Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում բնակիչները զրկվել են հողատարածքներից. Թաթոյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների որոշման նոր մոտեցումների պատճառով Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում բնակիչները զրկվել են հողատարածքներից, արոտավայրերից: Ասուլիսում այս մասին ասաց Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Խախտվել է մեր քաղաքացիների սեփականության իրավունքը: Նրանք ոչ միայն զրկվել են իրենց սեփական ապրուստը հոգալու հնարավորությունից ու լուրջ խնդիրների առաջ են կանգնած, նաև՝ բիզնես իրականացնելու հնարավորությունից, երբ այդ վայրերում իրականացվել են խոշոր ներդրումներ»,- նշեց նա:
ՄԻՊ ներկայացված տվյալների համաձայն, Տեղ խոշորացված ողջ համայնքը զրկվել է 2000 հեկտարից ավելի մասնավոր սեփականություն հանդիսացող հողատարածքները օգտագործելու հնարավորությունից, Որոտան գյուղի դեպքում բնակիչները զրկվել են մոտավոր 326 հեկտարից ավելի մասնավոր և համայնքային հողատարածքներ օգտագործելու հնարավորությունից: Ագարակ գյուղում բնակիչները զրկվել են մոտավոր 60 հեկտարից ավելի մասնավոր և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքներն օգտագործելու հնարավորությունից, Եղվարդում՝ 110 վարելահողից, 50 հեկտար արոտավայրից, այլ վայրերում ևս կան նմանատիպ խնդիրներ:
Ա. Թաթոյանի հայտնեց, որ մարդիկ, զրկվելով արոտավայրերից, շատ դեպքերում վաճառել են իրենց խոշոր եղջերավոր անասունները: Նա նշեց, որ դեպքեր կան, երբ մեծ քանակով ձիեր են անցել Քարվառաճի կողմը, մարդիկ դրանք հետ բերելու հնարավորություն չունեն: Պաշտպանը նշեց, որ գարնանը նման խնդիրները կարող են ավելի սրվել:
«Սեփականության հետ կապված երկու հիմնարար խնդիր ունենք. այս պահին ադրբեջանական համարվող տարածքում մնացել են հողատարածքներ, սեփական տներ, որոնց սեփականության վկայականները տրվել են կամ Խորհրդային Հայաստանի կամ անկախ Հայաստանի մարմինների կողմից տարբեր ժամանակահատվածներում: Կադաստրի վկայականով այդ հողատարծքները Հայաստանինն են: Օրինակ, Շուռնուխում Ադրբեջանին անցած անցած 11 տներն ունեն սեփականության վկայական:
Ակհայտ է, ունենք երկու հիմնական տարբերություն՝ հողօգտագործման քարտեզ, տեղադրական քարտեզ: Այստեղ ունենք անհամապատասխանություն: Հարց է առաջանում՝ բա նախկինում ո՞նց ենք իրականացրել այդ հատկացումները»,- ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանը:

Ombudsman: Residents of Armenia’s Syunik and Gegharkunik Provinces deprived of access to their lands
Due to the new approaches to the determination of state borders between Armenia and Azerbaijan, residents of Syunik and Gegharkunik Provinces of Armenia have been deprived of access to their lands, including pastures, Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan told a news conference on Tuesday.
"The property rights of our citizens have been violated. They have not only lost the opportunity to make a living and are facing serious problems, but also the opportunity to do business after large investments have been made in those places," he said.
In Tatoyan’s words, the enlarged Tegh community was deprived of the opportunity to use more than 2,000 hectares of private lands. Residents of the village of Vorotan lost access to more than 326 hectares of private and community lands. In the village of Agarak, people were deprived of access to more than 60 hectares of private and community lands, Yeghvard residents – to 110 hectares of arable lands and 50 hectares of pasture, with similar problems reported in other border settlements.
After losing their pastures, villagers sold their livestock in many cases, the ombudsman said. He noted that there are cases when a large number of horses crossed to Karvachar controlled by Azerbaijan, but the owners of the animals cannot bring them back. The defender noted that such problems may get worse in the spring.
"We have two main problems related to property. At this point, there are lands and private houses left in the territory considered to be Azerbaijani, the ownership certificates of which were issued to people either by the authorities of Soviet Armenia or independent Armenia at different times. According to the Cadastre Committee certificate, those lands belong to Armenia. For instance, there are ownership certificates for 11 houses that have fallen under Azerbaijan’s control,” he said.