Վազգեն Մանուկյան. Ապացուցված եմ համարում, որ Շուշին ոչ թե գրավել են ադրբեջանցիները, այլ տվել են մերոնք
«Պատերազմը կարելի էր կանխել։ Երկրորդ, եթե մեր բանակը պատրաստված լիներ, այդ ամուր դիրքերը մենք կկարողանայինք պահել։ Նույնիսկ այդ աննպաստ պայմաններում եթե հիմար հրամաններ չլինեին, եթե կարգ ու կանոն լիներ, աշխատանքները ճիշտ կազմակերպվեին, մենք այդքան կորուստներ չէինք ունենա»,- Լոռու մարզկենտրոն Վանաձորում քաղաքացիների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Հանուն հայրենիքի փրկության շարժման կողմից վարչապետի միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը։
Նրա խոսքով, այս հայտարարություններն ու պնդումները ապացուցված բաներ են։
«Սրանք կարող ենք համարել ապացուցված արտասահմանցի ու հայաստանցի նախկին ու ներկա պաշտոնյաների, պատերազմի մասնակիցների հայտարարություններից դատելով»,- ասաց նա։
Վազգեն Մանուկյանն ապացուցված է համարում նաև այն, որ հնարավոր էր պատերազմը կանգնեցնել ավելի շուտ ու ավելի քիչ կարուստներով, առաջարկություններ եղել են։
«Ապացուցված եմ համարում, որ Շուշին ոչ թե գրավել են ադրբեջանցիները, այլ տվել են մերոնք։ Բանականության պակասի՞, թե հիմարության պատճառով, դա առանձին հարց է»,- ասաց նա։
Նախկին վարչապետի խոսքով, նույնիսկ նման վատ վիճակում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության տեքստը կարող էր լինել ավելի լավը։
«Զգացվում է, որ հայկական կողմը որևէ կերպ չի բանակցել այդ փաստաթուղթը լավացնելու համար։ Ավելին, սա էլ ոչ թե ապացուցված է, այլ իմ անձնական կարծիքը, հետևելով պաշտոնական ու ոչ պաշտոնական տեղեկատվության, նոյեմբերի 8-ին ու 9-ին ադրբեջանական կողմն էլ կարիք ուներ դադարի, քանի որ երկրի ներսում կար լուրջ դժգոհություն։ Այսինքն՝ մենք կարող էինք առևտուր անել»,- նշեց նա։
Մանուկյանը ցավով նշեց՝ մենք պարտության վրա ավելի շատ մարդ ենք կորցրել, քան հաղթանակի դեպքում, այսօր կան բազմաթիվ գերիներ Ադրբեջանում, կորցրել ենք բանակը, միլիարդ դոլարից ավելի զենք ու զինամթերք, ունենք հսկայական տնտեսական կորուստներ՝ էներգիայի աղբյուրներ, հողատարածքներ։
«Նույնսիկ փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո մեր պարտությունը շարունակվում է»,- ասաց Վ. Մանուկյանը՝ հիշեցնելով, որ Ն. Փաշինյանի հրամանով զորքը հետ է քաշվել, կանգնած է Սյունիքում։

Вазген Манукян: Считаю доказанным, что Шуши не был захвачен азербайджанцами, его сдали
Войну можно было предотвратить, заявил на встрече с жителями Ванадзора 16 января кандидат в премьер-министры Армении от Движения за спасение Родины Вазген Манукян.
«И во-вторых: если бы наша армия была подготовленной, мы смогли бы удержать крепкие позиции. Но даже в этих неблагоприятных условиях, если бы не было дурацких приказов, были бы порядок и координированная работа армии, у нас не было бы стольких потерь», – сказал Манукян на встречи в областном центре Лори.
По его словам, эти заявления и утверждения – вещи доказанные.
«Это все можно считать доказанными, если судить по заявлениям бывших и нынешних иностранных и армянских официальных лиц, участников войны», – сказал он.
Вазген Манукян считает доказанным и то, что войну можно было остановить раньше и с меньшими потерями, были предложения.
«Считаю доказанным то, что Шуши не был захвачен азербайджанцами, его сдали наши. Из-за предательства или глупости – это уже отдельный вопрос», – заявил Манукян.
На его взгляд, даже в этих условиях подписанное 9 ноября трехстороннее заявление Еревана, Москвы и Баку могло быть проармянским, чувствуется, что армянская сторона не провела никаких политических переговоров для улучшения документа.
«Более того, если следить за официальной и неофициальной информацией, мое личное мнение таково: 8-9 ноября азербайджанская сторона также нуждалась в остановке, поскольку существовало серьезное недовольство внутри Азербайджана. В этих условиях мы бы могли осуществить торг», – отметил он.
«Во время поражения мы потеряли больше людей, чем во время победы. У нас многочисленные пленные, удерживаемые в Азербайджане, мы потеряли нашу армию. Мы потеряли оружие на сумму свыше миллиарда долларов, имеются и огромные экономические потери – источники энергии, земельные участки», – перечислил бывший премьер Армении.
«Даже после подписания документа наше поражение продолжается», – указал Манукян, добавив, что по приказу Пашиняна войско отступило в Сюнике.
«Границы определяют посредством GPS, в то время как нигде в мире границы так не определяются. Тем самым, мы теряем наши границы. Армения продолжает сужаться и уменьшаться даже после войны», – сказал Манукян.