Բաքվի բռնապետն անհանգստություն է հայտնում՝ կապված հայկական հնարավոր ռևանշի հետ. Վարդան Ոսկանյան
«Որքան էլ, որ Բաքվի բռնապետը փորձի թաքցնել, բայց արդեն երկրորդ անգամ նրա պաշտոնական խոսք է սպրդում աներկբա անհանգստությունը՝ կապված հայկական հնարավոր ռևանշի հետ։
Երեկ Մոսկվայում նախագահ Պուտինի հետ երկկողմ հանդիպման ընթացքում նա, մասնավորապես, կրկին անդրադարձել է այս հարցին, փորձելով ստանալ նաև ռուսական աջակցության հավաստում, նշելով՝ «Ես վստահ եմ, որ հայկական կողմից չի լինի որևէ փորձ վերանայելու նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, որպեսզի երկու ժողովուրդներն իրենց մեջ գտնեն կամք և իմաստնություն մտածելու ապագայի և հաշտեցման մասին»։
Ակնհայտ է, որ ինչ-որ բանում վստահ մարդն ամենին կարիք չէր ունենա մեկ ամսվա մեջ երկու անգամ տարբեր ձևակերպումներով և մակարդակներում անդրադառնալ նույն խնդրին։
Հիշեցնեմ, որ ամանորյա ուղերձում Բաքվի բռնապետն ավելի բաց էր խոսել՝ «Եթե որևէ մեկը Հայաստանում այսօր ապրում է ռևանշիստական տրամադրություններով, ապա նա մեծ սխալ է գործում»։
Որքան էլ, որ Բաքվի բռնապետը փորձի թաքցնել, բայց արդեն երկրորդ անգամ նրա պաշտոնական խոսք է սպրդում աներկբա...

Вардан Восканян: Бакинский диктатор выражает озабоченность возможным армянским реваншем
Заведующий кафедрой иранистики Ереванского государственного университета (ЕГУ), кандидат наук Вардан Восканян пишет:
«Как бы ни старался скрыть бакинский диктатор, но уже во второй раз в его официальной речи проскальзывает бесспорная озабоченность возможным армянским реваншем.
Вчера в Москве в ходе двусторонней встречи с Президентом Путиным он, в частности, вновь обратился к этому вопросу, пытаясь получить также подтверждение поддержки России, отметив:
«Я уверен, что армянская сторона не будет пытаться пересмотреть заявление от 9 ноября для того, чтобы два народа смогли найти в себе волю и мудрость и подумать о будущем примирении».
Очевидно, что человеку, который в чем-то уверен, необязательно дважды в месяц разными формулировками и на разных уровнях обращаться к одной и той же проблеме.
Напомню, что в своем новогоднем послании бакинский диктатор высказался более открыто: «Если кто-то в Армении сегодня живет в реваншистских настроениях, то он совершает большую ошибку».