ՊԵԿ. Սահմանվել է ԵԱՏՄ շրջանակում նույնականացման միջոցներով ապրանքների դրոշմավորման ազգային օպերատոր
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանվել է ԵԱՏՄ շրջանակում նույնականացման միջոցներով ապրանքների դրոշմավորման ազգային օպերատոր:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից 2020 թվականի դեկտեմբերի 28-ի N 2195-Լ որոշմամբ սահմանվել է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի 2019 թվականի օգոստոսի 8-ի N 72 որոշման 2-րդ կետի երկրորդ պարբերությանը համապատասխան՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում նույնականացման միջոցներով ապրանքների դրոշմավորման ազգային օպերատոր են համարվում կոնսորցիումով հանդես եկող «Հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն-Արմենիա» ՍՊ, «Ցենտռ ռազվիտիյա պեռսպեկտիվնիխ տեխնոլոգիյ» ՍՊ և «ԱյՄարկ» ՍՊ ընկերությունները:
Կոմիտեից մանրամասնում են, որ վերոգրյալ իրավաբանական անձանց անունից հանդես է գալիս «Հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն-Արմենիա» ՍՊԸ-ն (տեղակայման հասցե՝ Հայաստանի Հանրապետություն, ք. Երևան, Արշակունյաց 49-22):
ՊԵԿ-ում տեղի էր ունեցել Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում նույնականացման միջոցներով ապրանքների դրոշմավորման ազգային օպերատորի ընտրության նպատակով մրցույթ: Արդյունքում հաղթող էր ճանաչվել «Հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն-Արմենիա» ՍՊԸ-ն:
ՊԵԿ-ից հիշեցնում են, որ 2020թ. հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում առանց մակնշման կոշկեղենի, իսկ 2021 թվականի հունվարի 1-ից` նաև թեթև արդյունաբերության ապրանքների ներկրման արգելքը։ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանվել է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում մակնշման պատասխանատու՝ ազգային օպերատոր: Ազգային օպերատորը, մակնշման պահանջ սահմանող երկրի օպերատորից ստանալով մակնշման կոդերը, տրամադրելու է ՀՀ տնտեսվարողներին, ինչպես նաև կազմակերպելու է տեղեկատվության փոխանակում:

SRC: National operator for marking of goods with means of identification within EAEU established
A national operator for marking of goods with means of identification has been established under a decision of the government, Armenia's State Revenue Committee reported on Wednesday.
According to the source, it was set down that pursuant to paragraph 2 of clause 2 of Decision No 72 of August 8, 2019 of Eurasian Economic Committee, Center of Development of Perspective Technologies-Armenia, Tsentr Razvitiya Perspektivnykh Tekhnologiy and IMark limited liability companies acting under consortium are considered national operators for marking of goods with means of identification within the EAEU.
Center of Development of Perspective Technologies-Armenia LLC (location address: 49-22 Arshakunyats, Yerevan) acts on behalf of the above-mentioned legal entities.
It noted that that a competition to select national operator for marking of goods with means of identification within the EAEU took place at SRC, and Center of Development of Perspective Technologies-Armenia LLC was announced the winner.
The Committee reminds that import ban has been in place in the territory of Russia on shoes without marking since July 1, 2020, and on light industry goods without marking since January 1, 2021. The Government of Armenia has established an entity in charge of marking – a national operator - within the EAEU. After receiving marking codes from the operator of the country setting a marking requirement the national operator will provide them to Armenian economic entities and will organize exchange of information.