Բաքվի բանտում 800-ից ավելի երեխա կա. Անհետ կորած զինծառայողի հայր
Անհետ կորած զինծառայողների հարազատների հավաքվել են կառավարության դիմաց։ Ծնողներից մեկն ասաց, որ անորոշ վիճակ է, ուզում եմ իմանալ, թե ինչ աշխատանքներ են գնում իրենց երեխաներին գտնելու ուղղությամբ։ Նշում են, որ հավաքվելով այստեղ՝ փորձում են զգոն պահել կառավարությանը։
«Երկու ամսվա զինծառայող էր, Հադրութի շրջանում է  կորել։ Նրա հետ ծառայողներից մեկն ասում է՝ զոհված է տեսել տղայիս, մյուսն էլ ասում է՝ վիրավոր է եղել։ Հիմա որևէ տեղեկություն  չունեմ՝ ոչ մարմինը կա, ոչ էլ գերիների ցուցակում անունը կա։  Ծառայության եմ տվել ողջ ու առողջ, այդպես էլ իմ տղային ուզում եմ»,- ասաց անհետ կորած զինծառայողի մայրը։
Մայրերից մյուսն ասաց, որ որդուց լուր չունի 80 օր, ենթադրյալ գերի է։
Անհետ կորած զինծառայողներից մեկի ծնողը՝ Ռոման Գևորգյանն ասաց. «Ծնողներ կան, որ տեսել են իրենց երեխաների լուսանկարները վերակենդանացման բաժանմունքներում պառկած։ Բերել են Երևան, չկան, ոչ մի հիվանդանցում չկան։ Մեկ շաբաթ է այդ երեխաները չկան։ Ասեղ էին, ինչ էին, չկան այդ երեխաները»։
Նա ցույց տվեց վիրավոր զինծառայողներից մեկի նկարը՝ Գորիսի հիվանդանոցում, ում արդեն մեկ շաբաթ է չեն կարողանում գտնել։ Վերջին անգամ Գորիսում եմ նկարել կոնկրետ զինվորներից մեկին, մեկ շաբաթ է չեն կարողանում գտնել, քանի որ կոնկրետ չեն զբաղվում։
«Պետք է պատասախան տան։ Առողջապահության նախարարը պետք է գա, վզից կբեռնենք,  պետք է տանի այնտեղ, որտեղ նկարել է այդ երեխաներին։ Ինքն է ցույց տվել երեխաների նկարները։ Պետք է գտնի, տա մեզ։
Չգիտեմ՝ առողջապահության նախարարն ինչով է  զբաղվում, հաստատ ոչ մի բանով չի զբաղվում։
ԴՆԹ-ով գտած զինծառայողի մարմին են տվել, թաղել են, հետո պարզել են, որ իրենց երեխան չէ»։
Ռ. Գևորգյանը նշոց, որ կառավարությունում չգիտեն՝ Բաքվի բանտում 800-ից ավելի երեխա կա. «Վերադարձած 44 գերիների հետ խոսել ենք, ասում են՝ երեք հարկ է եղել երկու կորպուսով, ամեն խցում 6 հոգի։ Երեխաների աչքերը փակ տարել են, արյան անալիզ են վերցրել, թվեր են տեսել, գումարում ենք 800-ից ավելի է ստացվում»։
Նա նշեց, որ իրենց պահանջն է. «Կա հատված, որտեղ ադրբեջանցիները զոհվածներին մի տեղ փորել, թաղել են, պետք է իմանան, թե  որտեղ են թաղել, որպեսզի գնանք, հանենք, ինչպես նաև գերիների կոնկրետ անուններ տան մեզ։ Համոզված եմ, որ Բաքվի բերդում 800-ից ավելի երեխաներ կան։
Չգիտեմ՝ ինչով են զբաղված՝ ի՞նչ նոր տարի, ի՞նչ ձյունանուշիկ, ամոթ է, գործի չեն։ Բոլորը պետք է աշխատեն։ Իմ երեխային երեք ամիս է չեմ տեսել»։
Նա նաև  ասաց, որ այսօր տեղեր կան, որտեղ թուրքը չի թողնում մտնել ողջ մնացածներին գտնելու համար։
Այնուհետև նա հայտնեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպում չի լինի, եռակողմ հանդիպման է գնալու, պահում են, որպեսզի չվարակվի։
«Թող զանգով խոսենք։ Կոնկրետ ինչ կա, մենք ներկայացնենք հեռախոսով, բայց առողջապահության նախարարը պետք է գա այստեղ, եթե չգա, մենք կգնանք»,-ասաց Ռ.Գևորգյանը։

«В бакинской тюрьме содержатся более 800 детей» – отец пропавшего без вести армянского военного
Родители без вести пропавших военнослужащих 5 января организовали акцию протеста у здания правительства Армении.
Один из родителей сказал, что ситуация неопределенная, они хотят знать, какая работа ведется, чтобы найти их детей. Они отмечают: собираясь здесь, они пытаются удерживать внимание правительства на своей проблеме.
«Сын служил всего 2 месяца, когда началась война. Он пропал без вести в Гадрутском районе. Один из сослуживцев говорит, что видел моего сына погибшим, другой рассказывает, что видел его раненым. Сейчас у меня нет никаких сведений – нет ни тела, ни имени в списке пленных. Я отправила его на службу живым и здоровым, хочу получить сына обратно и таким же», – говорит мать пропавшего без вести военного.
Мать другого пропавшего без вести военного отметила: у нее нет вестей от сына уже 80 дней.
Отец одного из пропавших без вести военнослужащих – Роман Геворкян – указал: «Есть родители, которые видели фотографии, на которых их дети лежат в реанимационных отделениях. Их перевезли в Ереван, но их нигде, ни в одной больнице нет. Этих детей нет уже неделю. Они же не иголки, чтобы потеряться без следа, этих детей нигде нет».
Он показал фотографию одного из раненых солдат, сделанную в госпитале Гориса, его не могут найти уже неделю: «В последний раз конкретно этого военнослужащего я сфотографировал в Горисе, его не могут сейчас найти, потому что не занимаются этим конкретно.
«Они должны дать ответ. Пусть придет министр здравоохранения и отведет туда, где он сфотографировал этих детей. Он показал фотографии детей. Он должен найти их, вернуть нам.
Я не знаю, чем занимается министр здравоохранения, но он точно ничего не делает.
На основании ДНК-теста родителям отдали тело якобы их сына, а после похорон выяснилось, что это чужой ребенок».
Р. Геворкян отметил, что правительство не знает, что в бакинской тюрьме содержится более 800 армянских военных. «Мы поговорили с 44 возвращенными пленными, они говорят, что было три этажа с двумя корпусами, по 6 человек в каждой камере. Детей с закрытыми глазами отвели на взятие анализа крови, они увидели цифры. Складываем – оказывается больше 800», – указал он.
Он представил требование родителей: «Есть участок, где азербайджанцы похоронили погибших. Они должны узнать, где похоронены, чтобы мы могли найти и привезти останки. Кроме того, нам должны предоставить конкретные имена пленных. Убежден, что в бакинской тюрьме более 800 детей.
Не знаю, чем заняты: какой Новый год, какая снегурочка? Стыдно. А они не на работе. Должны работать все. Я не видел своего ребенка три месяца».
Он указал также: сегодня есть места, куда азербайджанская сторона не пускает поисковые группы, чтобы они могли найти выживших.
Затем он сообщил: встречи с Николом Пашиняном не будет, он отправится на трехстороннюю встречу, к нему не пускают, чтобы он не заразился.
«Мы же можем по телефону поговорить. Мы представим, что у нас есть конкретно. Но министр здравоохранения должен прийти сюда, если не придет, мы его найдем», – сказал Геворкян.