Արցախի ավելի քան 800 բնակիչ որակյալ բժշկական օգնություն են ստացել ՌԴ ՊՆ դաշտային հիվանդանոցում
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանումը շարունակում է օգնություն տրամադրել տեղի բնակչությանը ինչպես Ստեփանակերտ քաղաքում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի այլ բնակավայրերում: Տեղեկատվությունը հրապարակվել է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
Հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանումը բազմաֆունկցիոնալ բժշկական բրիգադներ է ստեղծել Արցախի հեռավոր բնակավայրերում ռազմական բուժաշխատողների դաշտային աշխատանքն ապահովելու համար: Նախորդ մեկ օրվա ընթացքում ռուս ռազմական բժիշկները բժշկական օգնություն են ցուցաբերել Գիշի գյուղի ավելի քան 40 բնակիչների:
Ընդհանուր առմամբ, Արցախի ավելի քան 800 բնակիչներ, այդ թվում՝ 100 երեխա որակյալ բժշկական օգնություն են ստացել ՊՆ դաշտային հիվանդանոցում:
Բոլոր դիմած քաղաքացիները տեղաբաշխված շարժական հիվանդանոցում որակավորված թերապևտների, վիրաբույժների և այլ մասնագետների կողմից հետազոտվելուց հետո ստացել են խորհրդատվություններ և անհրաժեշտ նշանակումներ:
Բնակիչների գանգատները, որպես կանոն, կապված են տարբեր քրոնիկ հիվանդությունների, սրտանոթային և էնդոկրին համակարգերի հիվանդությունների սրացումների և ատամնաբուժական օգնության հետ:

More than 800 residents in Artsakh received medical care at the Russian field hospital
A special purpose medical unit from the Russian peacekeeping contingent continues to provide assistance to the local population both in Stepanakert and in other settlements of Nagorno-Karabakh, the Russia Defense Ministry said on Monday.
Russian peacekeepers from the special-purpose medical detachment (SMU) have created multifunctional medical teams to ensure the field work of military medics in remote localities of Nagorno-Karabakh. Over the past day, Russian military medics have provided medical assistance to 40 residents of Gishi village.
"In total, more than 800 residents of Nagorno-Karabakh received qualified medical care in the field hospital of the Ministry of Defence, including 100 children. All citizens who applied received consultations and necessary appointments after being examined by qualified therapists, surgeons and other specialized specialists in a deployed mobile hospital," the source said.
According to the source, appeals from local residents are usually associated with exacerbation of various chronic diseases, as well as diseases of the cardiovascular and endocrine systems, and dental care.