ԼՂ հակամարտությունը դեռևս հեռու է լուծված լինելուց. ԱԳՆ խոսնակ
Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին վերադարձի հարցում խոչընդոտների հարուցումը, Արցախի հայերի էթնիկ զտումը փառաբանող նամականիշի թողարկումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի կողմից շարունակաբար հնչեցվող սպառնալիքները գալիս են փաստելու, որ Ադրբեջանը մարտահրավեր է նետում միջազգային միջնորդների՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վստահության մթնոլորտ ձևավորելուն ուղղված ջանքերին: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ՝ ի  պատասխան  լրատվականների հարցին։
Ներկայացնում ենք հարցն ու պատասխանն ամբողջությամբ
«Հարց. ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը մշտապես աջակցել է հայ և ադրբեջանական հասարակությունների միջև հումանիտար շփումների իրականացմանը: Արդյոք կա՞ն նախադրյալներ նման ծրագրերի համար:
Պատասխան. Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ուղղությամբ: Հայկական կողմը մշտապես կողմ է հանդես եկել տարածաշրջանում հասարակությունների միջև հումանիտար շփումներին, որոնք պետք է հիմնված լինեն փոխադարձ հարգանքի և հանդուրժողականության վրա՝ նպատակ ունենալով ձևավորելու վստահություն կողմերի միջև: Անշուշտ, այդպիսի ծրագրերին պետք է նախորդեն համապատասխան նախադրյալներ:
Վերջին օրերին Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից թմբկահարվող հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ դեռևս Ադրբեջանը պատրաստ չէ դրան: Ավելին, Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին վերադարձի հարցում խոչընդոտների հարուցումը, հայերի էթնիկ զտումը փառաբանող նամականիշի թողարկումը, ինչպես նաև նախագահ Ալիևի կողմից շարունակաբար հնչեցվող սպառնալիքները գալիս են փաստելու, որ Ադրբեջանը մարտահրավեր է նետում միջազգային միջնորդների՝ վստահության մթնոլորտ ձևավորելուն ուղղված ջանքերին:
Հատկապես դատապարտելի են Ադրբեջանի նախագահի՝ Շուշի քաղաքում հնչեցված սադրիչ հայտարարությունները, ինչպես նաև պատերազմի ընթացքում թիրախավորված Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին Ադրբեջանի «ռազմական ավար և հաղթանակի խորհրդանիշ» ներկայացնելու փորձերը:
Այս իրողություններն վկայում են, որ հակամարտությունը դեռևս հեռու է լուծված լինելուց, և խաղաղ գործընթացն անհրաժեշտ է՝ տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու նպատակով»:

МИД Армении: Карабахский конфликт все еще далек от урегулирования
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян в ответ на вопрос СМИ прокомментировала заявление официального представителя МИД РФ Марии Захаровой. Вопрос и ответ приводит пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства:
Вопрос. Представитель МИД России заявила, что российская сторона всегда поддерживала осуществление гуманитарных контактов между армянским и азербайджанским обществами. Есть ли предпосылки для подобных программ?
Ответ. Мы высоко ценим усилия России по установлению мира и стабильности в регионе. Армянская сторона всегда выступала за гуманитарные контакты между обществами региона, которые должны основываться на взаимном уважении и терпимости, с целью укрепления доверия между сторонами. Конечно, подобным программам должны предшествовать соответствующие предпосылки.
Заявления руководства Азербайджана, сделанные в последние дни, показывают, что Азербайджан еще не готов к этому. Более того, препятствия Азербайджана возвращению армянских военнопленных, выпуск марки, прославляющей этническую чистку армян, а также постоянно озвучиваемые президентом Алиевым угрозы свидетельствуют о том, что Азербайджан бросает вызов усилиям международных посредников по формированию атмосферы доверия.
Заслуживают особого осуждения провокационные заявления Президента Азербайджана в городе Шуши, а также попытки представить церковь Святого Всеспасителя Газанчецоц, ставшую мишенью во время войны, как “военный трофей и символ победы”.
Эти реалии показывают, что конфликт все еще далек от урегулирования и для установления долгосрочного мира в регионе, необходим мирный процесс.