Վարդան Բալյան. Հայտարարում ենք նոր քաղաքական ուժի հիմնադրման նախաձեռնության մասին
«Մեր ժողովուրդն այսօր ապրում է ծանր փորձությունների հերթական մի նոր շրջան։ Ցավոք, այդպիսիք բազմաթիվ են եղել, արդյունքում հազարավոր մեր հայրենակիցներ հայրենազրկվել են ու դարձել պանդուխտ, և հայը կարծես դարձել է անցյալի հզորության և փառքի երազանքով և հայրենիքի կարոտով ապրող  ժողովուրդ։ Մեր ազգային վերելքի ու անկման պատճառները միշտ եղել են նույնը՝ սեփական ինքնությունից խռոված, միասնությունը պառակտած անկարող ենք եղել պաշտպանել ազգային արժանապատվությունը և հայրենիքը։
Ամեն անգամ ազգային ներքին քայքայումը և ճգնաժամը խորացրել է անկումը, կազմաքանդել հավատը սեփական ուժերի նկատմամբ, արժեզրկել ազգային պետականության ավանդույթները։
Վերջին պատերազմում հերոսաբար կռված զինվորները և հերոսացած նահատակները այսօր պարտավորեցնում են վերականգնել ազգային պատիվը, հայ ազգի ոգու և կամքի միասնությունը։
Այդ նշանակում է հանձնառություն նախաձեռնել համակարգային բարեփոխումներ և նոր պետականաշինության ծրագիր ու իրականացնել մինչև վերջ՝ վճռական հաստատակամությամբ։
Գլուխ խոնարհելով անցյալի մեր բոլոր հայրենատեր նահատակների հիշատակի առջև՝
մենք հայտարարում ենք նոր քաղաքական ուժի հիմնադրման նախաձեռնության մասին, որ պետք է փոխարինի վճռական գործողությունների անկարողունակ գործող կառավարությանը և վերականգնի մեր ժողովրդի ու պետության անառարկելի հեղինակությունը։
Նպատակը՝ միավորել ազգային բոլոր կենսունակ ուժերին յուրաքանչյուր հայի հետ ազնիվ և արդար ազգային պետության կառուցման գործում, որ կպաշտպանի մեր լեզուն, մշակույթը, հավատը, մեր ազատությունը, մեր պատիվը, մեր հայրենիքը, մեր բոլորի Հայաստան աշխարհը։
Կուսակցության հիմնադիր համագումարը նախանշանված է մեզ համար խորհրդանշական օր՝  2021 թվականի փետրվարի 21֊ին/ 21.02.2021 ՝ Մայրենի լեզվի օրը։

Вардан Балян: объявляем об инициативе создания новой политической силы
«Наш народ сегодня переживает очередной новый период тяжелых испытаний. К сожалению, их было много, в результате тысячи наших соотечественников лишились своей родины и стали чужеземцами, и кажется, что армяне стали народом, живущим мечтой о былой силе и славе и тоской по родине. Причины нашего национального взлета и падения всегда были одни и те же: обиженные собственной идентичностью, расколотые, мы не могли защитить свое национальное достоинство и родину.
Каждый раз внутреннее национальное разложение и кризис усугубляли упадок, разрушали веру в свои силы, обесценивали традиции национальной государственности.
Солдаты, героически сражавшиеся в прошлой войне и погибшие герои- мученики, сегодня обязывают нас восстановить национальную честь, единство духа и воли армянского народа.
Это означает обязательство предпринять системные реформы и новую программу государственного строительства и с твердой решимостью претворять ее в жизнь до конца.
Склоняя головы перед памятью всех наших патриотов мучеников прошлого, мы заявляем об инициативе создания новой политической силы, которая должна заменить неспособное к решительным действиям правительство и восстановить непререкаемый авторитет нашего народа и государства.
Цель - объединить все жизнеспособные национальные силы в деле построения честного и справедливого национального государства с каждым армянином, которое будет защищать наш язык, культуру, веру, нашу свободу, нашу честь, нашу Родину, наш мир - Армению.
Учредительный съезд партии приурочен к символическому для нас дню - 21 февраля 2021 г./ 21.02.2021 г. - Дню родного языка.
С завтрашнего дня мы начнем публиковать учредительные и программные документы и формировать инициативную группу.