Լավրովը Մոսկվայում  Զարիֆի հետ կքննարկի ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակը
Ռուսաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը և Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հունվարի 26-ին բանակցություններ կանցկացնեն Մոսկվայում: Այս մասին այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Հունվարի 26-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը աշխատանքային այցով կլինի Մոսկվայում, որի ընթացքում կանցկացվեն բանակցություններ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Ակնկալվում է, որ կշարունակվի մտքերի փոխանակումը մի շարք միջազգային հարցերի շուրջ, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի, Սիրիայի, Աֆղանստանի, Պարսից ծոցի իրադրության վիճակի վերաբերյալ», - ասել է Զախարովան։
Նշվում է, որ նախարարները ուշադրություն կդարձնեն երկկողմ օրակարգին, դրա առևտրատնտեսական բաղադրիչին` էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտում կարևոր համատեղ նախագծերի իրականացմանը, ինչպես նաև մշակութային և հումանիտար կապերի հաստատմանը:
Զախարովան նաև հայտնել է, որ հունվարի 21-ին Լավրովը նաև հանդիպում կունենա ԱՊՀ երկրների դեսպանների հետ։

Главы МИД РФ и Ирана обсудят обстановку вокруг Нагорного Карабаха
Министры иностранных дел России и Ирана Сергей Лавров и Мохаммад Джавад Зариф проведут переговоры в Москве 26 января. Об этом сообщила в пятницу на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"26 января министр иностранных дел Исламской Республики Иран будет находиться в Москве с рабочим визитом, в ходе которого состоятся переговоры с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Предполагается продолжить обмен мнениями по ряду международных вопросов, включая обстановку вокруг Нагорного Карабаха, ситуацию вокруг Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе, положение дел в Сирии, Афганистане, зоне Персидского залива", - сказала она. Ее слова приводит ТАСС.
Министры уделят внимание двусторонней повестке дня, ее торгово-экономической составляющей в контексте реализации ключевых совместных проектов в области энергетики и транспорта, а также наращиванию культурных и гуманитарных связей, добавила Захарова.