Մեր կորուստները շարունակվում են. Վազգեն Մանուկյան
«Այսօրվա մեր անկախ պետությունը՝ հանձինս կառավարության, բանակի, ուժային կառույցների ղեկավարության, չի պաշտպանում մեր երկրի և ժողովրդի անվտանգությունը, տարածքները, մեր ունեցվածքն ու շահերը»,-ասված է  Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի հայտարարությունում։
Մեր կորուստները շարունակվում են: Այժմ հերթը հասել է Շուռնուխին:
1988 թվականի Սումգայիթյան դեպքերից հետո, երբ հայ ազգաբնակչության նկատմամբ տեղի ունեցավ սարսափելի կոտորած, և մենք ականատես եղանք, որ ո՛չ պետությունը, ո՛չ էլ բանակը (այն ժամանակ՝ ԽՍՀՄ բանակը) մեր ժողովրդի ֆիզիկական գոյության ու անվտանգության պաշտպան չեն հանդիսանում, Հայաստանում մեծ թափով սկսվեցին կազմավորվել ինքնապաշտպանական ջոկատներ, որոնք ԽՍՀՄ հսկայական սահմանափակումների պայմաններում կարողացան զինվել և իրենց ձեռքը վերցնել հայ բնակչության պաշտպանությունը:
Դրանից հետո մենք անցանք մեծ ճանապարհ. ունեցանք անկախ պետություն, ստեղծեցինք մարտունակ բանակ, գրանցեցինք փայլուն հաղթանակներ: Բայց այժմ հայտնվել ենք նույն վիճակում:
Փաստորեն այսօրվա մեր անկախ պետությունը՝ հանձինս կառավարության, բանակի, ուժային կառույցների ղեկավարության, չի պաշտպանում մեր երկրի և ժողովրդի անվտանգությունը, տարածքները, մեր ունեցվածքն ու շահերը:
Փոխարենը մենք անընդհատ լսում ենք ինքնարդարացման սուտ, տգետ բացատրություններ իշխանության կողմից, որը պատերազմի վերսկսման սպառնալիքով նորից փորձում է մոլորության մեջ դնել մեր ժողովրդին իր ամուլ իշխանությունը երկարաձգելու համար:
Երբ պետությունը չի կարողանում ապահովել իր քաղաքացիների անվտանգության ու շահերի պաշտպանությունը, ժողովրդի բնական իրավունքն է այդ պաշտպանությունը վերցնել իր ձեռքը:
Մենք կփոխենք այս ապիկար և մեր պետությունը ոչնչացնող իշխանություններին: Այն ռազմական ուժը, որ ձևավորվել էր տասնյակ տարիների ընթացքում, նորից կկարողանա երաշխավորը լինել մեր անվտանգության: Բայց դա ժամանակ է պահանջում, և այդ ընթացքում մենք անընդհատ նոր կորուստներ ենք ունենում, սեղմվում են մեր երկրի սահմանները, անպաշտպան են մնում մեր սահմանամերձ բնակավայրերն ու բնակիչները:
Այս պայմաններում կարևորում եմ, որ մեր երիտասարդները, սահմանամերձ բնակավայրերի բնակչությունը, ծանր պատերազմների միջով անցած մեր վետերանները նորից կազմավորեն պաշտպանական ջոկատներ, բանակցեն և համագործակցեն խաղաղապահ զորքերի հետ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության փաստաթղթի մեկնաբանությունների ու իրականացման շրջանակներում (այն, ինչ չեն անում ՀՀ պետական կառույցները) և պաշտպան կանգնեն մեր երկրի սահմաններին և մեր ժողովրդի անվտանգությանը»:

«Сегодняшнее наше независимое государство под руководством правительства, армии, силовых структур не защищает безопасность нашей страны и людей, территорий, нашей собственности и интересов», - говорится в заявлении кандидата в премьер-министры Движения за спасение Родины Вазгена Манукяна.
Наши потери продолжаются. Теперь очередь дошла до Шурнуха.
После сумгаитских событий 1988 года, когда произошла ужасная резня армянского населения, и мы стали свидетелями того, что ни государство, ни армия (в то время —армия СССР) не являются защитниками физического существования и безопасности нашего народа, в Армении с большим размахом стали формироваться отряды самообороны, которые в условиях огромных ограничений СССР смогли вооружиться и взять на себя защиту армянского населения.
После этого мы прошли долгий путь: у нас было независимое государство, мы создали боеспособную армию, мы одержали блестящие победы. Но сейчас мы очутились в такой же ситуации.
По сути, сегодняшнее наше независимое государство под руководством правительства, армии, силовых структур не защищает безопасность нашей страны и людей, территорий, нашей собственности и интересов.
Вместо этого мы постоянно слышим лживые, невежественные самооправдания от правительства, которое, угрожая возобновлением войны, снова пытается ввести наш народ в заблуждение, пытаясь продлить свое бесплодное правление.
Когда государство не может обеспечить защиту безопасности и интересов своих граждан, это естественное право народа взять защиту в свои руки.
Мы сменим эту бездарную власть, разрушающую наше государство. Созданная десятилетиями военная сила снова сможет гарантировать нашу безопасность. Но на это требуется время, а пока мы постоянно несем новые потери, границы нашей страны сжимаются, наши приграничные населенные пункты и жители беззащитны.
В этих условиях я придаю важное значение нашей молодежи, населению приграничных районов, нашим ветеранам, прошедшим тяжелые войны, снова сформировать отряды обороны, вести переговоры и сотрудничать с миротворческими силами в рамках толкования и выполнения документа трехстороннего соглашения от 9 ноября (чего не делают государственные структуры РА) и встать на защиту границ нашей страны и безопасности нашего народа».