«ՀՀ արդարադատության նախարարությունը որևէ պայմանագիր չի ստացել որևէ ընթացակարգի շրջանակում։ Մամուլում տարածվող տեղեկությունը սուտ է»։ Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՆ խոսնակ Լուսինե Մարտիրոսյանը։
Ավելի վաղ նա նույն հարթակում գրել էր. «Հերթական անգամ փորձ է արվում անհայտ ծագման տելեգրամյան ալիքի շղարշի ներքո կեղծ լուրեր տարածել»։
Հիշեցնենք, որ իրավապաշտպան, Արցախի նախկին ՄԻՊ, Հայաստանի արդարադատության նախկին փոխնախարար Ռուբեն Մելիքյանն այսօր շտապել էր ԱՆ շենքի դիմաց, այնտեղ տեսել մեծ թվով ոստիկաններ։
Նա հայտարարեց՝ ժամը 12-ին հրավիրում է շտապ հավաք նախարարության շենքի դիմաց, հարցեր ուղղելու նախարարությանը։
«Թիվ մեկ պահանջն է տեղեկատվության մատչելիության ապահովումը։ Մենք այլևս չենք ուզում ապրել արծրունական իրականության պայմաններում, երբ 44 օր հաղթում էինք, հետո հայտնվեցինք դառը իրականության մեջ։ Մենք պահանջում ենք տեղեկատվություն՝ ի՞նչ պայմանագրի մասին է խոսքը, ի՞նչ ենք մենք զիջում, ի՞նչ ենք ստանում, և առհասարակ այս պայմանգիրն ի՞նչ իրավաբանական բովանդակություն ունի»,- հայտարարեց նա։
Հիշեցնենք, որ Թելեգրամի Mediaport ալիքը, վկայակոչելով իր տեղեկությունները, գրել էր. «Փաշինյանը Մոսկվայում նոր զիջումների է գնալու. փաստաթուղթը այսօր գաղտնի ուղարկվել է ԱՆ՝ ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու նպատակով»։

«Минюст РА не получал никакого соглашения в рамках каких-либо процедур. Информация, распространяемая в прессе, является ложной». Об этом сообщила пресс-секретарь Минюста Лусине Мартиросян на своей странице в соцсети Facebook.
Ранее, на той же платформе, она написала: «В очередной раз делается попытка распространить ложные новости под прикрытием телеграмм-канала неизвестного происхождения».
Напомним, что правозащитник, бывший защитник прав человека Арцаха, бывший заместитель министра юстиции Армении Рубен Меликян сегодня срочно направился к зданию Министерства юстиции и увидел там большое количество собравшихся полицейских.
Он объявил, что в 12:00 созывает экстренный митинг перед зданием министерства юстиции, чтобы задать вопросы министерству.
«Требование номер один - обеспечить доступ к информации. Мы больше не хотим жить в условиях горькой «арцруновской» реальности, когда мы «выигрывали» 44 дня, а потом оказались в горькой реальности. Мы требуем информации о содержании соглашения, что мы уступаем, что получаем? И вообще, каково юридическое содержание этого соглашения?» - заявил Меликян.
Напомним, что телеграм-канал Mediaport, ссылаясь на свою информацию, написал: «Пашинян в Москве пойдет на новые уступки. Документ был тайно отправлен сегодня в Министерство юстиции для приведения его в соответствие с Конституцией РА».