ՄԻՊ արտահերթ զեկույցը վերաբերում է Ադրբեջանում գերիների նկատմամբ վերաբերմունքին
«Նոր արտահերթ զեկույց այն մասին, որ Ադրբեջանում հայկական կողմի գերիների հարցաքննությունների արդյունքները չեն կարող որևէ հիմք լինել նրանց քրեական հետապնդման ենթարկելու համար և չեն կարող ապացույց լինել միջազգային, այդ թվում` դատական ատյաններում:
Իրականում, շատ արժեքավոր զեկույց է (անգլերենով է): Կոնկրետ օրինակներով է:
Զեկույցը վերաբերում է Ադրբեջանում գերիների` թե´ զինծառայողների, թե´ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ վերաբերմունքին։
Զեկույցում հատուկ շեշտադրում է արվում Ադրբեջանում նրանց հարցաքննությունների վրա՝ եզրահանգելով, որ հայկական կողմի գերիների հայտնած տեղեկությունները չեն կարող որևէ հիմք ծառայել նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդման համար, ինչպես նաև չեն կարող ունենալ որևէ ապացուցողական նշանակություն միջազգային կառույցներում:
Մասնավորապես, արտահերթ զեկույցը ներկայացնում է ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունները, որոնք ուղեկցվել են հայկական կողմի գերիներին խոշտանգելով, գործողություններ անել հարկադրանքով, նվաստացնելով և այլն:
Այս փաստերը հիմնված են զեկույցում բերված ապացույցների ու վերլուծությունների վրա, ինչը ևս մեկ անգամ հաստատում է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայկական կողմի գերիների նկատմամբ միջազգային բացարձակ պահանջներով արգելված մեթոդների կիրառման մասին:
Զեկույցի գնահատականները հիմնված են նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի սեփական փաստահավաք աշխատանքների վրա:
Բացի այդ, ուսումնասիրվել են ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերմունքի և նրանց հարցաքննության հետ կապված միջազգային պահանջները և իրավական չափանիշները, օբյեկտիվ բնույթի ապացույցներ ու այլ նյութեր:
Արտահերթ զեկույցն իմ ստորագրությամբ կուղարկվի միջազգային կառույցներին, այդ թվում` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Շնորհակալություն եմ հայտնում իրավապաշտպան տիկին Սիրանուշ Սահակյանին` զեկույցը կազմելու ու ապացույցների վերլուծության հարցում համատեղ աշխատանքի ու արժեքավոր աջակցության համար:

Специальный доклад омбудсмена Армении касается обращения с пленными в Азербайджане
«Новый внеочередной доклад о том, что результаты допроса пленных с армянской стороны в Азербайджане не могут служить основанием для их уголовного преследования и не могут использоваться в качестве доказательства в международных, в том числе судебных инстанциях.
Доклад касается обращения с армянскими пленными (военнослужащими и гражданскими лицами) в Азербайджане.
В докладе делается особый акцент на их допросах в Азербайджане, отмечается, что сообщенные армянскими пленными сведения не могут служить каким бы то ни было основанием для их уголовного преследования, а также не могут иметь иметь доказательной силы в международных структурах.
В частности, внеочередной доклад представляет зверства азербайджанских вооруженных сил, которые сопровождались пытками и унижением армянских военнопленных, принуждением их к выполнению определенных действий и пр..
Эти факты основаны на приведенных в докладе доказательствах и анализе, что еще раз подтверждает использование совершенно запрещенных международными требованиями методов азербайджанскими ВС в отношении армянских военнопленных.
Оценки в докладе также основаны на собственной работе по сбору фактом омбудсмена.
Кроме того, были изучены международные требования к обращению с военнопленными, гражданскими лицами, их допросу, правовые нормы, объективные доказательства и другие материалы.
Доклад под моей подписью будет направлен в международные структуры, в том числе в Европейский суд по правам человека.
Выражаю благодарность правозащитнику Сирануш Саакян за совместную работу и ее ценный вклад в составление доклада и анализ доказательств.