Արման Թաթոյանի ստորագրությամբ ադրբեջանական ԶՈւ հանցանքների վերաբերյալ հաղորդումներ են ուղարկվել տարբեր երկրների իրավապահ մարմիններ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի ստորագրությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի պատերազմական հանցանքների վերաբերյալ հաղորդումներ են ուղարկվել այն պետությունների դատախազության ու ոստիկանության մարմիններ, որոնք ունեն ընդանուր իրավազորություն (general jurisdiction):
ՄԻՊ Արման Թաթոյանն իր ֆեյսբուքյան էջում մանրամասնել է.
«Այդ հաղորդումները վերաբերում են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից մեր հայրենակիցներին խոշտանգելուն, այդ թվում` գլխատումներին, անմարդկային վերաբերմունքին, զոհվածների մարմինների նկատմամբ անարգանքին, մարմնի մասեր կտրելուն և այլն:
Հաղորդումների հետ միասին այդ երկրների իրավապահ մարմիններին է ներկայացվել օբյեկտիվ բնույթի 223 ապացույց՝ տեսանյութեր ու լուսանկարներ, այդ ապացույցների մանրամասն վերլուծություններ:
103 տեսանյութ ադրբեջաներենից կամ թուրքերենից անգլերեն ու ռուսերեն լեզուներով թարգմանվել, և թարգմանություներն ենթագրերով տեղադրվել են տեսանյութերում, տեսանյութերում արվել են հնարավոր բոլոր իդենտիֆիկացումները: Տ
եսանյութերն ամրագրվել են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի լոգոյով՝ ի նշան տեղեկությունների հավաստիության:
Իրավական ամրագրում է ստացել և վերլուծվել 120 լուսանկար, այդ թվում՝ նրանք, որոնք վերաբերում են ադրբեջանցի զինվորականների կողմից մեր ռազմագերիների սոցիալական ցանցերն ապօրինի մուտք գործելուն ու դրանք ապօրինի կառավարելուն:
Հաղորդումների մեջ ներառվել են հետևյալ հիմնական հարցերը.
1) քաղաքացիական անձանց, բանտարկյալների ու վիրավորների կանխամտածված սպանություն,
2) ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց խոշտանգում և անմարդկային վերաբերմունք,
3) զոհվածների մարմինների նկատմամբ անարգանք,
4) ջիհադիստների և ահաբեկիչների օգտագործումն Արցախի դեմ պատերազմում.
5) քիմիական տարրեր պարունակող զանգվածային ոչնչացման զինատեսակների կիրառում.
6) հայկական կողմի ռազմագերիների սոցիալական ցանցերի ապօրինի կառավարում ադրբեջանցի զինվորականների կողմից:
Տեսնենք` ընթացքն ինչ ցույց կտա: Որքան հասկանում եմ, Օմբուդսմանի կողմից նման հաղորդում ներկայացնելն առաջին փորձն է երբևէ:
Այս հսկայածավալ աշխատանքը կատարվել է մեր աշխատակազմի ու փորձագետների ջանքերով:
Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր գործընկեր Գուրգեն Պետրոսյանին (Gurgen Petrossian)՝ աջակցության համար»։

Armenian ombudsman submits reports on Azerbaijani war crimes to prosecutor’s offices of different countries
19:30 28/12/2020
Reports on war crimes committed by the Azerbaijani military during the recent war in Artsakh have been submitted to the prosecutor’s offices and police of the countries that have general jurisdiction, Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said on Monday, adding the reports bear the ombudsman’s signature.
"These reports refer to the torture of our compatriots by the Azerbaijani armed forces, including beheadings, inhuman treatment, mutilation of the dead bodies, amputations, etc.
“Along with the reports, 223 pieces of objective evidence were presented to the law enforcement agencies of those countries: videos and photos, as well as detailed analysis of that evidence,” he wrote on Facebook.
In Tatoyan’s words, 103 videos were translated from Azerbaijani or Turkish into English and Russian, and translations with subtitles were added to the videos, with all possible identifications made in the videos. The logo of the Armenian human rights defender was attached to the videos to confirm their authenticity.
Moreover, 120 photos were analyzed, including those related to the illegal access to the social media accounts of Armenian prisoners of war (POWs) by the Azerbaijani military and their illegal management.
“The following main issues were included in the reports:
1) premeditated murder of civilians, prisoners and the wounded;
2) torture and inhuman treatment of prisoners of war, civilians;
3) mutilation of the bodies of victims;
4) the use of jihadists and terrorists in the war against Artsakh;
5) the use of weapons of mass destruction containing chemical elements;
6) illegal management of social media accounts of Armenian POWs by the Azerbaijani military,” he said, adding such reports have been presented by the ombudsman for the first time.
“This huge amount of work has been carried out through the efforts of our staff and experts,” Tatoyan said, thanking their partner Gurgen Petrossian for the support.