Սպառողական շուկայում գնաճը կազմել է 3.7%՝ ընդհուպ մոտենալով թույլատրելի 4 %-ի շեմին
«ՀՀ սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը կազմել է 3.7%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ` 3.4%»,- ասվում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած 2020թ. հունվար-դեկտեմբերի սպառողական գների ինդեքսի ցուցանիշներում:
Ըստ վիճակագրության՝ հանրապետության բոլոր քաղաքներում 2020թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ սպառողական գներն աճել են 2.9-3.7%-ով: Այն առավել բարձր է եղել Վաղարշապատում, իսկ մայրաքաղաքում դրանք աճել են 3.3%-ով:
2020թ. դեկտեմբերին 2019թ. դեկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 4.9% գնաճ, իսկ բանջարեղենի ապրանքախմբում գրանցվել է 2.8% գնաճ:
13.1%-ով բարձրացել է յուղերի և ճարպերի ապրանքախմբի գները: Այստեղ ամենաբարձր աճը գրանցվել է արևածաղկի բուսական յուղի արժեքներում, որը հասել է  35.3%-ի:
Հացաբուլկեղենի և ձավարեղենի ապրանքախմբում 2020թ. դեկտեմբերին 2019թ. նույն ամսվա համեմատ արձանագրվել է 7.4%, գնաճ (հացի և ալյուրի գնաճը կազմել է համապատասխանաբար 7.3% և 10.0%):
Կաթնամթերք, պանիր և ձու ապրանքախմբում արձանագրվել է 5.8% գնաճ: Ձվի գինը 2020թ. դեկտեմբերին 2019թ.-ի  համեմատ աճել է 18.5%-ով:
38.1%-ով բարձրացել են շաքարի և շաքարավազի խմբի ապրանքների գները:
Գնանկում է արձանագրվել մսամթերքի ապրանքախմբում, որը  2020թ. դեկտեմբերին 2019թ. դեկտեմբերի համեմատ նվազել է 0.6%-ով, սակայն թռչնամսի գինը աճել է 6.5%-ով:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն հայտնում է, որ 2020թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է ձկան և ծովամթերքի՝ 0.1%, ալկոհոլային խմիչքի և ծխախոտային արտադրատեսակների՝ 0.2%, ոչ ալկոհոլային խմիչքի, սուրճի, թեյի կակաոյի՝ 0.5% գնաճ:
Ոչ պարենային ապրանքների շուկայում արձանագրվել է 3.4% գնաճ, բայց 2020թ. դեկտեմբերին 2019թ. դեկտեմբերի համեմատ բենզինի և դիզելային վառելիքի գները նվազել են համապատասխանաբար 12.2% և 23.0%-ով։

12-month inflation in Armenia stands at 3.7%
Armenia's consumer prices grew by 3.7% in December 2020 compared to December 2019, according to the Statistical Committee.
The latest figures show that the 2020 December inflation stood at 3.4% against November of the same year.
Consumer prices increased by 2.9%-3.7% in all Armenian cities under study in December against November 2020, with the highest inflation rates recorded in the town of Vagharshapat. Capital Yerevan saw a rise of 3.3% in consumer prices last year.
Prices of food and non-alcoholic drinks grew by 4.9% in Armenia in 12 months of last year, while vegetable prices rose by 2.8%.
Prices of oils and fats increased by 13.1% in 2020. Cereals and bakery prices were up by 7.4%, with the inflation of bread and flour comprising 7.3% and 10.0%, respectively.
Prices of dairy products, cheese and eggs grew by 5.8% last year, while sugar and white sugar product prices – by 38.1%.
A deflation of 0.6% was recorded in meat produces in December 2020 from the same month of 2019, but poultry prices rose by 6.5%.
The Statistical Committee said that prices of fish, seafood, alcoholic beverages, tobacco, as well as coffee, tea and cocoa also grew in 2020.
Non-food prices rose by 3.4% last year, whereas petrol and diesel fuel costs dropped by 12.2% and 23.0%, respectively.