Միջազգային իրավունքի մասնագետ․ ՀՀ ու Ադրբեջանի սահմանների դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի շուրջ երբևիցե որևէ միջազգային գործընթաց տեղի չի ունեցել
14:05 07/01/2021
Միջազգային իրավունքում գոյություն չունի պետությունների գույքային կադաստր։ Այսինքն, երբ պետությունները անդամակցում են որևէ միջազգային կառույցի, ասենք ՄԱԿ-ին, այդ միջազգային կազմակերպությունները չեն հաստատում պետությունների գոյություն ունեցող սահմանները։ Հետևաբար պետությունները կարող են ունենալ միջազգայնորեն ճանաչված սահման միայն մեկ դեպքում՝ փոխադարձ համաձայնությամբ»,-այս մասին այսօր «Ազգային աղետ և վերածնունդ. իրավական բաղադրիչը» խորագրով մասնագիտական խորհրդաժողովին ասաց Միջազգային իրավունքի մասնագետ Լևոն Գևորգյանը։
Գևորգյանի խոսքերով, փոխադարձ համաձայնությունը միջազգային իրավունքում կարող է արտացոլվել մի քանի տարբերակով՝ պայմանագրի ստորագրում, մասնագիտական հանձնաժողովի ստեղծում, որը կորոշի սահմանազատման հարցերը, կամ փոխադարձ համաձայնությամբ խնդրի հանձնումը որևէ միջազգային դատական ատյանի։
«Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանների դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի շուրջ երբևիցե որևէ միջազգային գործընթաց երկկողմանի տեղի չի ունեցել։ Սա նշանակում է, որ միջազգայնորեն ճանաչված սահման եզրույթն իրականում ոչ այլ ինչ է, քան որևէ արժեք չունեցող պնդում»,-ասաց Լևոն Գևորգյանը։
Գալստյանի խոսքերով, այս եզրույթն օգտագործողները շատ հաճախ հղում են կատարում ՄԱԿ-ի ԱԽ չորս բանաձևերին, սակայն, ըստ բանախոսի, ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն տարածքի նկատմամբ տիտղոս որոշող սուբյեկտ չի և երբ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերում որևէ սահման ընկալվում է որպես Ադրբեջանի մաս, դա պարզապես այդ բանաձևի օգտին ստորագրած 13 պետությունների դիրքորոշումն է։
«Սա նշանակում է, որ այն քաղաքական դիրքորոշում է, այլ ոչ թե իրավական»,-ասաց բանախոսը։

Эксперт: Какого-либо международного процесса по делимитации и демаркации границ Армении и Азербайджана никогда не было
15:00 07/01/2021
«В международном праве не существует кадастра собственности государств. То есть, когда государства вступают в какую-то международную организацию, скажем, в ООН, эти международные организации не подтверждают существующие границы государств. Соответственно, государства могут иметь международно признанную границу только в одном случае – по взаимному согласию», – заявил сегодня в ходе конференции на тему «Национальная катастрофа и возрождение: правовая составляющая» эксперт по международному праву Левон Геворкян.
По словам Геворкяна, взаимное согласие в международном праве может быть отражено несколькими способами: подписание договора, создание профессиональной комиссии для решения вопросов демаркации или по взаимному согласию вынесение вопроса в международную судебную инстанцию.
«Какого-либо международного процесса по делимитации и демаркации границ Армении и Азербайджана никогда в двустороннем формате не было. Это означает, что термин «международно признанная граница» на самом деле является не чем иным, как утверждением, не имеющим какой-то ценности», – сказал Левон Геворкян.
По словам Геворкяна, использующие этот термин часто ссылаются на четыре резолюции Совета Безопасности ООН, но, как отметил эксперт, Совет Безопасности ООН не является субъектом, определяющим принадлежность территории, когда в резолюциях Совета Безопасности ООН какая-то граница воспринимается как часть Азербайджана, то просто такова позиция 13 государств, подписавших данную резолюцию.
«Это означает, что это политическая позиция, а не правовая», – указал он.