Գորբաչով․ Արցախի հիմնախնդրին անհրաժեշտ է լուծում գտնել՝ առանց հաղթողների և պարտվողների
Խորհրդային Միության նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը հույս ունի, որ Ռուսաստանը կկարողանա օգնել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը, մինչդեռ այստեղ գլխավոր դերը մնում է Հայաստանին և Ադրբեջանին, անհրաժեշտ է լուծում գտնել երկու կողմերի շահերից ելնելով՝ «առանց հաղթողների և պարտվողների»: Այս մասին գրում է Ria-ն։
«Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղին ..., շատ բարդ հարց, հին, արմատացած անցյալում: Երբ այն սրվեց, մենք փորձեցինք օգնել երկու հանրապետություններին, երկու ժողովուրդներին՝ լուծում գտնելու համար», - ասել է Գորբաչովը, որը երկիրը ղեկավարում էր 1980-ականների վերջին, երբ սրվեց ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Խորհրդային Միության նախկին առաջնորդը վստահ է, որ այժմ, երբ ռազմական գործողություններն ավարտվել են, կարևոր է այստեղ կանգ չառնել ու խնդիրը չլուծված չթողնել ևս տասնամյակներ:
«Հուսով եմ, որ Ռուսաստանը կկարողանա օգնել, բայց հիմնական դերը հակամարտության կողմերինն է: Հայաստանն ու Ադրբեջանը պարտավորվել են բանակցություններ վարել դրա կարգավորման շուրջ: Որոշումը պետք է բխի երկու կողմերի շահերից՝ առանց հաղթողների և պարտվողների», - ասել է Գորբաչովը:

Горбачев: Необходимо найти решение арцахской проблемы без победителей и побежденных
Экс-президент СССР Михаил Горбачев надеется, что Россия сможет помочь в урегулировании проблемы Нагорного Карабаха, при этом ведущая роль здесь остается за Арменией и Азербайджаном, необходимо найти решение в интересах обеих сторон, «без победителей и побежденных», - передает РИА НОВОСТИ.
«Что касается Карабаха… Очень тяжелый вопрос, застарелый, корнями уходящий в прошлое. Когда он обострился, мы пытались помочь двум республикам, двум народам найти решение. И впоследствии Россия пыталась», - сказал Горбачев, возглавлявший страну в период обострения карабахского конфликта в конце 1980-х годов.
Бывший советский лидер уверен, что сейчас, когда военные действия прекращены, важно не останавливаться на этом, не оставлять проблему нерешенной еще на десятилетия.
«Надеюсь, Россия сможет помочь, но главная роль – за сторонами конфликта. Армения и Азербайджан взяли на себя обязательство провести переговоры по его урегулированию. Решение должно быть в интересах обеих сторон, без победителей и побежденных», - заявил Горбачев.