Սահմանների որոշման պատճառով Նռնաձորում կան հողատարածքներ, որոնք բնակիչները չեն կարող օգտագործել. ՄԻՊ
09:00 11/01/2021
Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի և ՄԻՊ աշխատակազմի անդամների այցերը Սյունիքի մարզում շարունակվում են։ Երեկ նրանք եղել են Մեղրիում ու Նռնաձորում։ Այցի մանրամասները ներկայացրել է Ա. Թաթոյանը.
«Նռնաձորում քննարկումների ընթացքում պարզվել է, որ գյուղի գրեթե 200 հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքները բնակիչները չեն կարողանում օգտագործել վարչաիրավական ու դատական մի շարք գործընթացների պատճառով: Այս հարցով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կձեռնարկի անհրաժեշտ միջոցներ: Ընդ որում, թե´ Մեղրիի համայնքպետի, թե´ Նռնաձորի բնակիչների պնդմամբ` պատերազմական գործողությունների ավարտից հետո այս հարցը դարձել է խիստ արդիական:
Նռնաձորի բնակիչների հետ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանդիպումների, համայնքային մարմինների հետ քննարկումների ու տեղերում ուսումնասիրությունների արդյունքում  պարզվել է, որ ՀՀ պետական սահմանների որոշման կիրառված մոտեցումների պատճառով պատերազմական գործողություններից հետո գյուղում առկա են հողատարածքներ (օրինակ՝ մասնավոր կամ տնտեսական գործունեության կարիքների համար որպես այգի, վարելահող կամ արոտավայր), և բնակիչները զրկվել են դրանք օգտագործելու հնարավորությունից, որոնք անհրաժեշտ են նախևառաջ իրենց կենսական ապրուստը հոգալու համար:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուսումնասիրությունները նաև վեր են հանել, որ սպառնալիքներ են առաջ եկել սահմանային բնակիչների կյանքի իրավունքի ու անվտանգության, նրանց ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության ու ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված կենսական կարևորության մյուս իրավունքների համար կամ դրանց մի մասն արդեն իսկ խախտվել է:
Հայաստանի իշխանության մարմինները պետք է ՀՀ պետական սահմանների որոշման հետ ուղղակիորեն կապված այս հարցերը դարձնեն առաջնահերթ քննարկման առարկա` կապված մեր երկրի սահմանային բնակավայրերի, կոնկրետ դեպքում` Նռնաձորի բնակիչների իրավունքների անխոչընդոտ իրականացումը երաշխավորելու հետ: Անընդունելի է, որ ներկայում բացակայում է ՀՀ պետական կառավարման մարմինների անմիջական հաղորդակցությունը գյուղի բնակիչների հետ նշված հարցերով:
Օրինակ` ի՞նչ անի այն մարդը, ով ունի հողատարածքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը հաստատող վկայական, սակայն ադրբեջանական զինվորականների ուղիղ թիրախի տակ լինելու պատճառով այդ հողատարածքի օգտագործումն իրական վտանգի կենթարկի իր կամ իր ընտանիքի անդամի կյանքն ու առողջությունը կամ որ օգտագործումն այլևս դարձել է անհնար:
Ընդ որում, խոսքը վերաբերում է այնպիսի հողատարածքների, որոնց նկատմամբ իրավունքների, այդ թվում՝ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը հաստատող  վկայականները տրվել են կա՛մ Խորհրդային Հայաստանի, կա՛մ Հայաստանի անկախ Հանրապետության տարբեր ժամանակահատվածների իրավասու մարմինների (Կադաստրի կոմիտե և այլն) կողմից:
Այսօրվա այցի ընթացքում տեղի են ունեցել կարևոր քննարկումներ Մեղրիի քաղաքապետի, ինչպես նաև ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմերի հետ, որոնք իրականացնում են անձնուրաց հերոսական ծառայություն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն այսօրվա այցերի ընթացքում ձեռք են բերել նաև կոնկրետ իրավիճակներով մարդկանց իրավունքների պաշտպանության համար անհրաժեշտ փաստեր, որոնց կապակցությամբ կիրականացվեն առանձին ամփոփումներ ու կձեռնարկվեն անհրաժեշտ միջոցներ»:

Защитник прав человека: В связи с определением границ в Нрнадзоре есть земли, которые жители не могут использовать
10:58 11/01/2021
Продолжаются визиты Защитника прав человека (Омбудсмена) Республики Армения Армана Татояна и сотрудников его офиса в Сюникскую область. Вчера они посетили Мегри и Нрнадзор. Подробности визита представил А. Татоян:
«В ходе обсуждений в Нрнадзоре выяснилось, что из-за ряда административных и судебных процессов жители не могут использовать в селе почти 200 га земель сельскохозяйственного назначения. Офис Защитника прав человека примет необходимые меры по этому вопросу. Причем, как по утверждению мэра Мегри, так и жителей Нрнадзора, после окончания войны этот вопрос стал крайне актуальным.
В результате встреч Защитника прав человека с жителями Нрнадзора, обсуждений с общинными органами и проведенных на месте изучений, выяснилось, что из-за подходов, использованных для определения государственных границ Республики Армения, после военных действий в селе есть земельные участки (например, для частных или экономических целей таких, как сад, пахотная земля или пастбище), и жители лишились возможности пользоваться ими, необходимые прежде всего для обеспечения их средств к существованию.
Изучения, проведенные сотрудниками Офиса Защитника прав человека, также выявили, что возникли угрозы праву на жизнь и безопасность жителей приграничья, их физической и психической неприкосновенности и другим жизненно важным правам, гарантированным Конституцией РА, или часть из них уже нарушена.
Власти Армении должны сделать вопросы, непосредственно связанные с определением государственной границы Республики Армения, приоритетным предметом обсуждения, для гарантирования беспрепятственной реализации прав жителей приграничных населенных пунктов нашей страны, в данном случае жителей Нрнадзора. Недопустимо, что в настоящее время отсутствует прямое общение государственных органов РА с жителями села по указанным вопросам.
Например, что делать человеку, имеющему свидетельство о государственной регистрации права собственности на землю, однако, вследствие того, что он находится под прямым прицелом азербайджанских военных, использование этого земельного участка ставит под реальную угрозу жизнь и здоровье его самого или члена его семьи, или использование данного участка стало более невозможным?
Более того, речь идет о тех земельных  участках, на которые свидетельства о государственной регистрации прав, в том числе имущественных, выданы либо Советской Арменией, либо компетентными органами разных периодов Независимой Республики Армения (Кадастровый комитет и т.д.).
В ходе сегодняшнего визита состоялись важные беседы с мэром Мегри, а также с личными составами Вооруженных сил РА, которые несут самоотверженную героическую службу.
В ходе сегодняшних визитов Офис Защитника прав человека также приобрел факты, необходимые для защиты прав человека в конкретных ситуациях, в связи с чем будут сделаны отдельные выводы и приняты необходимые меры.