին Փաշինյանինը չէ, բայց ընտրությունները պետք է անցկացվեն մի կարևոր պայմանի՝ այն է նրա անհապաղ հրաժարականի ու նրան իշխանությունից հեռացնելու դեպքում։
«Լինելով պարտության մարմնավորում՝ այս իշխանությունը՝ ի դեմ այդ իշխանության առաջին դեմքի, ունակ չէ կազմակերպելու ընտրական գործընթաց պետության ներսում՝ հաշվի առնելով վստահության այն հսկա դեֆիցիտն ու պակասը, որն ունի այդ իշխանությունն ու հատկապես դրա առաջին դեմքը։ Մի շատ կարևոր հանգամանք պետք է հաշվի առնել։ Եթե Նիկոլ Փաշինյանն իրեն համարում է  ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտման երաշխավոր, ապա ակնհայտ է, որ նա իր կառավարման ընթացքում, հատկապես պատերազմյան ու հետպատերազմյան իրավիճակում չի կարողացել այդ երաշխավորը լինել»,- մանրամասնեց Ոսկանյանը։
Նա հիմնավորեց, որևէ մեկը չի կարող պնդել, թե հայ ժողովրդի կամքն է արտացոլված նոյեմբերի 9-ի չարաբաստիկ հայտարարության մեջ, կամ հայ ժողովրդի կամքն է արտահայտված ամեն օր Հայաստանի՝ մասնավորապես Սյունիքի, Գեղարքունիքի մարզերի տարբեր հատվածներ թշնամուն հանձնելու մեջ։
«Ընդ որում այդ գործընթացներն ուղղակիորեն բացասական ազդեցություն են ունենում մեր բնակիչների կյանքի, կենսագործունեության վրա, ավելի լայն իմաստով նաև Հայաստանի հետագա կենսունակության վրա։ Տեսեք Սյունիքում կատարվածը, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանը չկարողացավ երաշխավորել չորս կիլոմետրանոց հատված։ Իսկ այդ ճանապարհը շատ կարևոր է թե ներհայաստանյան կոմունիկացիան ապահովելու նպատակով, թե Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող Իրանի հետ հարաբերությունների առումով։ Ըստ էության, այժմ  Հայաստանի վարչապետի աթոռը զբաղեցնող մարդը ոչ միայն չի կարողացել ապահովել Սյունիքի բնակչության կամքն ու ցանկությունը, այլև չի կարողացել ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը՝ հաշվի առնելով Հայաստան-Իրան ցամաքային կապի կարևորագույն նշանակությունը մեր պետության համար»,- նշեց իրանագետը։
Վարդան Ոսկանյանը շեշտեց, որ  արտահերթ ընտրություն կազմակերպելու ունակություն այս իշխանությունը չի կարող ունենալ, դրա վառ ապացույցն էին լրատվամիջոցներում հրապարակված տեղեկությունները, որ դեպի Եռալուր սգո երթի բազմամարդ լինելու համար կիրառվել էր վարչական ռեսուրս, եղել էր վարչական ռեսուրսի ներգրավում։
«Որևէ մեկը կարո՞ղ է բացառել, եթե նման վարչական ռեսուրս կիրառվում է սգո երթի համար, նույն ռեսուրսը չի կիրառվի արտահերթ ընտրությունների անցկացման դեպքում։ Ակնհայտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի կարող կազմակերպել ազատ, արդար, թափանցիկ ընտրություններ։ Նման ընտրություններ կազմակերպելու համար անհրաժեշտ է ոչ շահագրգիռ, այլ խոսքով արբիտրային գործառույթներ իրականացնող անձ և կողմ։ Այդպիսի անձ արդեն իսկ առաջադրվել է ընդդիմության կողմից։ Նա ՀՀ առաջին վարչապետ Վազգեն Մանուկյան է, որը ստանձնելով վարչապետի պաշտոնը, չառաջադրվելով այդ ընտրություններում իրականացնելու է արդար ու օբյեկտիվ արբիտրի գործառույթ, որը կարծում եմ, ցանկացած տրամաբանող մարդու համար ընդունելի տարբերակ է»,-ասաց գիտնականը։
Նա ցավով փաստեց, որ Հայաստանը երբիցե չի ունեցել անվտանգության նման ցածր մակարդակ, բնակչության մեջ չկա անվտանգության զգացում։
«Եթե ԱԱԾ-ն հայտարարում է, որ Սյունիքում ճանապարհ անցնելու ընթացքում պետք է ունենալ հեռախոսահամար, որ գերի ընկնելու դեպքում զանգահարեք, ապա դա ցույց է տալիս, որ բնակչության շրջանում չի կարող լինել  անվտանգության զգացումը, ուր մնաց դա լինի պետական սահմանների ու ընդհանրապես պետության՝ որպես մարմնի, որպես տվյալ ազգի բարձրագույն արժեքի պարագայում։ Անցած երկուսուկես տարիներին անվտանգային որևէ խնդիր չի ապահովվել։
Մենք այժմ նաև պետական ստի ու կեղծիքի քարոզչության համատեքստում ու դրա հետևանքով ոչ միայն չենք կարողանում հասարակական շրջանակներին հասցնել անվտանգության կորուստը, այլև նույն այդ քարոզչամեքենան փորձում է դա հիմնավորել, այն կարծես լինի ադրբեջական քարոզչամեքենայի մաս։ Փոխարեն հակադարձելու, փաստացիորեն հիմնավորում է թշնամական կողմի գործողությունները՝ մեր հասարակության գիտակցության մեջ փորձելով սերմանել սխալ ու թշնամու համար հաճելի, ըստ էության թշնամահաճո գաղափարներ ու մտքեր։ Սա թե դավաճանության, թե ապիկարության հետևանք է»,- նշեց նա։

Вардан Восканян: Пашинян немедленно должен уйти, он – и предатель, и бездарь
«Политическая оценка такова, что Пашинян – и предатель, и бездарь. По сути, он не смог выполнить свои основные функции, и их невыполнение привело к заключению предательских соглашений с вражеской стороной», – заявил в интервью Panorama.am заведующий кафедрой иранистики Ереванского государственного университета (ЕГУ), доцент, кандидат  филологических наук Вардан Восканян.
Он пояснил, что в результате достигнутой между Пашиняном и Азербайджаном договоренности Армения не только потеряла часть Арцаха, но и у нагорно-карабахской проблемы – туманное будущее, предпринимается попытка предать забвению эту проблему, потому что возникающие сегодня в Армении новые проблемы не позволяют вспоминать о существовании проблемы Арцаха.
«Соответственно, действующая власть – и некомпетентная, и предательская. Никол Пашинян должен немедленно подать в отставку», – указал преподаватель ЕГУ.
Он напомнил: требование о проведении внеочередных выборов было поставлено представителями интеллигенции, авторские права на это принадлежат вовсе не Пашиняну, но выборы должны быть проведены при одном важном условии – в случае немедленной отставки Пашиняна и его отстранения от власти.
«Будучи воплощением поражения, эта власть со своим первым лицом не способна организовать внутригосударственный избирательный процесс, учитывая огромный дефицит и нехватку доверия к этой власти и ее первому лицу. Следует учесть еще одно очень важное обстоятельство. Если Никол Пашинян считает себя гарантом свободного волеизъявления народа, то очевидно, что он во время своего премьерства, особенно в условиях войны и послевоенной ситуации не смог быть этим гарантом», – отметил Восканян.
Сказанное Восканян обосновал так: никто не может утверждать, что в пресловутом заявлении от 9 ноября (подписанное Николом Пашиняном трехстороннее заявление Еревана, Москвы и Баку о сдаче Азербайджану армянских земель. – ред.) отражена воля армянского народа, или что воля армянского народа выражена в ежедневной сдаче врагу различных частей Армении – в частности в Сюникской и Гегаркуникской областях.
«Кстати, эти процессы оказывают прямое негативное влияние на жизнь и жизнедеятельность наших жителей, в более широком смысле – также на дальнейшую жизнеспособность Армении. Посмотрите на происходящее в Сюнике, где Никол Пашинян не смог гарантировать четырехкилометровый участок. А эта дорога очень важна как для обеспечения коммуникации внутри Армении, так и для отношений с Ираном, которые имеют жизненно важное значение для Армении. По сути, человек, который в настоящее время занимает кресло премьер-министра Армении, не только не смог обеспечить волю и желание населения Сюника, но и не смог обеспечить безопасность Армении – учитывая важнейшее значение сухопутного сообщения Армения-Иран для нашего государства», – отметил эксперт.
Вардан Восканян подчеркнул, что эта власть не может обладать способностью организовать внеочередные выборы, о чем свидетельствуют опубликованные в СМИ сведения о том, что для обеспечения многолюдности траурного шествия в воинский пантеон «Ераблур» в Ереване в минувшую субботу, 19 декабря, использовался административный ресурс, был задействован административный ресурс.
«Может кто-либо исключить, что если такой административный ресурс используется для траурного шествия, то этот же ресурс не будет использован в случае проведения внеочередных выборов? Очевидно, что Никол Пашинян не может организовать свободные, справедливые, прозрачные выборы. Для организации таких выборов нужно незаинтересованное лицо, иными словами, лицо, сторона, выполняющие функции арбитра. Такой человек уже выдвинут оппозицией. Это первый премьер-министр РА Вазген Манукян, который, вступив в должность премьер-министра, не будет баллотироваться на этих выборах и будет выполнять функцию справедливого и объективного арбитра, что, на мой взгляд, является приемлемым вариантом для любого логически мыслящего человека», – отметил собеседник Panorama.am.
Он с сожалением констатировал, что в Армении никогда не было такого низкого уровня безопасности, у населения нет чувства безопасности.
«Когда СНБ заявляет, что при проезде по дороге в Сюнике при себе нужно иметь номер телефона, по которому можно позвонить в случае попадания в плен, то это показывает, что среди населения не может быть чувства безопасности, не говоря уже о безопасности в случае с государственными границами и государством в целом – как органом, как высшей ценностью данной нации.
За последние два с половиной года никаких задач в сфере безопасности обеспечено не было. Теперь же, в том числе в контексте и вследствие пропаганды государственной лжи и фальши, мы не только не можем донести до общественных потерю безопасности, но и та же самая пропагандистская машина пытается оправдать это, как если бы она была частью азербайджанской пропагандистской машины. Вместо того, чтобы противодействовать, она фактически обосновывает действия вражеской стороны, пытаясь сеять в сознании нашего общества неверные и угодные врагу идеи и мысли. Это следствие как предательства, так и некомпетентности», – заявил Восканян.