Վերջին 22 տարվա ընթացքում աշխարհում առաջին անգամ աղքատության մակարդակն աճել է։ Այս մասին ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ակնկալվում է, որ տնտեսական ակտիվության կրճատումը անկայուն և հակամարտություններից տուժած շրջաններում, կհանգեցնի աղքատության՝ ևս 18-27 միլիոն մարդու»,-ասել է նա:
Գուտերեշը նշել է նաև, որ Համաշխարհային բանկի գնահատմամբ ՝ աշխարհի ամենաաղքատ մարդկանց երկու երրորդը մինչ 2030 թվականը կապրեն անկայուն երկրներում: Նա պարզաբանել է, որ հակամարտությունները առաջացնում են աղքատություն և հաստատությունների անկայունություն:
Գուտերեշն ավելի վաղ ասել էր, որ աշխարհը կարող է բախվել վերջին 80 տարվա տնտեսական վատթարագույն անկման ՝ կորոնավիրուսային համաճարակի հետևանքների պատճառով: ՄԱԿ-ի ղեկավարը կանխատեսել է նաև ծայրահեղ աղքատության մակարդակի բարձրացում և սովի սպառնալիք:

Впервые в мире повысился уровень нищеты
Уровень нищеты в мире вырос впервые за 22 года. Об этом заявил генсек ООН Антониу Гутерриш, передает РИА Новости.
«Ожидается, что сокращение экономической активности в нестабильных и затронутых конфликтами регионах приведет к нищете еще 18-27 миллионов человек», — сообщил он.
Гутерриш также отметил, что, по оценкам Всемирного банка, две трети самых бедных людей в мире к 2030 году будут жить в нестабильных странах. Он уточнил, что конфликты порождают нищету и неустойчивость институтов.
Ранее Гутерриш заявил, что мир может столкнуться с самым страшным за 80 лет экономическим спадом из-за последствий пандемии коронавируса. Глава ООН также предрек рост уровня крайней бедности и угрозы голода.