Թևանյան. 2021-ին մենք պետք է պետությունը ոտքի կանգնեցնենք Նիկոլի, թուրքերի, ադրբեջանցիների ջանքերով ծնկի բերված վիճակից
«Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի ղեկավար Անդրանիկ Թևանյանը գրում է.
«Աստծունը՝ Աստծուն, Կեսարինը՝ Կեսարին, առնետինը՝ առնետին.
Տոնական օրեր են, բայց տոնական տրամադրություն չկա։
Միայն տեղական նշանակության անասունը կարող է ստեղծված իրավիճակում տոնական եռուզեռի մեջ լինել։ Միայն մանկուրտը կարող է մեր անթաղ մնացած երեխեքի ու եղբայրների մարմնի մասերի, գերիների, անհետ կորածների մասին մոռանալ ու կենացային բաժակ չխկացնել 31–ի գիշերը։
Մեր ժողովրդի շինելից ծնված փոքրիկ մարդը մեծ ողբերգություն բերեց։ Նա ասաց, որ մենք արդեն ապրում ենք ազատ և երջանիկ Հայաստանում։ Արդյունքում՝ պետականություն կորցրեցինք Արցախում, իսկ Հայաստանը դարձավ մազից կախված ու դժբախտ երկիր, որի ֆիզիկական գոյությունն անգամ հարցականի տակ է։
Փոքրիկ մարդն ասում էր, որ ներդրումներ չի բերել, բայց փոխարենը ժպիտ է բերել մարդկանց դեմքին։ Հիմա ժպտում են միայն ապուշները, իսկ նորմալների մոտ շոկ է, վրեժի ծարավ, պապանձվածություն, ցավ․․․
2020–ը շատ ծանր տարի էր։ Ստացանք երկու պատերազմ։ Երկուսում էլ պարտվեցինք։ Մեր պարտությունների թիվ մեկ պատասխանատուն և մեղավորը Նիկոլ Փաշինյանն է։
Կորոնավիրուսային պատերազմը նա չէր կարող կանխել, բայց կարող էր թույլ չտալ մասշտաբայնություն և զոհերի ահռելի քանակ, սակայն գերադասեց սեփական իշխանության ավելացումն ի հաշիվ ՍԴ–ի գրավման։ Դրան գումարվեց անգրագիտությունն ու կառավարման զրո հմտությունը։ Արդյունքում՝ Հայաստանը 1 միլիոն բնակչի հաշվարկով աշխարհի վատագույն կորոնավարակային ցուցանիշներից մեկն արձանագրած պետությունն է։ Մարդիկ շարունակում են հիվանդանալ ու մեռնել։
Նիկոլը մահը սովորական սարքեց։ Նա մահը դարձրեց վիճակագրություն։
Արցախյան 2–րդ պատերազմն ամբողջությամբ Նիկոլի խղճի վրա է։ Եթե չլիներ 2,5 տարվա խայտառակ ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը, մենք կարող էինք խուսափել պատերազմից։
Պատերազմն այս ելքը չէր ունենա, եթե մենք չլինեինք Նիկոլի գերագույն հրամանատարության ու Արցախի նախագահ կոչվածի կառավարման ներքո։
«Հաղթելու ենք» կարգախոսի ներքո մեզ տարան կապիտուլյացիայի։ Սա ստի, կեղծիքի, դավաճանության, մարտնչող տգիտության, անհայրենիքության, չմարդության դրսևորում էր։ Ստում, թաքցնում ու հանձնում են մինչև հիմա, և սա շարունակվելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ փոքր մարդը չի հեռացվել մեծ պաշտոնից։
Նիկոլն ամբողջությամբ բավարարեց Ադրբեջանի ժողովրդին, մասամբ՝ Թուրքիայի ժողովրդին, իսկ հայ ժողովրդին հաղթողից վերածեց պարտվածի ու թոփալի։
Նիկոլը միշտ ատել է արցախյան մեր հաղթանակները, ատել է Արցախը՝ այն համարելով թուրքերի ու ադրբեջանցիների հետ քիրվայություն անելու խոչընդոտ։
Նա ատել է մեր մեծ հաղթանակը, քանզի այդ հաղթանակի մեջ տեսել է իր ոչնչությունը, իր փոքր լինելը։
Հեռավոր 2050–ին դրախտ խոստանալով՝ Նիկոլը դժոխքի վերածեց 2020–ը։ Այդ դժոխքը հավերժական կլինի, եթե Նիկոլին դուրս չշպրտենք պետության կառավարման ղեկից ու հաշիվ չպահանջենք։
2021–ին շատ բան է որոշվելու՝ կմնա՞ Հայաստանն աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա, կդառնա՞նք թուրքական էլայեթ, Արցախում հայ կապրի՞։ Այս և այլ հարցերի պատասխանները ինքներս պետք է տանք՝ հանուն մեր հազարավոր զոհերի, հանուն մեր ապրողների, հանուն մեր երկրի ապագայի։
Մեր երեխեքը չեն զոհվել հանուն ոչնչի, թեև նրանց տարան հանուն ոչնչի զոհելուն։
Ես խոնարհվում եմ մեր զոհերի գերեզմանների առաջ, ցավակցում բոլորի հարազատներին ու բովանդակ հայ ժողովրդին։ 2020–ը նաև այս հերոսացած ու անմահացած տղաների տարին էր։
2020–ին իրար կողք կողքի քայլեցին մեծ հերոսությունն ու քստմնելի դավաճանությունը, մեծ հայրենասիրությունն ու ողորմելի փոքրությունը։
2021–ին մենք պետք է բաց ձեռքերը փակենք, բռունցք դառնանք, կամք դրսևորենք, վճռականություն ունենանք ու պետությունը ոտքի կանգնեցնենք Նիկոլի, թուրքերի, ադրբեջանցիների ջանքերով ծնկի բերված վիճակից։
Առնետը թող մնա առնետի տարվա մեջ։ Մենք մերը պետք է վերցնենք։
Ես հավատում եմ մեր պետության ապագային։ Գիտեմ, որ դժվար է լինելու, բայց պետք է աշխատել։ Ես ամեն ինչ անելու եմ, որ չամաչեմ հայ լինելուց, չամաչեմ այլ ազգերի հետ շփվելուց, չամաչեմ, որ չեմ կարողացել պետությանը տեր կանգնել։
2021–ին տեսակների պայքարը հասնելու է իր գագաթնակետին, լինելու է վճռական ճակատամարտ։ Ես հավատում եմ, որ պետականաստեղծ ու հայաստանակենտրոն տեսակը հաղթելու է անհայրենիքներին»։
Մենք «հաղթել» բառին պետք է վերադարձնենք իր իրական իմաստը, որը մեզանից խլեցին 2020–ին։ 2021–ին պետք է սկիզբ դնել ապագա հաղթանակների համար։ Կա՛մ, կա՛մ․․.»։

Теванян: В 2021-ом мы должны поднять на ноги государство, вставшее на колени совместными усилиями Никола, турок и азербайджанцев
17:13 31/12/2020
Директор исследовательского института «Политэкономия» Андраник Теванян пишет:
«Праздничные дни, но нет праздничного настроения.
В сложившейся ситуации лишь сволочь местного значения может находиться в праздничной суматохе. Лишь манкурт может позабыть о непогребенных останках наших детей и братьев, о наших пленных и без вести пропавших и поднять бокал ночью 31-го.
Вышедший из шинели нашего народа маленький человек принес большую трагедию. Он сказал, что мы уже живем в свободной и счастливой Армении. В результате мы потеряли государственность в Арцахе, а Армения стала висящей на волоске и несчастной страной, само существование которой стоит под вопросом.
Маленький человек говорил, что не принес инвестиций, но зато принес людям улыбки. Сейчас улыбаются лишь глупцы, а у нормальных шок, жажда мести, онемение, боль…
2020-ый был очень тяжелым годом. Мы получили 2 войны. Обе проиграли. Главный ответственный и виновный в наших поражениях – Никол Пашинян.
Он не мог предотвратить коронавирусную войну, но мог не допустить масштабности и огромного количества смертей. Однако он предпочел увеличить свою власть за счет захвата КС. К этому прибавились безграмотность и ноль управленческих способностей. В результате Армения стала государством, зафиксировавшим один из худших коронавирусных показателей в расчете на 1 млн населения. Люди продолжают заражаться и умирать.
Никол сделал смерть обычным явлением. Он превратил смерть в статистику.
2-ая Арцахская война полностью на совести Никола. Не будь позорной внутренней и внешней политики последних 2,5 лет, мы могли избежать войны.
Война не имела бы подобного исхода, если бы мы не были под верховным главнокомандованием Никола и управлением называемого президентом Арцаха человека.
Под лозунгом «Мы победим» нас повели к капитуляции. Это было проявлением лжи, фальши, предательства, воинствующего невежества, апатризма, бесчеловечности. Лгут, скрывают и сдают до сих пор, и это продолжится до тех пор, пока маленький человек не отстранен от большой должности.
Никол полностью удовлетворил народ Азербайджана и частично – народ Турции, а армянский народ превратился из победителя в проигравшего и хромого.
Он всегда ненавидел наши арцахские победы, ненавидел Арцах, считая его препятствием на пути братания с турками и азербайджанцами.
Он ненавидел нашу великую победу, так как видел в ней свое ничтожество, свою мелкую сущность.
Обещая рай в далеком 2050-ом, Никол превратил в ад 2020-ый. И этот ад будет вечным, если мы не отстраним Никола от руля государственного управления и не потребуем за всё ответа.
В 2021-ом будет решаться очень многое: останется ли Армения на политической карте мира, станем ли мы турецким вилайетом, будут ли в Арцахе жить армяне? Ответы на эти и другие вопросы мы должны дать сами – во имя наших погибших, во имя наших живых, во имя будущего нашей страны.
Наши дети не погибли во имя ничего, хотя их и повели на смерть во имя ничего.
Я преклоняюсь перед могилами наших жертв, соболезную их родным и всему армянскому народу. 2020-ый был годом в том числе этих обретших бессмертие героев.
В 2020-ом рядом друг с другом прошагали героизм и гнусное предательство, великий патриотизм и жалкое ничтожество.
В 2021-ом мы должны сжать раскрытые ладони, стать кулаком, проявить волю и решимость, чтобы поднять на ноги государство, вставшее на колени совместными усилиями Никола, турок и азербайджанцев.
Пусть крыса останется в годе Крысы. Мы должны взять свое.
Я верю в будущее нашего государства. Знаю, что будет трудно, но нужно работать. Я сделаю всё, чтобы не стесняться того, что я являюсь армянином, не стесняться при общении с другими нациями, не стесняться того, что не смог отстоять своего государства.
В 2021-ом борьба человеческих типов достигнет своего апогея, будет решающий бой. Я верю, что государственно-ориентированный и созидающий тип одержит победу над людьми без родины.
Нужно вернуть слову «побеждать» его реальный смысл, который был отнят у нас в 2020-ом. В 2021-ом нужно заложить начало будущих побед. Или, или…».