Փաշինյանին չհաջողվեց լուծել գերիների հարցը, բայց նա լուծեց գերեվարված հայրենիքի հարցը. Սրապիոնյան
«Մենք անհիմն, «հաղթելու ենք» բարբաջանքով ոգևորեցինք մեր 18-20 տարեկաններին և ուղարկեցինք պարտության»,- մշակույթի գործիչների «Ձայն հայրենյաց» նախաձեռնության մեծ հավաքի ժամանակ ասաց գրականագետ Սերժ Սրապիոնյանը:
Նրա խոսքով, այսօր մի ամբողջ ժողովուրդ հայտնվել է պարտվողի հոգեբանական բարդույթի մեջ։
«Մենք նույն վիճակում ենք այսօր, ինչի մասին Չարենցը գրում էր 1920 թվականին։ Բայց նա գրում էր կորսված ու չվերականգնվող հայրենիքի մասին, իսկ մեր հայրենիքը դեռ կա, այն կա այստեղ նստած, տագնապահար, մտահոգ, իրենց անձը մոռացած մարդկանցով»,- նշեց Սերժ Սրապիոնյանը։
Գրականագետ տեղեկացրեց, որ երեկ լրացել է իր եղբոր անհետ կորած զինվորի 20-ամյակը, իսկ ընտանիքը դեռ նրանից տեղեկություն չունի։
«Ու մեր ականջները խցկեցին անլվա ոչխարի բրդով, թե այս մարդը գնում է Մոսկվա՝ լուծելու անհետ կորածների և գերիների հարցը։ Եվ ինքը զարմանալի անամոթությամբ, ուղղակի հայտարարեց, որ մեզ չհաջողվեց լուծել գերիների և անհետ կորածների հարցը, բայց նրան հաջողվեց լուծել գերեվարված հայրենիքի հարցը։ Նա իր կեղտոտ ստորագրությամբ տվեց մեր հայրենիքի մի զգալի մասը»,- ասաց նա։
Սերժ Սրապիոնյանի կարծիքով, այժմ իրենց խնդիրն այն մտավորականների դեմ պայքարն է, որոնք, զարմանալի չարախնդությամբ հայտարարում են՝ կերա՞ք, Նիկոլի հաջողությունները կատաղեցնում են ձեզ։
«Այդ ո՞ր հաջողությունները, երկիրը թուրքի ցանկությամբ սահմանագծե՞լը, ամբողջ հարավը թուրքին նվիրե՞լը։ Ես հազար ներողություն եմ խնդրում երկրաշարժի զոհերից և նրանց հարազատներից, բայց երկրաշարժը մեզ այնքան չկոտրեց, որքան այս պատերազմը։ Քանի որ այն ժամանակ փլատակի տակ մնացած մարդը հարց էր ուղղում պետականաքանդին, թե ի՞նչ եղավ Ղարաբաղի հարցը...։ Ուրեմն, մեր խնդիրն այս մտավորականներին դաս տալն է, և այն մտավորականին, որ ասում է՝ համախմբվեք այս վարչապետի շուրջ։ Ես չեմ համախմբվում այդ վարչապետի շուրջ, ես համախմբվում եմ ձեր շուրջ, սիրելի՛ մտավորականներ»,- նշեց Սերժ Սրապիոնյանը։
Նա կարծիք հայտնեց, որ եթե մտավորականները այսօր չհամախմբվեն, ապա վաղն այն դահլիճում, որտեղ իրենք հավաքվել են, թուրքերը կիսալուսին են նկարելու։
«Մենք պիտի դիմակայենք դրան։ Իսկ ո՞րն է մեր հենման կետը. իմ խորին համոզմամբ՝ եռակի խաբված Սփյուռքը»,- նշեց գրականագետը։

Срапионян: Пашиняну не удалось решить вопрос пленников, но он решил вопрос захваченной Родины
«Мы воодушевились необоснованными бреднями «победим» и отправили на поражение наших 18-20 летних ребят», - сказал литературный критик Серж Срапионян во время большого слета деятелей культуры инициативы «Глас Отечества».
По его словам, сегодня целый народ оказался в психологическом комплексе проигравшего.
«Мы сегодня в той же ситуации, о которой Чаренц писал в 1920 году. Но он писал о потерянной и невосстановимой Родине, а наша Родина все еще существует, она существует с людьми, которые сидят здесь, встревоженные, обеспокоенные, забывшие о своей личности», - сказал Серж Срапионян.
Литературный критик сообщил, что вчера пропавшему без вести солдату, сыну его брата, исполнилось 20 лет, а семье до сих пор ничего не известно о нем.
«И «повесили нам лапшу на уши», что этот человек едет в Москву решать вопрос пропавших без вести. А он с удивительным бесстыдством просто заявил, что нам не удалось решить вопрос пленников и пропавших без вести, но ему удалось решить вопрос захваченной Родины. Он своей грязной подписью отдал значительную часть нашей Родины», - сказал Срапионян.
По словам Сержа Срапионяна, теперь их задача - бороться с интеллигенцией, которая с удивительной злобой заявляет: «Ну что, получили? Успех Никола приводит вас в ярость».
«Что это за успехи? Разграничение страны по пожеланию турок, сдача всего юга туркам? Я тысячу раз прошу прощения перед жертвами землетрясения, их родственниками - но землетрясение не сломило нас так сильно, как эта война. Потому что в то время человек, оставшийся под завалами, обращал свой вопрос к разрушителю государства, что случилось с карабахским вопросом ?.. Значит, наша задача - преподать урок этим интеллектуалам, и тем, кто говорит: объединяйтесь вокруг этого премьер-министра. Я не объединяюсь вокруг этого премьер-министра, я объединяюсь вокруг вас, уважаемые интеллектуалы», - сказал Серж Срапионян.
Он выразил мнение, что, если представители интеллигенции сегодня не объединятся, турки завтра нарисуют полумесяц в зале, где они собрались.
«Мы должны противостоять этому. А какова наша точка опоры? К моему глубокому убеждению -это трижды обманутая диаспора», - сказал литературный критик.