Հայաստանը խաղալիք է այլոց, դժբախտաբար, նաև մեր ներքին տականքի համար. կինոռեժիսոր
«Ձայն հայրենյաց» նախաձեռնության անդամ, գրականագետ Սերժ Սրապիոնյանը իշխանության կողմից շրջանառվող «նախկիները կվերադառնան» արտահայտությունը համարում է մեծագույն հաջողված միֆերից մեկը։
«Այս կառավարությունը կարողացավ իր գործիչներով, որոնք կրթվել էին թուրքիաներում, թուրքական բանակին հայերեն էին դասավանդում, որ այսօր հագնեին հայկական բանակի համազգեստ ու շրջանցեին մեր թիկունքը, մաքուր հայերենով կանչեին թաքստոցներում գտնվող մեր զինվորներին ու գնդակահարեին,  տաս տարի շարունակ, այո, նաև նախկին իշխանությունների ես չգիտեմ լուռ համաձայնությամբ կամ անտեսմամբ, քարոզեին  նախկինների վիշապային մի կերպար, որը մտավ պակաս գրագետ, պակաս կարդացած, պակաս տեղյակ մարդկանց ուղեղի մեջ, մինչև այսօր դուրս չի գալիս։
Խոսքը վերաբերում է  ամենաատելին դարձրած, քանի որ նրա դեմ, կարծում եմ,  շատ մեծ արշավանք էր կազմակերպվել,  Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին»,- ասուլիսում ասաց գրականագետը։
Նա նշեց, որ Ռ. Քոչարյանի մասին լոյալ միտք էր արտահայտել, հայտնվել էր իշխանության կողմից ձևավորված «պիցայակերների» խմբում, մի կերակրատեսակ, որն ատում է։
«300 միլիոն դոլար բյուջե ունեցող պետությունն այս մարդու կառավարման տարիներին վերածվեց 2,5 միլիարդ բյուջե ունեցող պետության, նրանից հետո 2,5 միլիարդն այդքան էլ մնաց։ Այս մարդու կառավարման ընթացքում կառուցվեց Հյուսիսային պողոտան, որի դեմ վայրահաչոցներ եղան նույն այս մարդկանց կողմից, որոնք թերթի խմբագիր էին, գրչակներ էին, լրագրողիկներ էին, ուղղակիորեն հայտարարում էին, որ ավերվում է ամբողջ Երևանը, պատմական հիշողությունը, բայց հետո Երևան եկավ Անգելա Մերկելը, այլ պաշտոնյաներ, որոնց թևերը բռնած հպարտորեն ցույց էին տալիս իրենց դարի նվաճումը»,- ասաց Ս.  Սրապիոնյանը։
Նա մեջբերում արեց Դերենիկ Դեմիրճյանի «Վարդադանք» վեպից, երբ Վարդան Մամիկոնյանը փորձում էր հոների հետ դաշնակցել, ամենամտերիմ զինակիցը զարմանում է, քանի որ հոները ավերող են, իսկ Մամիկոնյանը պատասխանում է՝ «թեկուզ սատանայի հետ, միայն թե իմ երկիրը փրկեմ, որովհետև սատանայից սատանան այսօր երկիրը կործանման է տանում»։
«Այո, եթե նախկիններն երկիրն այս փոսից հանելու տրամաբանական ծրագրեր ունեն,  կողմ կլինեմ նախկիններին, բոլոր նրանց, ովքեր հստակ գիտակցում են՝ երկրին ուր է հասցվել, երկիրն ինչպես պետք է դուրս գա այս խայտառակ իրավիճակից»,- ասաց գրականագետը։
Ասուլիսին ներկա նախաձեռնության անդամ, կինոռեժիսոր Սամվել Թադևոսյանը կարծիք հայտնեց, որ Փաշինյանը դեռ չի ավարտել այն հանձնարարությունները, որոնք ստացել է, ժամանակ է ձգում.  «Գիտակցում է, որ չի ներվելու. մի դեպքում տերերի կողմից չի ներվի, եթե հանձանարարությունը չկատարի, հակառակ դեպքում հայ ժողովորդը չի ներելու։ Բայց  նրա հավակնությունը  դեպի տերերեի կողմն է, քանի որ նրանք կարող են մի տեղ ապաստան տալ նրան»։
Նա ընդգծեց՝ մենք ենք այս երկրի տերը,  այս վարչակազմն անկախ ամեն ինչից պետք է հեռանա, պետք է գա ազգային կառավարություն, որպեսզի կարողանան տնօրինել այն հայրենիքը, որի համար իսկապես 30 տարի մարտնչում են, որպեսզի հաստատուն լինի։
«Հայաստանը պարզապես հողակտոր չէ, խաղալիք է  այլոց համար, դժբախտաբար, նաև մեր ներքին տականքի համար։ Հայաստանի բախտը  հայ ժողովրդի ու նվիրյալների ափերի մեջ է։
Մեզ պետք է հայեցի, հայամետ իշխանություն, որպեսզի կարողանքն մեր պետության բախտն արևի տակ ապահով դարձնենք»,- ասաց ռեժիսոր Սամվել Թադևոսյանը։

Кинорежиссер: К сожалению, Армения – игрушка для других и для нашего внутреннего подонка
Литературный критик Серж Срапионян, член инициативы «Глас Отечества», считает распространяемую в правительстве фразу «бывшие вернутся», одним из величайших успешных мифов.
«Это правительство со своими деятелями, получившими образование в «турциях», научивших турецкую армию армянскому языку, чтобы сегодня те надели форму армянской армии и проникли к нам в тыл и на чистом армянском языке позвали находившихся в укрытии наших солдат и расстреляли их, проповедуя десять лет подряд (не знаю, по молчаливому согласию или игнорированию предыдущих властей) смогли представить бывших в образе чудовища-дракона, который засел в мозгу не очень грамотных, менее образованных и менее знающих людей и до сих пор не выходит.
Речь идет о ставшем самым ненавистным, потому что, против него, против второго Президента Республики Армения Роберта Кочаряна, я думаю, была организована очень большая кампания», - сказал на пресс-конференции литературный критик.
Он отметил, что высказал лояльное мнение о Р. Кочаряне, он оказался в сформированной правительством группе «едоков пиццы», - блюдо, которое он ненавидит.
«Государство с бюджетом в 300 миллионов долларов за годы правления этого человека превратилось в государство с бюджетом в 2,5 миллиарда, после чего так и осталось с 2,5 миллиардами. Во время правления этого человека был построен Северный проспект, который «облаяли» те же люди, которые были редакторами газеты, писателями, журналистами, они прямо заявляли, что он (Кочарян-ред.) уничтожает весь Ереван, его историческую память, но затем в Ереван прибыли Ангела Меркель и другие официальные лица, взяв под руки которых они гордо показывали достижения своего столетия», - сказал С. Срапионян.
Он процитировал роман Дереника Демирчяна «Вардананк», когда Вардан Мамиконян пытался вступить в союз с гуннами, его ближайший соратник удивился, потому что гунны разрушители, а Мамиконян ответил: «Даже с дьяволом, только чтобы спасти мою страну, потому что дьявол, рожденный от дьявола, сегодня ведет страну к погибели».
«Да, если у бывших есть логические планы как вывести страну из этой дыры, я буду за бывших, за всех тех, кто четко осознает, куда довели страну, как спасти страну из этой позорной ситуации», - сказал литературный критик.
Присутствовавший на пресс-конференции кинорежиссер Самвел Тадевосян выразил мнение, что Пашинян еще не выполнил полученные поручения, он тянет время: «Он понимает, что ему не простят: в одном случае ему не простят хозяева, если он не выполнит поручение, в другом —не простит армянский народ. Но он склоняется на сторону хозяев, потому что они могут где-нибудь дать ему прибежище».
Он подчеркнул, что мы хозяева этой страны, этот режим, несмотря ни на что, должен уйти, должно прийти национальное правительство, чтобы управлять родиной, за которую боролись 30 лет, чтобы утвердиться.
«Армения — это не просто клочок земли, это, к сожалению, игрушка для других, и для нашего внутреннего подонка. Судьба Армении находится в руках армянского народа и преданных ему людей.
«Нам нужно армянское, проармянское правительство, чтобы обеспечить место под солнцем и благополучие нашего государства», - сказал режиссер Самвел Тадевосян.