Եվրոպական 22 երկրներում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի նոր շտամ
Եվրոպական 22 երկրներում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի նոր շտամ, որը ծագել է Մեծ Բրիտանիայում: ntv.ru-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն Հանս Կլուգեն:
«Ինչպես բոլոր վիրուսները, COVID-19 վիրուսը ժամանակի ընթացքում փոխվել է: Ես հասկանում եմ անհանգստությունը նոր տարբերակի հնարավոր ազդեցության հետ կապված։  ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի 22 երկրներ հայտնաբերել են այս նոր տարբերակը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, չնայած նոր շտամն ավելի արագ է տարածվում, բայց դրա հարուցած հիվանդությունը չի փոխվել: Կլուգեն նշել է նաև, որ մուտացիան տարածվում է բոլոր տարիքային խմբերում, և երեխաներն ավելի մեծ ռիսկի խմբում չեն։

The new variant of coronavirus registered in 22 European countries, WHO official says
The World Health Organization (WHO) has called on European countries to do more to curb a new variant of coronavirus that was first detected in the UK, BBC reported. WHO Europe director Hans Kluge said tougher measures were needed to "flatten the steep vertical line" of rising cases in some countries.
He said 22 European countries now have cases of the variant, calling this "an alarming situation".
First detected in November, the variant has driven a spike in cases in the UK.
Its spread has concerned many European countries that have already imposed full national lockdowns to tackle a marked rise in infections during winter.
Health experts say the variant is considerably more transmissible than previous strains but not necessarily any more dangerous for those infected. They have also played down the possibility that vaccines will not be as effective against the variant.