Բելգիայից Հայաստան է ժամանել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի՝ COVID-19-ի դեմ պայքարում անհրաժեշտ պարագաներ
11:40 30/12/2020
Բելգիայից Հայաստան է ժամանել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի՝ ակնկալվող երեք բեռնափոխադրման ինքնաթիռներից երկրորդը՝ բերելով ՀԲԸՄ-ի աջակցությամբ ձեռքբերված COVID-19-ի դեմ պայքարում անհրաժեշտ պարագաներ: Այս մասին հայտնում է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակը։
Նշվում է, որ այս անգամ պարագաների խմբաքանակը պարունակում էր ընդհանուր 490,301 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ մի շարք առողջապահական և հումանիտար պիտույքներ, այդ թվում՝ անհատական պաշտպանիչ միջոցներ, բուժական սնունդ, անզգայացման համար նախատեսված սարքեր, անվասայլակներ, բժշկական ձեռնափայտեր, օրթոպեդիկ սարքավորումներ, հագուստ, կոշիկներ, քնապարկեր, սնունդ և հիգիենայի միջոցներ և այլն:
Անհատական պաշտպանիչ միջոցները և բժշկական պարագաներն անմիջապես փոխանցվել են Առողջապահության նախարարությանը, հագուստը, կոշիկները, ծածկոցները և հիգիենայի միջոցները՝ Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը: Իսկ 16,000 կգ սնունդը կմնա ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակում` ամբողջ երկրում առավել խոցելի բնակչությանը տրամադրելու համար:
Առաջին ինքնաթիռը վայրէջք էր կատարել հոկտեմբերի 29-ին՝ բերելով COVID-19-ի դեմ պայքարում անհրաժեշտ պարագաների առաջին խմբաքանակը:

В Армению из Бельгии прибыла Всемирная продовольственная программа ООН со всеми необходимыми предметами для борьбы с COVID-19
13:05 30/12/2020
Второй из трех грузовых самолетов Всемирной продовольственной программы ООН прибыл в Армению из Бельгии доставив предметы первой необходимости для борьбы с COVID-19, приобретенные при поддержке AGBU. Об этом сообщили в представительстве ООН в Армении.
Отмечается, что на этот раз груз содержал множество предметов медицинского и гуманитарного назначения, включая, помимо прочего, средства индивидуальной защиты, готовое лечебное питание, наркозные аппараты, инвалидные коляски, медицинские трости, ортопедическое оборудование, одежду, обувь, спальные мешки, продукты питания и средства гигиены, и т. д. общей стоимостью примерно 490 301 доллар США.
Средства индивидуальной защиты и медицинские принадлежности были немедленно переданы Минздраву, одежда, обувь, одеяла и предметы гигиены - МЧС. А 16000 кг продуктов останутся в офисе AGBU в Армении для распределения среди наиболее уязвимых слоев населения по всей стране.
Первый самолет приземлился 29 октября, доставив первую партию предметов, необходимых для борьбы с COVID-19.