Ռուսաստանը երբեք չի առաջարկել Ադրբեջանին հենց այնպես տալ 7 շրջանները՝ մոռանալով ԼՂ կարգավիճակի մասին. ՌԴ ԱԳՆ
18:13 13/01/2021
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Ռուսաստանը երբեք չի շարժվել ուղղակի 7 շրջաններն Ադրբեջանին տալու  ուղղությամբ՝ մոռանալով կարգավիճակի հարցը: Այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ, ՌԴ ԱԳՆ հատուկ հարցերով դեսպանորդ Իգոր Պոպովի հայտարարության մեջ։
Պոպովը այդ հայտարարությունը հրապարակել է որպես ՌԴ ԱԳՆ-ն ի պատասխանը Նիկոլ Փաշինյանի «44-օրյա պատերազմի ծագումը» հոդվածին:
«Ռուսական առաջարկների ներքո ենթադրվում էր աստիճանաբար կարգավորման ծրագիրը, որի վերջին խմբագրմամբ տեքստը կողմերին փոխանցվել է 2019 թվականի հունիսին: Այդ ծրագրի հիմքում, որը շատ հարցերով համընկնում էր Կազանյան փաստաթղթի հետ, ընկած են հիմնարար սկզբունքներ, այդ թվում՝ առաջին փուլում 5 շրջանների վերադարձը Ադրբեջանին, երկրորդ փուլում՝ երկու, ընդորում, ընդգծեմ, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հետ մեկտեղ»,- ասվում է Պոպովի արձագանքում:
ՌԴ ԱԳՆ հատուկ հարցերով դեսպանորդը նշել է, որ Լաչինի միջանցքի լայնությունն ու կարգավիճակը նույնպես առաջարկվում էր դիտարկել միայն երկրորդ փուլում։
Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավարար կարգավիճակի որոշումը պիտի լիներ ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ հովանու ներքո կողմերի միջև համաձայնեցված ժամկետներում համազգային քվեարկության իրականացման եղանակով, որը կարտահայտի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ազատ կամքը և իրավական պարտադիր բնույթ կկրի՝ միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների համապատասխան»։
Ըստ այս հայտարարության,  առաջին փուլում Երևանի շահերն ընդգծող այլ կետերից էին Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության լիարժեք կենսագործունեության ապահովման իրավունքի ճանաչումը, ԼՂ ներկայացուցիչների մասնակցությունը ԵԱՀԿ նիստներին, շրջափակման վերացում, սահմանների բացում, ուժի չկիրառման պարտավորության ստանձնում կողմերի միջև: Այս ամենից Պոպովը եզրակացնում է, որ  պնդումը, թե Ռուսաստանն առաջարկում էր վերադարձնել 7 շրջանները հենց այնպես, մոռանալ կարգավիճակի մասին և հանգստանալ, չի համապատասխանում իրականությանը։

Russia has never said the Nagorno-Karabakh settlement must be confined to the return of seven regions - Igor Popov
20:46 13/01/2021
Russia has never said the Nagorno-Karabakh settlement must be confined to the return of seven districts of the region to Azerbaijan without taking care of its status, the Russian co-chair of the OSCE Minsk Group, special ambassador Igor Popov said in the wake of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s article Origins of the 44-Day War.
"Claims to the effect Russia called for returning seven districts ‘in exchange for nothing’ and forgetting about its status have nothing to do with the reality," the diplomat said, according to TASS news agency.
Popov said that in his article Pashinyan most likely used the term "Russian proposals" in relation to the multi-stage settlement plan. Its latest version was handed over to the conflicting parties in June 2019.
"That plan, largely identical to the Kazan document, is based on the fundamental principles of the Karabakh settlement, such as the return of five districts to Azerbaijan in the first phase and another two in the second phase. It should be stressed that the handover was firmly linked with the determination of Nagorno-Karabakh’s status," he explained.
The diplomat also stressed that among other elements of the first stage reflecting Armenia’s interests was the recognition of Nagorno-Karabakh’s rights that would guarantee full-scale activity of its population, participation of Nagorno-Karabakh’s representatives in OSCE sessions, the lifting of the blockade, the opening of borders and the bilateral pledge not to use force.
About the question of the territories’ status Popov said it should be remembered that among the proposals that remained on the negotiating table in recent years there were the determination of the final legal status of Nagorno-Karabakh "by means of holding (within the dates agreed by the sides and under the aegis of the UN or the OSCE) popular voting that would express in a free way the will of Nagorno-Karabakh’s population and be legally binding in accordance with the rules and norms of international law." The diplomat stressed that the question or questions to be put to the vote would be formulated with no restrictions set and that any outcome of the voting was to be respected by the sides.
"Incidentally, it was proposed that the width and status of the Lachin corridor would be considered only in the second phase following the return of the Kelbajar and Lachin districts to Azerbaijan," he added.
Popov stressed that neither the Armenian side nor the Azerbaijani one rejected this proposal. Although complete accord remained unachieved, negotiations had continued on a regular basis up to 2018, when Yerevan came out with new approaches.