Վտանգվել է ՀՀ պետական սահմանների անվտանգությունը. ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ աշխատանքային եռօրյա այցով իրենց աշխատակազմով Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզում են: Նախատեսված են այցեր Գորիս, Շուռնուխ, Որոտան, Կապան, Մեղրի և այլ համայնքներ:
Ա. Թաթոյանը նշում է, որ նախօրեին Գորիս, Որոտան ու Շուռնուխ կատարած այցերը հաստատում են, որ Գլոբալ տեղորոշման համակարգի (GPS) կամ Գուգլ քարտեզների (Google map) մեխանիկական կիրառության արդյունքում լուրջ սպառնալիքներ են ստեղծվել Հայաստանի սահմանային բնակիչների կյանքի իրավունքի ու անվտանգության, նրանց ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության ու կենսական կարևորության մյուս իրավունքների համար, որոնք երաշխավորված են միջազգայնորեն ու մեր երկրի Սահմանադրությամբ:
«Վտանգվել է ՀՀ պետական սահմանների անվտանգությունը:
Մասնավորապես, այդ սկզբունքի մեխանիկական կիրառումով ադրբեջանական վերահսկողության ներքո են անցել, օրինակ, Գորիսը, Որոտանն ու Շուռնուխն ու այլ բնակավայրեր իրար միավորող ճանապարհի տարբեր հատվածներ, որոնք ուղիղ վտանգի տակ են դրել խաղաղ բնակիչների տեղաշարժը:
Սահմանային դարձած բնակավայրերի բնակիչների հետ Մարդու իրավունքների պաշտպանի այսօրվա հանդիպումները, համայնքային մարմինների հետ քննարկումներն ու ուսումնասիրությունները հաստատում են, որ ադրբեջանցի զինվորականները կատարում են սադրանքներ. զինված պարբերաբար հայտնվում են խաղաղ բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ ճանապարհներին ու դա անում են զենքի ցուցադրումով՝ խաղաղ բնակիչներին և առաջին հերթին կանանց ու երեխաներին ահաբեկելու նպատակով:
Նշվածից բացի, գլոբալ տեղորոշման համակարգի (GPS) կամ Գուգլ քարտեզների (Google map) մեխանիկական կիրառության արդյունքում, օրինակ, Որոտանում ու Շուռնուխում մարդիկ ուղղակի զրկվել են իրենց սեփականության իրավունքով պատկանող տներից, կենսական ապրուստը հոգալու հնարավորությունից: Այդ համայնքների բնակիչները նաև զրկվել են իրենց մասնավոր սեփականությունը հանդիսացող, իսկ համայնքը՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող կենսական կարևորության գյուղատնտեսական հողատարածքները (օրինակ՝ որպես այգի, վարելահող կամ արոտավայր) օգտագործելու հնարավորությունից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դիտարկումները հաստատում են, որ նշված սկզբունքի պատճառով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո են հայտնվել Հայաստանի քաղաքացիներին պատկանող տներ ու հողատարածքներ, որոնց նկատմամբ իրավունքների, այդ թվում՝ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը հաստատող  վկայականները տրվել են կա՛մ Խորհրդային Հայաստանի, կա՛մ Հայաստանի անկախ Հանրապետության տարբեր ժամանակահատվածների իրավասու մարմինների (Կադաստրի կոմիտե և այլն) կողմից:
Բացի այն, որ այս ամենի արդյունքում կոպտորեն խախտվել են մարդկանց իրավունքները ու նրանք զրկվել են իրենց սեփականությունից, նաև առաջացել է անորոշ վիճակ, ինչն իր հերթին ստեղծում է տագնապի մթնոլորտ ու անհանգստություն խաղաղ բնակիչների մոտ:
Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի բնակիչների կյանքն ու առողջությունը, նրանց ֆիզիկական անվտանգությունն ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը ուղիղ սպառնալիքի տակ է հայտնվել նաև այն պատճառով, որ ստացվել է, օրինակ, Շուռնուխի դեպքում գյուղը բաժանվել է «ադրբեջանական» ու «հայկական» մասերի ու որպես բաժանման հիմք է ընդունվել այդ համայնքով անցնող միջպետականն ճանապարհը: Բայց հարցն այն է, որ ճանապարհի մի կողմում՝ «հայկական» մասում [այդ թվում՝ այն վայրերը, որտեղ երեխաները սովոր են խաղալ] խաղաղ բնակիչներ են, իսկ անմիջականորեն մյուս մասում՝ ադրբեջանական զինված ուժերը:
Ուստի, ՀՀ սահմանների հարցը Գուգլ (Google) մասնավոր կազմակերպության հավելվածներով կամ GPS [գլոբալ տեղորոշման] համակարգով լուծելը, որը նաև վտանգում է Հայաստանի պետական սահմանների անձեռնմխելիությունն ու երկրի անվտանգությունը, մեր երկրում ապրող մարդկանց ու հատկապես սահմանային բնակիչների իրավունքների ապահովան տեսանկյունից բացարձակ անընդունելի է:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի այցի ընթացքում տեղում Գուգլ (google) քարտեզների մի քանի տարբերակներ ցույց են տվել տարբեր արդյունք, այդ թվում՝ մի քանի դեպքում Շուռնուխ գյուղը ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մաս:
Այսօրվա այցի ընթացքում տեղի են ունեցել կարևոր հանդիպումներ Գորիսի քաղաքապետի, Որոտան և Շուռնուխ գյուղական բնակավայրերի ղեկավարների ու համայնքային մյուս մարմինների հետ, համայնքների բնակիչների, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի անձնակազմերի հետ: Ընդ որում, ՀՀ զինված ուժերի կամ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի անձնակազմերն իրականացնում են անձնուրաց հերոսական ծառայություն՝ չնայած հաճախ է նրանց համար առաջանում անարդարացի, իրենց չվերաբերող ծանրաբեռնվածություն:
Առաջիկա օրերին նախատեսված են այցեր Սյունիքի մարզի այլ բնակավայրեր ևս, որոնց ընթացքում կիրականացվեն անհրաժեշտ մասնագիտական ուսումնասիրություններ ու դիտարկումներ»,- տեղեկացնում է Արման Թաթոյանը:

Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян сообщает, что с трехдневным рабочим визитом с представителями офиса омбудсмена находятся в Сюникской области РА. Предусмотрены визиты в Горис, Шурнух, Воротан, Капан, Мегри и другие общины.
По его словам, совершенные накануне в Горис, Воротан и Шурнух визиты подтверждают, что в результате механического применения GPS или карт Google (Google map) созданы серьезные угрозы праву на жизнь и безопасность жителей приграничных общин Армении, их физической и психологической неприкосновенности, а также другим жизненно важным правам, которые гарантированы международным правом и Конституцией РА.
«Под угрозой и безопасность государственных границ Армении.
В частности, из-за механического применения этого принципа под контроль Азербайджана перешли, например, разные участки дорог, связывающих Горис, Воротан, Шурнух и другие населенные пункты, тем самым, поставив под непосредственную угрозу передвижение мирных жителей.
Встречи омбудсмена с населением ставших приграничными населенных пунктов, обсуждения с общинными органами и изучение ситуации подтверждают, что азербайджанские военные осуществляют провокации, периодически появляются вооруженными на дорогах в непосредственном соседстве с населенными пунктами и делают это с демонстрацией оружия с целью запугивания мирных жителей, в первую очередь, женщин и детей.
Кроме вышеотмеченного, в результате механического применения GPS или карт Google в Воротане и Шурнухе люди просто лишились принадлежащих им по праву собственности домов, возможностей для обеспечения жизненных нужд. Жители этих общин лишились также своей частной собственности, а общины – сельскохозяйственных угодий, являющихся общинной собственностью (например, возможности их использования в качестве садов или пастбищ).
Наблюдения Офиса Защитника прав человека подтверждают, что в соответствии с указанным принципом принадлежащие гражданам Армении дома и земли перешли под контроль Азербайджана, подтверждающие же право собственности документы были выданы компетентными органами (Кадастровый комитет и др.) либо Советской Армении, либо независимой Армении.
Помимо того, что в результате всего этого были грубо нарушены права людей и они были лишены своей собственности, возникла неопределенная ситуация, которая, в свою очередь, создает атмосферу тревоги и беспокойства среди мирного населения.
Права жителей приграничных районов Армении на жизнь и здоровье, физическую безопасность и психическую неприкосновенность оказались под прямой угрозой и по той причине, что, например, в случае с Шурнухом село было разделено на «азербайджанскую» и «армянскую» части и в качестве основания для разделения была принятая проходящая по этой общине межгосударственная дорога.
Но дело в том, что по одну сторону от дороги, в «армянской» части [включая места, где дети привыкли играть], находятся мирные жители, а прямо по другую сторону – азербайджанские вооруженные силы.
Посему решение вопроса границ РА при помощи карт Google или GPS, что также ставит под угрозу нерушимость государственных границ Армении и безопасность страны, абсолютно неприемлемо с точки зрения обеспечения прав проживающих в нашей стране и особенно в приграничных общинах людей», – говорится в сообщении.