Չինաստանը ԱՄՆ-ին կոչ է անում անհապաղ չեղարկել Իրանի դեմ պատժամիջոցները
ԱՄՆ-ը պետք է անհապաղ վերադառնա Իրանի դեմ միջուկային գործարքի իրականացմանը և վերացնի բոլոր պատժամիջոցները: Չինաստանի ԱԳՆ խոսնակ Հուա Չունի հայտարարությունը հրապարակել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
Մինչ այդ Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության (AEOI) խոսնակ Բեհրուզ Քամալվանդին հայտարարել էր, որ Իրանը Ֆորդոուի միջուկային կայանում ուրանը հարստացրել է մինչև 20%: Իրանը վավերացրել է նաև խորհրդարանի նախաձեռնած «Պատժամիջոցները վերացնելու ռազմավարական միջոցների մասի» օրենքը, որը նախատեսում է 20% և ավելի հարստացման մակարդակով ուրանի արտադրություն: ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը Իրանի որոշումը համարում է միջուկային շանտաժ:
«Այս պահին առաջնային խնդիրն է նպաստել նրան, որ Միացյալ Նահանգներն առանց որևէ նախապայմանի անհապաղ իրականացնի Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագիրը, ինչպես նաև վերացնի բոլոր պատժամիջոցները՝ պայմաններ ստեղծելով համաձայնագրի վերականգնման համար»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Հուա Չունին:
Նա շեշտել է, որ իրանական միջուկային խնդրի շուրջ ներկայիս իրավիճակը շատ բարդ և զգայուն է:
«Չինաստանը կոչ է անում բոլոր կողմերին պահպանել իրենց հանդարտությունն ու զսպվածությունը, հավատարիմ մնալ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի իրագործման կոնսենսուսին, ձեռնպահ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են սրել իրավիճակը, և տեղ թողնել դիվանագիտական ջանքերի համար»,-հայտարարել է Չինաստանի ներկայացուցիչը:
Միջուկային համաձայնագիրը ենթադրում էր, որ Իրանը պետք է ուրանի հարստացումը 3,67% -ով կատարի, բայց Թեհրանը մեկ տարի առաջ հրաժարվեց հարստացման սահմանափակումներից՝ հարստացումը հասցնելով ավելի քան 4% -ի:

China urged calm and restraint on Tuesday after Iran said it had resumed 20% uranium enrichment at an underground nuclear facility, which breaches a 2015 nuclear pact with major powers, including China, Reuters reported.
The enrichment decision, Iran's latest contravention of the accord, coincides with increasing tension between Iran and the United States in the last days of President Donald Trump's administration.
Chinese foreign ministry spokeswoman Hua Chunying said the Iran nuclear issue was at a critical juncture and was "extremely complex and sensitive".
"China urges all sides to exercise calm and restraint, to stick to the commitments of the agreement and to refrain from taking actions that might escalate tensions, so as to make space for diplomatic efforts and a change in the situation," she told a daily news briefing in Beijing.
"The urgent task at hand is for all sides to push the United States to return unconditionally to the agreement and remove all relevant sanctions," Hua said. Doing so could help bring the agreement back onto "the right track", she said.