Արցախին պատուհասած արհավիրքը նպաստել է Կովիդ-19-ի հարցում քաղաքացիների զգոնության թուլացմանը. ԱՆ
2020թ. սեպտեմբերից Արցախին պատուհասած արհավիրքը, իր բոլոր հետևանքներով հանդերձ, որոշակիորեն նպաստեց նաև հակահամաճարակային կանոնների պահպանության հարցում քաղաքացիների զգոնության թուլացմանը: Այս մասին հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
«Պատերազմին զուգահեռ Արցախը փորձում էր դիմակայել նաև համընդհանուր չարիք դարձած COVID-19 կորոնավիրուսին, որի ընթացքում հասկանալի պատճառներով վիրուսի տարածման կանխարգելումը քիչ արդյունավետություն և վերահսկելիություն ուներ, այդ պատճառով բացառված չէ, որ կային մի շարք վարակակիրներ, ովքեր հաղթահարել են հիվանդությունը առանց բժշկական միջամտության, սակայն նրանցից տարածվող վտանգը շարունակվում է պահպանվել:
Թեև Արցախում ստեղծված իրադրությունն ու հանրության հոգեբանական վիճակը հաճախ երկրորդ պլան է մղում սեփական առղջությունը պահպանելու իրավունքի և այլոց առողջության համար վտանգ ստեղծելուց զերծ մնալու պարտականության պատշաճ կատարումը, այդուհանդերձ խնդրում և հորդորում ենք ցուցաբերել բարձր պատասխանատվություն, պահպանել օրինապաշտ ու պայքարող արցախցու անքննելի կերպարը և միահամուռ ուժերով լծվել մեր ծնողների, տատիկների ու պապիկների, խոցելի խմբում գտնվող մեր համերկրացիների կյանքին ու առողջությանը իրական վտանգ ներկայացնող այդ չարիքի դեմ պայքարին:
Այս գերագույն նպատակին հասնելու համար վարակակիր լինելու նախանշանների առկայության դեպքում ընդամենը անհրաժեշտ է հետևել ստորև բերված պարզագույն կանոններին.
-Մնացե՛ք տանը
-Մեկուսացվե՛ք տան մյուս անդամներից
-Զանգահարե՛ք բժշկին՝ նախքան նրան այցելելը
-Կրե՛ք բժշկական դիմակ՝ եթե ցուցված է
-Փակե՛ք բերանը և քիթը՝ փռշտալիս և հազալիս
-Հաճախակի լվացե՛ք ձեռքերը
-Առանձնացրե՛ք տնային պարագաները
-Հյուրեր մի՛ ընդունեք
-Լվացքի համար ապահովեք ջրի հնարավորինս բարձր ջերմաստիճան
-Հերմետիկ փակեք աղբամանը
-Հետևեք ախտանշանների զարգացմանը (ջերմություն, հազ, շնչառության դժվարացում, հարբուխ, կոկորդի ցավ)
Հարգելի՛ քաղաքացիներ, խնդրում և հորդորում ենք հետևել ինքնամեկուսացման խորհուրդներին, չվտանգել Ձեր և Ձեր մտերիմների առողջությունը»,- ասված է նախարարության տարածած հայտարարությունում։

Минздрав:Трагедия, постигшая Арцах, способствовала ослаблению бдительности граждан в вопросе Covid-19
Трагедия, постигшая Арцах в сентябре 2020 года, со всеми ее последствиями в определенной степени способствовала ослаблению бдительности граждан в соблюдении антиэпидемических правил. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Республики Арцах.
«Параллельно с войной Арцах пытался противостоять ставшему всеобщим злом коронавирусу COVID-19, во время которого, по понятным причинам, предотвращение распространения вируса и контроль над ним был менее эффективным, поэтому не исключено, что было несколько инфицированных людей, которые победили болезнь без медицинского вмешательства, однако опасность, распространяемая ими, продолжает сохраняться.
Хотя ситуация, сложившаяся в Арцахе, и психологическое состояние общества часто отодвигают на второй план надлежащее осуществление права на сохранение собственного здоровья и обязанности не подвергать опасности здоровье других, тем не менее просим и призываем проявить высокую ответственность, сохранить неоспоримый имидж законопослушного и борющегося арцахца и совместными силами вступить в борьбу со злом, которое представляет реальную угрозу для жизни и здоровья находящихся в группе риска наших родителей, бабушек и дедушек и соотечественников.
Для достижения этой высшей цели при появлении первых симптомов заражения необходимо соблюдать нижеприведенные правила:
- Оставайтесь дома
- Изолируйте себя от других членов семьи
- Перед посещением врача позвоните ему
- Носите медицинскую маску, если показано
- При чихании и кашле, закрывайте рот и нос,
- Часто мойте руки
- Отделите предметы домашнего обихода
- Не принимайте гостей
- Обеспечьте максимально возможную температуру воды при стирке
- Плотно закрывайте мусорное ведро
-Следите за развитием симптомов (температура, кашель, затрудненное дыхание, жар, боль в горле)
Уважаемые граждане, просим и призываем вас следовать советам по самоизоляции, не подвергать опасности здоровье вас и ваших родных», - говорится в заявлении министерства.