Միքայել Մինասյան. Նիկոլը վճռական է Ադրբեջանի հնգակի հերոս դառնալու հարցում
Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ ու լիազոր նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը Թելագրամի իր ալիքում գրում է՝ 2.5 տարի Նիկոլը պատրաստում էր մեր պարտությունը։
«Նա դա անում էր բոլոր ուղղություններով՝ ռազմական, քաղաքական-դիվանագիտական, տեղեկատվական, հետևողականորեն, մանրամասն կերպով, եռանդով ու հատուկ ցինիզմով նա պատրաստեց մեր ձախողումը։ Երբ հետադարձ հայացք ենք նետում դիվանագիտական ու տեղեկատվական բաղադրիչներին, բախվում ենք սարսափելի իրականությանը։ Նիկոլը, որ հայտարարում էր «Նոր Հայաստանի» մասին, դարձավ Նոր Ադրբեջանի շինարարը»,- գրում է նախկին դեսպանը։
Մինասյանը հիշեցնում է, որ երկու ամիս է՝ մենք կապիտուլացված ենք, իսկ զիջումները չեն դադարում։
«Ամեն օր մենք ինչ-որ բան կորցնում ենք կամ ինչ-որ բան տալիս ենք»,- նշում է նախկին դեսպանն ու ընդգծում, որ Ադրբեջանի հռետորաբանությանը որևէ կերպ չարձագանքելը երաշխավորում է, որ այս գործընթացը չի կանգնելու։
«Դադարե՞լ է Ադրբեջանը ագրեսոր երկիր լինելուց։ Իհարկե, ոչ։ Բարձրացվո՞ւմ է Թուրքիայի պատասխանատվության հարցը և միջազգային ահաբեկչության խնդիրը։ Իհարկե, ոչ։ Կարելի՞ է բավարար համարել միջազգային հանրության արձագանքը ադեկվատ համարել տեղի ունեցածին նույնիսկ Նիկոլի անկարողությունը հաշվի առնելով։ Իհարկե, ոչ։
Կարելի՞ է համակերպվել նման իրավիճակի հետ։ Իհարկե, ոչ։ Իսկ Նիկոլը... Նիկոլը վաստակել է Ադրբեջանի քառակի հերոսի կոչում՝ հայկական բանակը քայքայելու, ադրբեջանական դիվանագիտության ձեռքբերումների, ինֆորմացիոն պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակի, Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմում Ադրբեջանին մատուցած նշանակալի ծառայության համար։
Ամենասարսափելին այն է, որ նա պատրաստ է ու լի է վճռականությամբ դառնալ Ադրբեջանի հնգակի հերոս, այս անգամ Հայաստանի տարածքների փոշիացման ու պանթուրքական միջանցք ստեղծելու համար։ Միայն մեզանից է կախված, կարո՞ղ է նա ադբեջանական հերթական շքանշանը կրել իր կրծքին»,- նշում է նա։

Mikayel Minasyan: Nikol Pashinyan ‘determined to become five-time hero of Azerbaijan’
Armenia’s former Ambassador to the Holy See Mikayel Minasyan says Prime Minister Nikol Pashinyan has been preparing Armenia’s defeat in the 2020 Artsakh (Nagorno-Karabakh) war for two and a half years.
"He was doing it in all areas – military, politics, diplomacy and information. He consistently and carefully prepared our failure with enthusiasm and specific cynicism. If we take a retrospective look at the diplomatic and information components, we are faced with a terrifying reality. Nikol, who was announcing about the creation of the new Armenia, became the builder of the new Azerbaijan," the former ambassador said on Telegram.
Minasyan states that two months have passed since the capitulation to Azerbaijan, but the “concessions do not stop.”
"Every day we are losing or handing over something," the ex-ambassador said, underlining that the Armenian authorities’ failure to react to Azerbaijan's rhetoric in any way testifies to the fact that the process will not stop.
"Has Azerbaijan ceased to be an aggressor? Of course no. Are the issues of Turkey's responsibility and international terrorism being raised? Of course no. Can the reaction of the international community to what happened be considered appropriate, even taking into account Nikol's incapacity? Of course no.
“Is it possible to put up with such a situation? Of course no. And Nikol ... Nikol has earned the title of the four-time hero of Azerbaijan for the destruction of the Armenian army, the achievements of Azerbaijan’s diplomacy, the victory of Azerbaijan in the information war and the significant service rendered to Azerbaijan in the third Karabakh war,” he wrote.
“The most terrible thing is that he is ready and determined to become the five-time hero of Azerbaijan, this time for squandering the territories of Armenia and creating a pan-Turkic corridor. It depends only on us whether he will be able to wear the next Azerbaijani medal on his chest,” Minasyan said.