Կոչ ենք անում Ադրբեջանին զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից, որոնք կարող են խափանել հաստատված կրակի դադարեցման ռեժիմը. Արցախի ԱԳՆ
20:22 13/01/2021
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Հունվարի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը շփման գծի կենտրոնական ուղղությամբ  կոպտորեն խախտել են հրադադարի ռեժիմը: Միջադեպի արդյունքում Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի զինծառայող է հրազենային վիրավորում ստացել:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական կողմի սադրիչ քայլերը և դրանք որակում որպես գործողություն՝ ուղղված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի ապակայունացմանը և խաղաղապահ ջանքերի խաթարմանը:
Նմանատիպ վտանգավոր վարքն անընդունելի է և հանդիսանում է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կրակի և բոլոր ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում: Կոչ ենք անում Ադրբեջանին խստորեն պահպանել եռակողմ հայտարարության շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները և զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից, որոնք կարող են խափանել հաստատված կրակի դադարեցման ռեժիմը»։

Artsakh Foreign Ministry calls on Azerbaijan to refrain from provocative actions undermining the current truce
20:59 13/01/2021
Artsakh Republic Foreign Ministry strongly condemns the provocative steps of the Azerbaijani side and qualifies them as an action aimed at destabilizing the situation in the Azerbaijan-Karabakh conflict zone and disrupting the peacekeeping efforts, the ministry said in a released statement.
The statement came after the Azerbaijani ceasefire violation on Wednesday as a result of which a soldier of the Defense Army received a gunshot wound.
"This kind of dangerous behavior is unacceptable and is a gross violation of the trilateral statement of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan of November 9, 2020 on a complete cease-fire and cessation of all military operations in the Azerbaijani-Karabakh conflict zone. We call on Azerbaijan to strictly follow the commitments taken under the trilateral statement and refrain from provocative actions that could undermine the current truce," the ministry added.