Բելգիայից Հայաստան է ժամանել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի՝ COVID-19-ի դեմ պայքարում անհրաժեշտ պարագաներ
11:40 30/12/2020
Բելգիայից Հայաստան է ժամանել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի՝ ակնկալվող երեք բեռնափոխադրման ինքնաթիռներից երկրորդը՝ բերելով ՀԲԸՄ-ի աջակցությամբ ձեռքբերված COVID-19-ի դեմ պայքարում անհրաժեշտ պարագաներ: Այս մասին հայտնում է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակը։
Նշվում է, որ այս անգամ պարագաների խմբաքանակը պարունակում էր ընդհանուր 490,301 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ մի շարք առողջապահական և հումանիտար պիտույքներ, այդ թվում՝ անհատական պաշտպանիչ միջոցներ, բուժական սնունդ, անզգայացման համար նախատեսված սարքեր, անվասայլակներ, բժշկական ձեռնափայտեր, օրթոպեդիկ սարքավորումներ, հագուստ, կոշիկներ, քնապարկեր, սնունդ և հիգիենայի միջոցներ և այլն:
Անհատական պաշտպանիչ միջոցները և բժշկական պարագաներն անմիջապես փոխանցվել են Առողջապահության նախարարությանը, հագուստը, կոշիկները, ծածկոցները և հիգիենայի միջոցները՝ Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը: Իսկ 16,000 կգ սնունդը կմնա ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակում` ամբողջ երկրում առավել խոցելի բնակչությանը տրամադրելու համար:
Առաջին ինքնաթիռը վայրէջք էր կատարել հոկտեմբերի 29-ին՝ բերելով COVID-19-ի դեմ պայքարում անհրաժեշտ պարագաների առաջին խմբաքանակը:

Second UN World Food Programme cargo plane arrives in Armenia from Belgium with AGBU’s COVID-19 relief supplies
12:06 30/12/2020
The second of three UN World Food Programme cargo planes arrived in Armenia from Belgium with AGBU’s COVID-19 supplies and relief items for Armenia.
This time the shipment contained an array of health and humanitarian related supplies, including, but not limited to, PPE, ready to use therapeutic food, anesthesia machines, wheelchairs, medical canes, orthopedic equipment, clothes, shoes, sleeping bags, food and hygiene products valued at around $490,301, the UN in Armenia reported on Tuesday.
The PPE and medical supplies were delivered directly to the Ministry of Health; clothing, shoes, blankets, and hygiene products went to the Ministry of Emergency Situations. And the 16,000 kg of food will remain with AGBU Armenia for distribution to the most vulnerable across the country.
The first plane landed in Armenia on 29 October bringing the first bunch of COVID-19 relief supplies.