Հունվարի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը նամակ է հղել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ համապարփակ ներկայացնելով 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված լայնածավալ ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Նախարարն իր նամակում նշել է, որ համաշխարհային առողջապահական աննախադեպ ճգնաժամի պայմաններում, տարածաշրջանում տասնամյակներ տևած զինադադարի խախտմամբ պատերազմական գործողությունները հանգեցրել են մարդկային կյանքերի մեծաթիվ կորուստների, Արցախի բնիկ ազգաբնակչության լայնածավալ էթնիկ զտումների, կանխամտածված ավերածությունների, հայկական կրոնական և մշակութային հուշարձանների պղծման ու վանդալիզմի:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նամակում անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտման դեպքերին՝ նշելով, որ հրադադարի հաստատումից ավելի քան մեկ ամիս հետո Ադրբեջանն իրականացրել է ռազմական գործողություններ Արցախի Հադրութի շրջանի երկու գյուղերի՝ Հին Թաղերի և Խծաբերդի ուղղությամբ: Նշվել է, որ ռազմական հարձակման ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերը գերեվարել են 64 հայ զինծառայողի՝ խախտելով եռակողմ հայտարարությամբ հրադադարի պահպանման Ադրբեջանի պարտավորությունները:
Նամակում առանձնահատուկ ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության 8-րդ հոդվածի ոչ լիարժեք իրականացումը, որով նախատեսվում է «ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու զոհվածների դիակների փոխանակում»: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանը փաստացիորեն հրաժարվում է կատարել իր այս հանձնառությունը, ինչը միջազգային հումանիտար իրավունքի բացահայտ խախտում է:
Նախարար Այվազյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի ուշադրությունը հրավիրել է նաև մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցելու Ադրբեջանի դժկամության վրա:
«Տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղությանը կարելի է հասնել միայն հակամարտության համապարփակ լուծմամբ, որը կներառի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը` հիմնված Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման վրա»,- եզրափակում է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Глава МИД Армении – генсеку ООН: Азербайджан отказывается выполнять свои обязательства по возвращению пленных
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 12-го января направил письмо генеральному секретарю ООН Антониу Гуттеришу, комплексно представив ситуацию вокруг конфликта Нагорного Карабаха, сложившуюся вследствие широкомасштабной военной агрессии, предпринятой Азербайджаном 27 сентября 2020 года. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА,
В своем письме министр отметил, что в условиях беспрецедентного глобального кризиса в сфере здравоохранения военные действия – в нарушение длившегося десятилетия перемирия в регионе – привели к многочисленным потерям человеческих жизней, широкомасштабным этническим чисткам коренного населения Арцаха, преднамеренным разрушениям, осквернению армянских религиозных и культурных памятников и вандализму.
Глава МИД Армении в письме коснулся случаев нарушения Азербайджаном положений трехстороннего заявления от 9 ноября, отметив, что через месяц после установления режима прекращения огня Азербайджан осуществил военные действия в направлении двух сел Гадрутского района Арцаха – Хин Тагер и Хцаберд.
Отмечено, что во время военного наступления ВС Азербайджана взяли в плен 64 армянских военнослужащих, нарушив установленные трехсторонним заявлением обязательства Азербайджана по соблюдению режима прекращения огня.
В письме особо подчеркивается неполное выполнение Азербайджаном пункта 8 трехстороннего заявления, предусматривающего «обмен военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами и телами погибших». Было подчеркнуто, что Азербайджан фактически отказывается выполнять свои обязательства, что является явным нарушением международного гуманитарного права.
Министр Айвазян привлек внимание генсека ООН и на нежелание Азербайджана сотрудничать с международными организациями в сфере сохранения культурного наследия.
«Долгосрочного и стабильного мира в регионе можно достичь только всеобъемлющим урегулированием конфликта, которое будет включать в себя статус Нагорного Карабаха, основанный на реализации права народа Арцаха на самоопределение», – резюмировал глава МИД Армении.