Ասկերանի երկու շրջանում սահմանվել է մասնակի կարանտին, ելքի և մուտքի սահմանափակումներ
Այսօրվա դրությամբ կատարված թեսթավորումների արդյունքում Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ և Հովսեփավան համայնքերում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի օջախ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը:
Վերջին օրերին կատարվել է 261 թեստավորում, որից հիշյալ համայնքների բնակիչների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 143 նոր դեպք: Նշված համայնքներում սահմանվել է մասնակի կարանտին, կիրառվում են ելքի և մուտքի սահմանափակումներ:
ԱՀ առողջապահության նախարարության «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության Ասկերանի շրջանային բաժնի մասնագետները ախտահանման աշխատանքներ են կատարել համայնքների հաստատված օջախներում, այդ թվում ուսումնական հաստատություններում, ինչպես նաև թեստավորման համար նմուշառում իրականացրել հաստատված դեպքի կոնտակտավորներից:
Ընդհանուր առմամբ Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 2174 դեպք, որոնցից 31-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 36 վարակակիր: Կատարվել է 18184 թեստավորում:

В 2 общинах Аскеранского района Арцаха зафиксированы вспышки коронавируса, введен частичный карантин
По состоянию на 15 января, вспышка коронавируса зафиксирована в общинах Норагюх и Овсепаван Аскеранского района Республики Арцах (НКР). Об этом сообщили в Минздраве Арцаха.
«За последние дни проведено 261 тестирование, 143 новых случая заболевания коронавирусом подтверждены у жителей указанных общин.
В указанных населенных пунктах установлен частичный карантин, действуют ограничения на выезд и въезд. Специалисты Аскеранского районного отделения Государственного некоммерческого центра «Эпидемиология и гигиена» Министерства здравоохранения Республики Арцах провели дезинфекционные работы в созданных центрах населенных пунктов, в том числе в учебных заведениях, а также взяли образцы для тестирования из контактов подтвержденного случая.
Всего в Арцахе подтверждено 2174 случая заболевания коронавирусом, 31 из которых закончились летальным исходом. 36 инфицированных в настоящее время проходят стационарное лечение от коронавирусной болезни. Было проведено 18 184 тестирования», - говорится в сообщении.