Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում բնակիչները զրկվել են հողատարածքներից. Թաթոյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների որոշման նոր մոտեցումների պատճառով Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում բնակիչները զրկվել են հողատարածքներից, արոտավայրերից: Ասուլիսում այս մասին ասաց Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Խախտվել է մեր քաղաքացիների սեփականության իրավունքը: Նրանք ոչ միայն զրկվել են իրենց սեփական ապրուստը հոգալու հնարավորությունից ու լուրջ խնդիրների առաջ են կանգնած, նաև՝ բիզնես իրականացնելու հնարավորությունից, երբ այդ վայրերում իրականացվել են խոշոր ներդրումներ»,- նշեց նա:
ՄԻՊ ներկայացված տվյալների համաձայն, Տեղ խոշորացված ողջ համայնքը զրկվել է 2000 հեկտարից ավելի մասնավոր սեփականություն հանդիսացող հողատարածքները օգտագործելու հնարավորությունից, Որոտան գյուղի դեպքում բնակիչները զրկվել են մոտավոր 326 հեկտարից ավելի մասնավոր և համայնքային հողատարածքներ օգտագործելու հնարավորությունից: Ագարակ գյուղում բնակիչները զրկվել են մոտավոր 60 հեկտարից ավելի մասնավոր և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքներն օգտագործելու հնարավորությունից, Եղվարդում՝ 110 վարելահողից, 50 հեկտար արոտավայրից, այլ վայրերում ևս կան նմանատիպ խնդիրներ:
Ա. Թաթոյանի հայտնեց, որ մարդիկ, զրկվելով արոտավայրերից, շատ դեպքերում վաճառել են իրենց խոշոր եղջերավոր անասունները: Նա նշեց, որ դեպքեր կան, երբ մեծ քանակով ձիեր են անցել Քարվառաճի կողմը, մարդիկ դրանք հետ բերելու հնարավորություն չունեն: Պաշտպանը նշեց, որ գարնանը նման խնդիրները կարող են ավելի սրվել:
«Սեփականության հետ կապված երկու հիմնարար խնդիր ունենք. այս պահին ադրբեջանական համարվող տարածքում մնացել են հողատարածքներ, սեփական տներ, որոնց սեփականության վկայականները տրվել են կամ Խորհրդային Հայաստանի կամ անկախ Հայաստանի մարմինների կողմից տարբեր ժամանակահատվածներում: Կադաստրի վկայականով այդ հողատարծքները Հայաստանինն են: Օրինակ, Շուռնուխում Ադրբեջանին անցած անցած 11 տներն ունեն սեփականության վկայական:
Ակհայտ է, ունենք երկու հիմնական տարբերություն՝ հողօգտագործման քարտեզ, տեղադրական քարտեզ: Այստեղ ունենք անհամապատասխանություն: Հարց է առաջանում՝ բա նախկինում ո՞նց ենք իրականացրել այդ հատկացումները»,- ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանը:

Омбудсмен: Жители Сюникской и Гегаркуникской областей Армении лишились земельных участков и пастбищ
Из-за новых подходов к определению границ между Арменией и Азербайджаном жители Сюникской и Гегаркуникской областей Армении лишились земельных участков и пастбищ. Об этом заявил на пресс-конференции 12 января Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян.
«Были нарушены права наших граждан на собственность. Они не только лишились возможности заботиться о собственных нуждах и стоят перед серьезными проблемами, но и лишились возможности заниматься бизнесом, когда в этих местах были сделаны крупные инвестиции», – сказал он.
Согласно представленным омбудсменом данным, укрупненная община Тех была лишена возможности использовать более 2000 га земельных участков, являющихся частной собственностью. А в случае села Воротан жители были лишены возможности использовать более 326 гектаров являющейся частной и общинной собственностью земли. В селе Агарак жители лишены доступа к более чем 60 гектарам земли – частной и общинной собственности, в Егварде – 110 гектаров пахотных земель, 50 гектаров пастбищ. Аналогичные проблемы и в других местах.
По словам Татояна, люди, лишившись пастбищ, во многих случаях продали крупный рогатый скот. Он отметил, что есть случаи, когда в сторону Карвачара перешло большое количество лошадей, у людей нет возможности их вернуть. Защитник прав человека отметил, что весной подобные проблемы могут обостриться.
«У нас есть две основные проблемы, связанные с собственностью. На данный момент на считающейся азербайджанской территории остались земли и частные дома, свидетельства о собственности на которые были выданы органами Советской Армении или независимой Армении в разное время. Согласно кадастровому свидетельству, эти земли принадлежат Армении. Например, в Шурнухе на 11 домов, перешедших к Азербайджану, есть свидетельства о собственности», – указал он.