ՀՀ և Իրանի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույցում անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին
Դեկտեմբերի 28-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ: Զրույցի ընթացքում քննարկվել են համագործակցության երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Զրուցակիցներն անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի: Այդ համատեքստում ուղենշվեցին տարածաշրջանային նոր մարտահրավերների հասցեագրման ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարները:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն իրանական կողմի ցավակցությունը հայտնեց Արցախում պատերազմի զոհերի կապակցությամբ և զորակցություն մաղթեց հայ ժողովրդին:
Զրուցակիցներն ընդգծեցին տարբեր մակարդակներով փոխշփումների և երկխոսության առավել ակտիվացման կարևորությունը` հիմնված երկու ժողովուրդների միջև դարերի խորքից եկող բարեկամության վրա: Վերահաստատվեց երկուստեք պատրաստակամությունը խորացնելու սերտ փոխգործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում»։

Главы МИД Армении и Ирана обсудили вопросы региональной безопасности
28 декабря состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Ара Айвазяна с министром иностранных дел Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
«В ходе беседы были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества и региональной повестки дня.
Собеседники коснулись вопросов региональной безопасности и стабильности. В данном контексте были обозначены перспективы сотрудничества в решении новых региональных вызовов.
Мохаммад Джавад Зариф выразил соболезнования иранской стороны в связи с жертвами войны в Арцахе и выразил поддержку армянскому народу.
Собеседники подчеркнули необходимость активизации на разных уровнях контактов и диалога, основанного на идущей из глубины веков дружбе двух народов.
Стороны подтвердили свою готовность к углублению сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах», – говорится в сообщении.