Մարդիկ իրենց մաշկի վրա զգում են պետության բացակայությունը. Տիգրան Աբրահամյան
«Հասկանում եմ այն ծնողներին, ում որդիները զորակոչվում են բանակ և ովքեր մեծ թվով հարցեր ունեն Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։
Սակայն խիստ վտանգավոր եմ համարում հանրության շրջանում ակտիվացած՝ հայաստանցիների Արցախում ծառայել-չծառայելու թեզը։
Ես հասկանում եմ, որ սա շատ դեպքերում խրախուսվում է իշխանության կողմից, որովետև նրանք Ադրբեջանի հետ այդ թեմայով քննարկումներ-պայմանավորվածություններ ունեն։
Բայց նաև հասկանում եմ, որ հանրության շրջանում խիստ մտահոգություններ է առաջացել հատկապես նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների խախտման և հայ զինծառայողների նոր գերեվարումներ հետ կապված հարցերը։
Մարդիկ իրենց մաշկի վրա զգում են պետության բացակայությունը, ինչը ցավոք մեծ թվով բացասական հետևանքներ է իր հետ բերում։
Արցախում մեր հայրենակիցներն են, մեր ընկերները, հայի տեսակը և նրանք մեր բոլորի սատարման կարիքն ունեն։
Արեք տարանջատենք վատ իշխանություն կամ դրա բացակայություն ձևակերպումները արցախցիների կողքին լինելու և հնարավոր ու անհնար բոլոր միջոցներով նրանց աջակցելու անհրաժեշտությունը։
Պաշտպանության նախարարը, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը պետք է մարդկանց հետ պարզ լեզվով խոսեն՝ որքան էլ որ դա նրանց համար այս փուլում դժվար լինի։ Ի վերջո, իրենք ևս պատասխանատու են ստեղծված իրավիճակի և դրա հնարավոր վտանգավոր զարգացումների համար։
Մարդիկ, ովքեր զինվոր են բանակ ճանապարհում պետք է հստակ հասկանան, թե ինչ խնդիրներ են լուծում իրենց տղաները և ինչպես է իր անելիքները տեսնում պետությունը։
Իսկ նրանց զորակոչելու և մեր հայրենիքի ամենատարբեր հատվածներ ծառայության մեկնելու խիստ անհրաժեշտությունը կա։
Վաղարշակ Հարությունյան, Օնիկ Գասպարյան օգտագործեք ցանկացած առիթ մարդկանց հետ խոսելու, նրանց մտահոգող հարցերի պատասխանը տալու, նրանք դրա կարիքն ունեն»։

Тигран Абрамян: Люди на своей коже ощущают отсутствие государства
«Я понимаю родителей, чьи сыновья призываются в армию и у которых есть большое количество вопросов к военно-политическому руководству Армении.
Однако я считаю крайне опасным активировавшийся в обществе тезис служить или не служить в Арцахе жителям Армении.
Я понимаю, что во многих случаях это поощряется властями, потому что у них есть обсуждения-договоренности с Азербайджаном по этой теме.
Но я также понимаю, что среди общественности возникли серьезные опасения, особенно по вопросам, связанным с нарушением соглашения от 9 ноября и новыми случаями взятия в плен армянских военнослужащих.
Люди на своей коже ощущают отсутствие государства, что, к сожалению, влечет за собой большое количество негативных последствий.
В Арцахе находятся наши соотечественники, наши друзья, армяне, и они нуждаются в поддержке всех нас.
Давайте отделять формулировки плохая власть или ее отсутствие от необходимости быть рядом с арцахцами, поддерживать их всеми возможными и невозможными способами.
Министр обороны, начальник Генштаба Вооруженных Сил должен говорить с народом простым языком, каким бы трудным для них он ни был на данном этапе. В конце концов, они также несут ответственность за сложившуюся ситуацию и ее возможные опасные развития.
Люди, которые провожают солдат в армию, должны четко понимать, какие проблемы решают их сыновья, и как государство видит свои дальнейшие дела.
И есть острая необходимость в их призыве и направлении их на службу в разные уголки нашей Родины.
Вагаршак Арутюнян, Оник Гаспарян, используйте любую возможность, чтобы поговорить с людьми, ответить на беспокоящие их вопросы, они в этом нуждаются».