Ըստ Մոսկվայի՝ Ադրբեջանը դիտմամբ է Հայաստանի երկնքում Մի-24 ուղղաթիռը ոչնչացրել
Ռուսաստանի ռազմական քննիչները Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին Մի -24 ռազմական ուղղաթիռի խոցման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը վերադասակարգել են ավելի լուրջ հոդվածի (դիտավորյալ ոչնչացում)։ Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում տալով իր իրազեկ աղբյուրին:
«Քրեական գործը, որը նախապես հարուցվել էր Ռուսաստանի Դաշնության Քրեական օրենսգրքի 351 հոդվածով (թռիչքների կանոնների խախտում կամ դրանց նախապատրաստում, որոնք անզգուշությամբ հանգեցրել են մարդկանց մահվան) վերակերպվել է ավելի լուրջ հոդվածի՝ 105 հոդվածի 2-րդ մասի (երկու կամ ավելի անձանց դիտավորյալ սպանություն)», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Նա պարզաբանել է, որ եթե առաջին դեպքում մինչև յոթ տարվա ազատազրկում է նախատեսվում՝ որպես պատիժ, երկրորդում՝ մինչև ցմահ ազատազրկում կարող է լինել: Աղբյուրը նշել է նաև, որ այս որոշումը կայացվել է գործի շրջանակներում ձեռնարկված քննչական և գործառնական գործողությունների արդյունքների հիման վրա:

Criminal case launched on downing of the Russian helicopter re-qualified for a more severe punishment
16:05 04/01/2021
Russian investigators have re-qualified the criminal case launched over the downing of the  Russian Mi-24 military helicopter by Azeri forces on November 9, Interfax news agency reported, citing own sources.
As the agency said, the case has been re-qualified from Article 351 (violation of the rules of flights, which resulted in death of two or more persons by negligence) of the Russian Criminal Code to Article 105, envisaging a more severe punishment (premeditated murder of two or more persons).
According to the source, the article provides for the maximum sentence of life imprisonment.
To remind, a Russian Mi-24 military helicopter was shot down over Armenia near the border with Azerbaijan on November 9. Two crew-members died and the third pilot was wounded. Azerbaijan’s Foreign Ministry announced shortly that the helicopter had been shot down by the Azeri armed forces by mistake.