«Ադրբեջանական լվացքատուն»․ ԵԽԽՎ նախկին պատգամավոր Վոլոնտեն դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախկին փոխնախագահ, այդ կառույցում Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության խմբի պատվավոր նախագահ Լուկա Վոլոնտեն Միլանի դատարանի կողմից դատապարտվել է 4 տարվա ազատազրկման՝ ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների վերաբերյալ զեկույցը տապալելոը համար։ Այս մասին գրում է իտալական Il Fatto Quotidiano-ն։
Վոլոնտեին առաջադրված մեղադրանքը կոռուպցիան է: Դատավորները նշել են, որ նա չարաշահլ է իր գործառույթը՝ կես միլիոն եվրո ստանալով ադրբեջանցի երկու քաղաքական գործիչներից։ Դատախազների կողմից վիճարկվող կաշառքը կազմել է մոտ 2.4 միլիոն եվրո, սակայն դատավորները արդարացրել են երեք մասով, ավելի քան 1.8 միլիոն գանձման գումարը:
Հիշեցնենք, որ Լուկա Վոլոնտեն ներառված էր Ադրբեջանի «Խավիարային դիվանագիտության» մեջ։ Նա մեղադրվում է Ադրբեջանից 2,3մլն եվրո կաշառք ստանալու մեջ։ Այդ գումարով նա նաև կաշառել էր ԵԽԽՎ պատգամավորներին՝ 2013թ․-ի հունվարին Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների վերաբերյալ Շտրասերի զեկույցի տապալման համար։
Վոլոնտեի նկատմամբ Միլանի դատախազությունը մեղադրանք էր առաջադրել 2016թ․-ին։
Հիշեցնենք, որ  «The Guardian» պարբերականի կողմից անցկացված լրագրողական  հետաքննությունը սկանդալային բացահայտումներ է արել Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից եվրոպացիներին կաշառելու վերաբերյալ։ Բացահայտվել էր, որ Ադրբեջանի իշխող վերնախավը  2.9 մլրդ դոլարի գաղտնի ծրագիր է իրագործել՝ հայտնի եվրոպացիներին վճարելու, շքեղ ապրանքներ ձեռք բերելու և ոչ թափանցիկ բրիտանական ընկերությունների միջոցով փող լվալու համար:

Former Italian lawmaker involved in Azerbaijani “Caviar Diplomacy” sentenced to four year in prison
The former Chairman of the Parliamentary Committee on Legal Affairs and Human Rights of the Council of Europe, Luca Volonte, was sentenced to four years in jail on Monday for taking a bribe from two Azerbaijan politicians to get the Council of Europe to pull a critical report on political prisoners in Azerbaijan, He was found guilty of taking about two million euros from the Azeri politicians, who were given the same four-year sentence, ANSA news agency reported.
Luca Volonte has been involved in the international 'Caviar Diplomacy' scandal, according to the investigation of the international NGO European Stability Initiative. He was accused of receiving 2.3 million euros from Azerbaijan, which was spent on bribing a number of PACE deputies to fail the report on political prisoners in Azerbaijan.
To remind, in early 2013, the Council of Europe discussed a critical report concerning the treatment of political prisoners in Azerbaijan, presented by Christoph Straesser, a German Social Democrat member of the parliamentary assembly of the Council.
According to investigators, Volontè had been tasked by Azerbaijani officials to “direct votes within his parliamentary group” in favor of the country. He also sought the support of Spanish EPP member Pedro Agramunt to divide the socialist group and vote down the Straesser report. The report was eventually rejected by 125 to 79. The strong criticism on human rights in Azerbaijan, an oil-rich country classified as “not free” by the U.S-based democracy watchdog Freedom House, was then rejected.