Չավուշօղլու․ Ալիևը, չնայած բոլոր դժվարություններին, բարի կամք է դրսևորել
«Տարածաշրջանում մեր համագործակցությունը տալիս է կոնկրետ արդյունքներ։ Ղարաբաղում տեսնում ենք, որ հաստատվել է հրադադարի ռեժիմ, շատ մոտ ապագայում կստեղծվի հրադադարի ռեժիմի մոնիտորինգի համատեղ կենտրոնը», - Սոչիում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններից հետո հայտարարեց Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Չավուշօղուի խոսքերով, պետք է մոբիլիզացնել բոլոր հնարավորությունները վստահությունը մեծացնելու, ամրապնդելու համար, այդ ժամանակ հնարավոր կլինի հաստատել ամուր խաղաղություն ու այդպես կարգավորել հարաբերությունները երկրների միջև։
Չավուշօղլուն կարծում է, որ Ալիևը խաղաղության ձեռք է մեկնել` չնայած բոլոր դժվարություններին՝ բարի կամք է դրսևորել։

«Наше сотрудничество в регионе дает конкретные результаты. Мы видим, что в Карабахе установлен режим прекращения огня, и в самое ближайшее время будет создан совместный центр по мониторингу за режимом прекращения огня», - заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу после переговоров с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым в Сочи.
По словам Чавушоглу, необходимо мобилизовать все возможности для увеличения и укрепления доверия, тогда возможно будет установить прочный мир и тем самым нормализовать отношения между странами.
Чавушоглу считает, что Алиев протянул руку дружбы, несмотря на все трудности, он проявил добрую волю.