Արման Թաթոյանի ստորագրությամբ ադրբեջանական ԶՈւ հանցանքների վերաբերյալ հաղորդումներ են ուղարկվել տարբեր երկրների իրավապահ մարմիններ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի ստորագրությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի պատերազմական հանցանքների վերաբերյալ հաղորդումներ են ուղարկվել այն պետությունների դատախազության ու ոստիկանության մարմիններ, որոնք ունեն ընդանուր իրավազորություն (general jurisdiction):
ՄԻՊ Արման Թաթոյանն իր ֆեյսբուքյան էջում մանրամասնել է.
«Այդ հաղորդումները վերաբերում են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից մեր հայրենակիցներին խոշտանգելուն, այդ թվում` գլխատումներին, անմարդկային վերաբերմունքին, զոհվածների մարմինների նկատմամբ անարգանքին, մարմնի մասեր կտրելուն և այլն:
Հաղորդումների հետ միասին այդ երկրների իրավապահ մարմիններին է ներկայացվել օբյեկտիվ բնույթի 223 ապացույց՝ տեսանյութեր ու լուսանկարներ, այդ ապացույցների մանրամասն վերլուծություններ:
103 տեսանյութ ադրբեջաներենից կամ թուրքերենից անգլերեն ու ռուսերեն լեզուներով թարգմանվել, և թարգմանություներն ենթագրերով տեղադրվել են տեսանյութերում, տեսանյութերում արվել են հնարավոր բոլոր իդենտիֆիկացումները: Տ
եսանյութերն ամրագրվել են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի լոգոյով՝ ի նշան տեղեկությունների հավաստիության:
Իրավական ամրագրում է ստացել և վերլուծվել 120 լուսանկար, այդ թվում՝ նրանք, որոնք վերաբերում են ադրբեջանցի զինվորականների կողմից մեր ռազմագերիների սոցիալական ցանցերն ապօրինի մուտք գործելուն ու դրանք ապօրինի կառավարելուն:
Հաղորդումների մեջ ներառվել են հետևյալ հիմնական հարցերը.
1) քաղաքացիական անձանց, բանտարկյալների ու վիրավորների կանխամտածված սպանություն,
2) ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց խոշտանգում և անմարդկային վերաբերմունք,
3) զոհվածների մարմինների նկատմամբ անարգանք,
4) ջիհադիստների և ահաբեկիչների օգտագործումն Արցախի դեմ պատերազմում.
5) քիմիական տարրեր պարունակող զանգվածային ոչնչացման զինատեսակների կիրառում.
6) հայկական կողմի ռազմագերիների սոցիալական ցանցերի ապօրինի կառավարում ադրբեջանցի զինվորականների կողմից:
Տեսնենք` ընթացքն ինչ ցույց կտա: Որքան հասկանում եմ, Օմբուդսմանի կողմից նման հաղորդում ներկայացնելն առաջին փորձն է երբևէ:
Այս հսկայածավալ աշխատանքը կատարվել է մեր աշխատակազմի ու փորձագետների ջանքերով:
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր գործընկեր Գուրգեն Պետրոսյանին (Gurgen Petrossian)՝ աջակցության համար»։

Под подписью Татояна направлены сообщения о совершенных ВС Азербайджана военных преступлениях
Под моей подписью органам прокуратуры и полиции стран, имеющих общую юрисдикцию (general jurisdiction), направлены сообщения о совершенных ВС Азербайджана военных преступлениях, сообщил на своей странице в социальной сети Facebook Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян.
«Эти сообщения касаются пыток азербайджанскими вооруженными силами наших соотечественников, в том числе обезглавливания, отрезания частей тела, бесчеловечного обращения, глумления над телами погибших, надругательства и пр..
Вместе с сообщениями правоохранительным органам этих стран были представлены 223 доказательства объективного характера: видеоматериалы и фотографии, подробный анализ этих доказательств.
103 видеоматериала переведены с азербайджанского или турецкого на английский и русский языки, и переводы с субтитрами размещены в видеоматериалах, в видеоматериалах сделаны все возможные идентификации.
Видеоматериалы верифицированы также логотипом аппарата омбудсмена в знак достоверности сведений.
Проведен анализ и дана правовая оценка 120 фото, в том числе касающихся незаконного проникновения азербайджанских военных на аккаунты в социальных сетях наших военнопленных и их незаконного использования.
В сообщения включены следующие основные вопросы:
1) Умышленное убийство гражданских лиц, военнопленных и раненых,
2) пытки и бесчеловечное обращение с военнопленными и гражданскими лицами,
3) глумление над телами погибших,
4) использование джихадистов и террористов в войне против Арцаха,
5) применение видов оружия массового уничтожения, содержащих химические элементы,
6) незаконное управление азербайджанскими военными аккаунтами в социальных сетях военнопленных с армянской стороны.
Посмотрим, какой худ будет дан. Насколько я понимаю, представление подобного сообщения омбудсменом – первая такая попытка.
Эта колоссальная работа была проделана усилиями наших сотрудников и экспертов.
Выражаю благодарность нашим коллегам Гургену Петросяну и Мариам Мелконян за содействие», – написал Татоян.