«Հայ երեխաների նկատմամբ թիրախավորված հայատյացությունը Ադրբեջանում ունի առանձնակի ուղղություն և հատուկ խրախուսվում է»,- այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանում հայատյացության քարոզը ոչ միայն չի նվազում, այլ ավելին՝ նոր զարգացումներ է ստանում, գեներացվում է իրենց բարձրագույն իշխանության մարմինների և մշակութային գործիչների կողմից։
«Հանցագործությունները, որ կատարում է Ադրբեջանի ԶՈւ-ն, անում է՝ օգտագործելով այն բառերը, ինչ Ադրբեջանի քաղաքական իշխանության բարձրագույն մարմինները։ Պատերազմի ընթացքում, նաև հետո, դա նոր զարգացումներ է ստացել։ Օրինակ կարող եմ բերել դեկտեմբերի տասի ռազմական միջոցառման ժամանակ թե՛ Ադրբեջանի և թե՛ Թուրքիայի նախագահների ելույթները, որոնք ցեղասպանության բացահայտ սպառնալիքներով լի էին»,- նշեց ՀՀ ՄԻՊ-ը։
Ըստ Արման Թաթոյանի, ամբողջ հարցն այն է, որ այդ հայատյաց քաղաքականության հիմքերն ու շարժառիթները պետք է միջազգային հանրությանը հասանելի լինեն։
«Գիտեք, կարևոր է հասկանալ, որ խորքային արմատները շատ են, ավելին՝ սոցցանցերում եղած մեկնաբանություններից երևում է, որ այդ հայատյաց քաղաքականությունը ոգևորություն է առաջացնում հասարակության շրջանում»,- նկատեց նա։
ՄԻՊ-ը նշեց, որ ակնհայտ է՝ Ադրբեջանը քաղաքականացնում է գերիների հետ կապված հարցը, նաև ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների համար ձեռնտու մոտեցում է, որ իրավական ատյանները հեռու մնան այդ հարցից։
«Ւսկ դա մենք չպետք է թույլ տանք։ Իրենք նաև հայտարարում են, թե իբր Հայաստանը խախտել է եռակողմ համաձայնությունը՝ օգտագործելով նաև գերիների հարցը։ Բայց դա չի կարող այդպես լինել, քանի որ գերիների հարցը չի կարելի քաղաքականացնել։ Մենք չպետք է թույլ տանք, որ գերիների հարցը կապվի եռակողմ հայտարարության հետ, քանի որ դա մարդու իրավունքների պաշտպանության պրոցես է։ Պետք է ապահովել գերիների վերադարձի հարցը և վերջ, ինչի՞ մասին է խոսքը։ Իսկ նրանք մեր ռազմագերիների նկատմամբ քրեական գործեր են հարուցում»,- ասաց ՀՀ ՄԻՊ-ը։
Արման Թաթոյանը հավելեց, որ իրենք բոլոր զեկույցները ներկայացնում են նաև միջազգային կառույցներին, որպեսզի հարցի լուծումը նաև ճնշումներով ապահովվի։
«ՄԻՊ-ը Կառավարության գործառույթներ չի կատարում, միայն ապացույցներ է հավաքագրում և ներկայացնում է պահանջներ, որպեսզի խնդիրը վերհանվի և լուծում ստանա»,- ասաց նա։

Омбудсмен Армении: Мы не должны позволять Азербайджану политизировать вопрос пленных
«В Азербайджане армянофобия в отношении детей имеет особое направление и специально поощряется», – заявил сегодня в Национальном Собрании Армении Защитник прав человека (омбудсмен) РА Арман Татоян.
По его словам, пропаганда армянофобии в Азербайджане не только не ослабевает, но, более того, получает новое развитие, она генерируется органами высшей власти и деятелями культуры этой страны.
«Преступления, совершенные Вооруженными силами Азербайджана, совершаются с использованием слов высших органов политической власти Азербайджана. Во время и после войны армянофобия получила новые проявления. Могу привести в пример выступления президентов Азербайджана и Турции во время военного парада 10 декабря, которые были полны открытых угроз геноцида», – сказал омбудсмен РА.
По словам Армана Татояна, весь вопрос в том, что основы и мотивы этой политики армянофобии нужно представить международному сообществу.
«Знаете, важно понять, что глубинных корней армянофобии – множество, более того, из комментариев в соцсетях видно, что эта политика армянофобии вызывает воодушевление в азербайджанском обществе», – отметил он.
Защитник прав человека отметил при этом: очевидно, что Азербайджан политизирует вопрос, связанный с пленными, также очевидно, что для властей Азербайджана это выгодный подход – держать правовые инстанции в стороне от этого вопроса.
«Мы не должны позволить этого. Они также утверждают, будто Армения нарушила трехстороннее соглашение, используют при этом вопрос пленных. Но этого не может быть, потому что вопрос пленных нельзя политизировать. Мы не должны позволять увязывать проблему пленных с трехсторонним заявлением Еревана, Москвы и Баку от 9 ноября, поскольку здесь речь о процессе защиты прав человека. Возвращение пленных должно быть обеспечено и все, о чем речь? А они против наших военнопленных возбуждают уголовные дела», – сказал омбудсмен РА.
Арман Татоян добавил, что они е представляют все доклады и в международные структуры, чтобы обеспечить решение вопроса также путем давления.
«Омбудсмен не выполняет функций правительства, он только собирает доказательства, предъявляет требования о выявлении и решении вопроса», – сказал он.