Մահացել է սովետական առաջին ատոմային ռումբ ստեղծողներից Իսահակ Խալատնիկովը
Մահացել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ամենատարեց ակադեմիկոս, խորհրդային առաջին ատոմային ռումբի մշակման մասնակիցներից վերջինը՝ տեսական ֆիզիկոս Իսահակ Խալատնիկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Գործակալության զրուցակցի խոսքով ՝ գիտնականը մահացել է այսօր առավոտյան, 101 տարեկան հասակում:
Իսահակ Խալատնիկովը ծնվել է 1919 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Եկատերինոսլավում (Դնեպրոպետրովսկ): 1941-ին ավարտել է Դնեպրոպետրովսկի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետը `տեսական ֆիզիկայի մասնագիտությամբ: Դեռ ուսանող տարիներին իր ուշադրությունը գրավել է սովետական ֆիզիկոս Լև Լանդաուն, ում ասպիրանտ էլ դարձել է ինքը։
1944-ին Խալատնիկովը ընդունվել է ԽՍՀՄ ԳԱ ֆիզիկական խնդիրների ինստիտուտի ասպիրանտուրա, իսկ 1946-ին սկսել է իր գիտական կարիերան որպես կրտսեր գիտաշխատող:
Նա մասնակցել է խորհրդային ատոմային նախագծին. Լանդաուի գլխավորած մի խումբ գիտնականների մեջ նա զբաղվում էր վայրկյանների միլիոներորդերորդում տեղի ունեցած գործընթացների հաշվարկով ատոմային լիցքի պայթյունի ժամանակ: Խոսքը վերաբերում է ատոմային ռումբի հզորության ուղղակի հաշվարկին:

Умер Исахак Халатников, один из создателей первой советской атомной бомбы
Умер старейший академик Российской академии наук, последний из участников разработки первой советской атомной бомбы, физик-теоретик Исаак Халатников, передает РИА НОВОСТИ.
По словам собеседника агентства, это произошло сегодня утром. Ученому был 101 год.
Исаак Халатников родился 17 октября 1919 года в Екатеринославе (Днепропетровск). В 1941 году окончил физический факультет Днепропетровского государственного университета по специальности "теоретическая физика". Еще во время учебы обратил на себя внимание советского физика Льва Ландау, который предложил ему стать его аспирантом.
Во время войны Халатникова направили в Москву, где он закончил курс в одной из военных академий, а затем служил в московском полку ПВО.
В 1944 году Халатников поступил в аспирантуру Института физических проблем АН СССР, а в 1946-м начал научную карьеру с должности младшего научного сотрудника.
Принимал участие в советском атомном проекте — в группе ученых под руководством Ландау занимался расчетом процессов, происходящих в течение миллионных долей секунды при взрыве атомного заряда. Речь шла о прямом расчете мощности атомной бомбы.