Ժիրայր Դադասյան. Փաշինյանն անհապաղ պետք է հեռանա՝ երկիրը կործանման է գնում
Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար,  Հայաստանի Հանրապետության արվեստի վաստակավոր գործիչ Ժիրայր Դադասյանի պահանջն է՝ Նիկոլ Փաշինյանն անհապաղ պետք է հեռանա, այժմ արդեն քչերը կան, որոնց համար դա ակնհայտ չէ:
Panorama.am-ի հետ զրույցում նա հիշեց՝ դեռ 2018 թվականից է ասել, որ Փաշինյանը պետք է հեռանա: Կարծում է՝ եթե մի քիչ ուշադիր լինեինք, բոլորն էլ կնկատեին, որ այդ ամեն ինչը բերելու էր այս հանգրվանին, այս աղետին:
«Այդ մարդն ուղղակի շատ տարօրինակ է, նման մարդ չի լինում: Էլ ի՞նչ է պետք ասել, որ այդ մարդը հասկանա՝ ինքը տապալել է, մեծ հանցագործություն է կատարել, հայրենիք է վաճառել: Էլ ինչպե՞ս է պետք ասել: Կարծես թե ասելը չի ազդում: Չգիտեմ: Շատ բարդ վիճակում ենք մենք, շատ»,- ասում է Ժ. Դադասյանը:
ՀՀ վաստակավոր արտիստը նշում է, որ պետք չէ շատ հեռուն նայել, ուղղակի պետք է իմանալ պատմություն, իմանալ, թե ինչպես ավարտվեցին բոցավառ հեղափոխականները:
«Իր մնալը շատ վատ հետևանքներ կարող է ունենալ իր համար, իսկ երկիրը ոնց որ թե արդեն կորցնում ենք: Չգիտեմ էլ՝ այս երկիրը ինչպե՞ս կարելի է նորից դուրս բերել այս փոսից: Շատ ծանր է լինելու, չգիտեմ՝ ով է կարողանալու դա անել: Միայն ինքնասպանը կարող է գալ ու այս պահին վերցնել այս ծանր բեռը, փորձի ինչ -որ բան անել նման հասարակություն ունենալու դեպքում՝ արդեն փչացրած, ամեն ինչին պոզ ու պոչ կպցնող, սովոր է ամեն ինչին անվանարկել, հայհոյել: Ոնց որ թե այս հասարակությունն ուզում է փոսի մեջ մնալ կամ ավելի խորը փոսի մեջ գնա: Շատ բարդ  է լինելու, չգիտեմ»,- ասում է Ժ. Դադասյանը:
Նա ընդգծում է՝ Փաշինյանն անհապաղ պետք է հեռանա, որովհետև երկիրը կործանման է գնում. «Ուղղակի չեմ կարողանում պատկերացնել՝ 5000 տարվա պատմության ընթացքում նման ղեկավար ունեցե՞լ ենք, թե՞ ոչ: Կարծես թե չենք ունեցել, որովհետև սա նոնսենս է»:
Ժ. Դադասյանը դժվարանում է խոսել՝ նշելով, որ անուժ է ինչ որ բան ասել, քանի որ ելքը գիտի՝  շատ ծանր ու ցավոտ է լինելու հենց Փաշինյանի համար, ինչպես նաև մեր երկրի համար:
«Ինչքա՞ն պետք է մնա, լավ: Էլ ի՞նչ պետք է անի, հերիք չէ ինչքան որ արվեց, հերիք չէ այդ ամբողջ մանիպուլյացիաները, թե՞ բանավոր էլի ինչ-որ բաներ է պայմանավորվել:
Բանավոր, թեկուզ գրավոր պայմանավորվածությունները… Մի խոսքով, շատ բարդ է մեր երկրի վիճակը, չգիտեմ՝ ինչով է դա ավարտվելու»,- ասում է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ժիրայր Դադասյանը:

Art worker: Pashinyan must step down immediately as country is ‘on the verge of destruction’
Artistic Director of the Yerevan State Pantomime Theater, Honored Art Worker of Armenia Zhirayr Dadasyan says Prime Minister Nikol Pashinyan should step down immediately, adding he expressed the same opinion back in 2018.
“This man is simply very strange. What else can we say to make him understand that he has failed, has committed a great crime and sold the homeland? What else? It doesn't seem to work. I do not know. We have found ourselves in a very difficult situation,” Dadasyan said.
The art worker noted people just need to learn the history to know how the “fiery” revolutionaries ended up.
“His continued stay in power may have very bad consequences for him, and it looks like we are already losing the country. I do not know how the country can be pulled out of this hole. It will be a very difficult task, I don't know who would manage to do it. Only a suicider would agree to take on this heavy burden now and to try to change the situation amid the efforts of the spoiled society to criticize and discred everything. As if this society wants to stay in the hole, or to fall into a deeper hole. It will be very difficult, I don’t know, Dadasyan said.
He states that Nikol Pashinyan must step down immediately, because the country is “on the brink of destruction.”
“I just can't imagine whether we had such a leader in our 5000-year history? I think no, because all this is simply nonsense," he said.
“Well, how long is he going to stay? What else does he have to do? Isn't what has been done and all these manipulations enough? Or does he still have to implement other oral or even written agreements? … In short, the situation in our country is very difficult, I do not know how it will end," Dadasyan added.