ՄԻՊ. Գերեվարված զինծառայողները պետք է վերադարձվեն Հայաստան անհապաղ ու առանց նախապայման
«1. Ադրբեջանցի զինվորականների կողմից գերեվարված բոլոր հայ զինծառայողները պետք է ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն Հայաստան:
Դա պետք է արվի անհապաղ ու առանց որևէ նախապայման և վերջ:
2. Բացարձակ անթույլատրելի է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետում չկա կոնկրետ ժամկետ` կապված գերիների կամ այլ կերպ անազատության մեջ գտնվող անձանց փոխանակմանը կամ վերադարձին:
Բայց սա չի նշանակում, որ Ադրբեջանի իշխանությունների համար թույլատրելի է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների ու մարդասիրական պայմանավորվածությունների անընդհատ խախտումը. արհեստական ձգձգվում է գերիների վերադարձը, չի հայտնվում նրանց իրական թիվը ու նույնիսկ փորձեր են արվում ներկայացնել իրական թվից նվազ թվաքանակ, այդ ողջ ընթացքում շարունակվել է նրանց նկատմամբ խոշտանգումն ու անմարդկային վերաբերմունքը, այդ մասին վկայող տեսանյութերի նպատակային հրապարակումը, խոչընդտվում է զոհվածների մարմինների փոխանակումը ու այլն:
Արդեն հայտարարել եմ, որ այս ամենը հոգեկան տառապանքներ է պատճառում գերիների ընտանիքներին, խաղում է հայ հասարակության էմոցիաների հետ ու լարվածություն է առաջացնում մեր երկրում և դա արվում է նպատակային:
Այս եզրահանգումները հիմնված են Մարդու իրավունքների պաշտպանին հացեագրվող բողոքների ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև շուրջօրյա մշտադիտարկման արդյունքների վրա:
3. Ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարությունները, թե գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցները ոչ թե ռազմագերիներ են, այլ ահաբեկիչներ են ու ձերբակալված են, կոպտորեն ոտնահարում են հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացը և մարդու իրավունքները պաշտպանող միջազգային պահանջները:
Այդ հայտարարություններն ուղիղ հակասում են նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջին:
Նրանք կարգավիճակով գերի են և վերջ:
Նույնությամբ բոլոր պահանջները պետք է տարածվեն նաև զոհվածների մարմինների փոխանակման և անհայտ կորածների որոնողական ու փրկարարական աշխատանքների նկատմամբ:
4. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը բացարձակ դատապարտելի է համարում բնույթով մարդասիրական ու մարդու իրավունքներին առնչվող այս հարցի քաղաքականացումը կամ անգամ հեռավոր կերպով այն տարածքային որևէ հարցի հետ կապելը կամ դա քաղաքական նպատակներով օգտագործելու ադրբեջանական իշխանությունների ակնհայտ փորձերը»։

Ombudsman: Armenian PoWs should be released and returned without any preconditions
Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan has commented on the issue of Armenian PoWs held in Azerbaijan and Azerbaijan's attempts to exploit the humanitarian matter for political purposes. In a statement posted on Facebook, Tatoyan said:
"1. Armenian servicemen captured and held prisoners by the Azerbaijani military must be released and returned to Armenia. This must be done immediately and without any preconditions.
2. It is absolutely impermissible that Section 8 of the Tripartite Declaration of November 10, 2020 does not specify a date for the exchange or return of the prisoners of war or others who are otherwise detained and are held in captivity.
But this does not mean that it is permissible for Azerbaijani authorities to continue violating international human rights standards and humanitarian agreements. The return of the prisoners of war is artificially delayed; the accurate numbers are not disclosed; and, even attempts are made to present a smaller number than the real number. All the while, the torture and inhumane treatment of these prisoners continue to take place, as evidenced by the purposeful publication of videos attesting to that; and, the recovery of the bodies of the deceased are being circumvented.
I have already stated that the studies, complaints addressed to Armenia’s Human Rights Defender, reports, as well as 24/7 of the Defender’s Office confirm that these acts are aimed at causing mental suffering to the families of those still in captivity, intended as a means of playing with the emotions of the Armenian society, and aimed at causing Ans raising tensions in our country.
3. The statements of the Azerbaijani authorities that they are not prisoners of war, but rather, they are terrorists who have been arrested, grossly violate the post-war humanitarian processes and international human rights requirements. These statements are in direct contradiction with the requirement of Section 8 of the Trilateral Statement of November 10, 2020.
They are “Prisoners of War” by status, period!
Similarly, all these demands and adherence must also apply to the exchange of the bodies of victims and for the search and rescue of those who are still missing.
4. The Human Rights Defender of Armenia considers absolutely condemnable the politicization of this humanitarian and human rights issue, and even remotely connecting these matters of human rights related to any territorial issue, or for that matter, the obvious attempts of the Azerbaijani authorities to exploit these matters for political purposes."