ՏՄՊՊՀ. Համավարակի ընթացքում նարնջի, կիտրոնի գների տատանումները հակամրցակցային համաձայնության արդյունք են եղել
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի որոշմամբ ս.թ. փետրվարի 1-ից ապրիլի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում նարնջի, մանդարինի, կիվիի և կիտրոնի գնային տատանումներով և դրանց նկատմամբ սպառողների պահանջարկով պայմանավորված ուսումնասիրության արդյունքում հարուցված վարչական վարույթի շրջանակում հակամրցակցային համաձայնություն կնքելու համար «Բեստ ֆրութս ԱՄ», «Արտ-ֆրուիտս», «Պրոմոութ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների նկատմամբ կիրառվել է տուգանք ընդհանուր շուրջ 39 մլն դրամի չափով:
Ըստ հանձնաժողովի, արձանագրվել է, որ նշված ընկերությունները համաձայնեցված կարգով հաշվետու ժամանակաշրջանում բարձրացրել են նոր կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված համաճարակի ընթացքում առավել մեծ պահանջարկ վայելող վերոնշյալ պտուղների իրացման գները, ինչը հանգեցրել է հատկապես առևտրային ցանցերի մոտ այդ ապրանքների իրացման գների էական բարձրացման:

ГКЗЭК РА: Колебания цен на апельсины и лимоны во время пандемии были результатом антиконкурентного соглашения
15:55 29/12/2020
Решением Государственной комиссии по защите экономической конкуренции на период с 1 по 7 февраля в рамках административного производства, возбужденного по результатам исследования, обусловленного колебанием цен на апельсины, мандарины, киви и лимоны и требованиями потребителей, в отношении компаний с ограниченной ответственностью «Бест Фрутс AM», «Арт Фрутс» и «Промоут» был применен штраф на сумму в размере около 39 млн драмов за заключение антиконкурентного соглашения.
По данным комиссии, было зарегистрировано, что указанные компании в течение отчетного периода согласованным образом повысили отпускные цены на указанные выше фрукты, которые пользовались наибольшим спросом во время новой пандемии коронавируса, что привело к значительному увеличению отпускных цен на эти продукты, особенно в торговых сетях.