Ժիրայր Դադասյան. Փաշինյանն անհապաղ պետք է հեռանա՝ երկիրը կործանման է գնում
Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար,  Հայաստանի Հանրապետության արվեստի վաստակավոր գործիչ Ժիրայր Դադասյանի պահանջն է՝ Նիկոլ Փաշինյանն անհապաղ պետք է հեռանա, այժմ արդեն քչերը կան, որոնց համար դա ակնհայտ չէ:
Panorama.am-ի հետ զրույցում նա հիշեց՝ դեռ 2018 թվականից է ասել, որ Փաշինյանը պետք է հեռանա: Կարծում է՝ եթե մի քիչ ուշադիր լինեինք, բոլորն էլ կնկատեին, որ այդ ամեն ինչը բերելու էր այս հանգրվանին, այս աղետին:
«Այդ մարդն ուղղակի շատ տարօրինակ է, նման մարդ չի լինում: Էլ ի՞նչ է պետք ասել, որ այդ մարդը հասկանա՝ ինքը տապալել է, մեծ հանցագործություն է կատարել, հայրենիք է վաճառել: Էլ ինչպե՞ս է պետք ասել: Կարծես թե ասելը չի ազդում: Չգիտեմ: Շատ բարդ վիճակում ենք մենք, շատ»,- ասում է Ժ. Դադասյանը:
ՀՀ վաստակավոր արտիստը նշում է, որ պետք չէ շատ հեռուն նայել, ուղղակի պետք է իմանալ պատմություն, իմանալ, թե ինչպես ավարտվեցին բոցավառ հեղափոխականները:
«Իր մնալը շատ վատ հետևանքներ կարող է ունենալ իր համար, իսկ երկիրը ոնց որ թե արդեն կորցնում ենք: Չգիտեմ էլ՝ այս երկիրը ինչպե՞ս կարելի է նորից դուրս բերել այս փոսից: Շատ ծանր է լինելու, չգիտեմ՝ ով է կարողանալու դա անել: Միայն ինքնասպանը կարող է գալ ու այս պահին վերցնել այս ծանր բեռը, փորձի ինչ -որ բան անել նման հասարակություն ունենալու դեպքում՝ արդեն փչացրած, ամեն ինչին պոզ ու պոչ կպցնող, սովոր է ամեն ինչին անվանարկել, հայհոյել: Ոնց որ թե այս հասարակությունն ուզում է փոսի մեջ մնալ կամ ավելի խորը փոսի մեջ գնա: Շատ բարդ  է լինելու, չգիտեմ»,- ասում է Ժ. Դադասյանը:
Նա ընդգծում է՝ Փաշինյանն անհապաղ պետք է հեռանա, որովհետև երկիրը կործանման է գնում. «Ուղղակի չեմ կարողանում պատկերացնել՝ 5000 տարվա պատմության ընթացքում նման ղեկավար ունեցե՞լ ենք, թե՞ ոչ: Կարծես թե չենք ունեցել, որովհետև սա նոնսենս է»:
Ժ. Դադասյանը դժվարանում է խոսել՝ նշելով, որ անուժ է ինչ որ բան ասել, քանի որ ելքը գիտի՝  շատ ծանր ու ցավոտ է լինելու հենց Փաշինյանի համար, ինչպես նաև մեր երկրի համար:
«Ինչքա՞ն պետք է մնա, լավ: Էլ ի՞նչ պետք է անի, հերիք չէ ինչքան որ արվեց, հերիք չէ այդ ամբողջ մանիպուլյացիաները, թե՞ բանավոր էլի ինչ-որ բաներ է պայմանավորվել:
Բանավոր, թեկուզ գրավոր պայմանավորվածությունները… Մի խոսքով, շատ բարդ է մեր երկրի վիճակը, չգիտեմ՝ ինչով է դա ավարտվելու»,- ասում է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ժիրայր Դադասյանը:

Жирайр Дадасян: Пашинян должен немедленно уйти, страна находится на грани краха
Требование художественного руководителя Ереванского государственного театра пантомимы, заслуженного деятеля искусства Республики Армения Жирайра Дадасяна таково: Никол Пашинян немедленно должен подать в отставку с поста премьер-министра РА, сейчас уже мало для кого это неочевидно.
В беседе с корреспондентом Panorama.am он напомнил: еще с 2018 года он говорил, что Пашинян должен уйти. По мнению Дадасяна, если бы мы были немного внимательнее, все бы заметили, что все это приведет к именно к такому исходу, к такой катастрофе.
«Этот человек просто очень странный, таких людей не бывает. Что еще нужно сказать, чтобы этот человек понял, что он потерпел фиаско, совершил большое преступление, продал Родину? Как еще сказать? Кажется, это не действует. Не знаю. Мы находимся в очень сложной ситуации, очень», – говорит Ж. Дадасян.
Заслуженный артист РА отмечает, что не нужно заглядывать слишком далеко, нужно просто знать историю, знать, чем кончили пламенные революционеры.
«Его дальнейшее пребывание может иметь для него очень плохие последствия, и, похоже, мы уже теряем страну. Не знаю, как эту страну можно будет вытащить из этой ямы. Это будет очень сложно, я не знаю, кто сможет это сделать. Только смертник может прийти и взять сейчас на себя эту тяжелую ношу, попытаться что-то сделать в случае наличия такого общества, уже испорченного, цепляющегося за все, привыкшего все дискредитировать, озвучивать ругательства. Как будто это общество хочет остаться в яме или попасть в более глубокую яму. Это будет очень сложно, не знаю», – указывает Дадасян.
Он подчеркивает: Пашинян должен немедленно уйти, потому что он губит страну. «Я просто не могу представить, был ли у нас такой лидер за 5000-летнюю историю? Кажется, не было, потому что это нонсенс».
Дадасян затрудняется говорить, отмечая, что он бессилен что-либо сказать, ибо он знает выход: будет очень тяжело и болезненно как для самого Пашиняна, так и для нашей страны.
«Как долго он еще должен оставаться, ладно? Что еще он должен сделать, недостаточно того, что было сделано, недостаточно всей этой манипуляции? Или ему осталось реализовать еще договоренности?
Устные, даже письменные договоренности… Одним словом, ситуация в нашей стране очень тяжелая, я не знаю, чем это закончится», – говорит Жирайр Дадасян.