Ռազմական փորձագետ. Տարածաշրջանում շահեկան դիրքավորվածները փորձում են արագ ամրապնդվել, իսկ ազդեցություն կորցրածները՝ վերականգնվել
16:42 18/01/2021
Արցախյան պատերազմում կապիտուլյացիայի փաստաթուղթ ստորագրած Հայաստանը դեռ չի կարողացել շունչ քաշել, զինված ուժերի վերականգնմամբ զբաղվել, դեռ պատերազմական գոտում  փնտրում են անհետ կորածների մարմինները, դեռ բազմաթիվ զինվորներ շարունակում են գերիի ու հանցագործի կարգավիճակով մնալ Ադրբեջանի բանտերում, իսկ Թուրքիան ու Ադրբեջանը հայտարարել են նոր զորավարժությունների անցկացման մասին։
Փետրվարի 1-12-ը Հայաստանին սահմանակից Կարսում կայանալիք որավարժությանը ներգրավելու են նաև տանկային ու հրետանային ստորաբաժանումներ, ուղղաթիռներ, հատուկջոկատայինների ստորաբաժանումներ: Նախատեսվում են նաև նոր սպառազինություն մտած կամ դեռ չմտած զինտեխնիկայի դաշտային փորձարկումներ:
Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի՝ ռազմական գծով խորհրդական, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանի հետ Panorama.am-ը զրուցել է թշնամի երկրների համատեղ զորավարժությունների ուղերձների ու տարածաշրջանում հնարավոր զարգացումների մասին։
Panorama.am -Արցախյան պատերազմի ավարտից երկու ամիս անց , երբ հայկական զինված ուժերը դեռ գտնվում են թուլացած վիճակում, Թուրքիան ու Ադրբեջանը նոր զորավարժություններ են նախաձեռնել և անցկացնում այս անգամ արդեն Թուրքիայի տարածքում։ Ի՞նչ ուղերձներ են պարունակում զորավարժությունները, և տարածաշրջանի ո՞ր երկրներին են դրանք ուղղված։
Տիգրան Աբրահամյան- Ադրբեջանն ու Թուրքիան չեն թաքցնում, որ ձեռք բերվածով չեն բավարարվելու և ձգտելու են ստանալ առավելագույնը։ Ավելին, այդ երկրները իրենց երկրի օրակարգում են շարունակում պահել ռեգիոնալ խնդիրների՝ ռազմական ճանապարհով լուծելու հարցը, ինչը թույլ չի տալիս տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հասնել։ Այս պահվածքը սպառնալիք է ոչ միայն Հայաստանի և Արցախի, այլ ողջ տարածաշրջանի համար։
Panorama.am-Այս զորավարժություններին նախորդել էին Իրանում նոր սերնդի հրթիռներով զորավարժությունները։ Տարածաշրջանը եռում է։ Ի՞նչ զարգացումներ են հնարավոր աշխարհքաղաքական նոր պայմաններում։
Տիգրան Աբրահամյան-Սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին ծավալված ռազմական գործողությունները տարածաշրջանում նոր իրավիճակ են ստեղծել։ Կան երկրներ, որոնք ամրապնդեցին իրենց դիրքերը, օրինակ՝ ՌԴ-ն, կան երկրներ, որոնք որոշակի պրոցեսներից դուրս մնացին, օրինակ՝ Արևմուտքի մասին է խոսքը, և հիմա ամեն ինչ անում են կորցրած դիրքերը հետ բերելու համար։
Արցախի, Քաշաթաղի հարավային շրջանները, որոնք այս պատերազմի արդյունքում օկուպացվել են ադրբեջանցիների կողմից, Իրանի համար դարձել են անկանխատեսելի գոտի, իսկ սահմանի այդ հատվածը բավականին մեծ էր։ Ու եթե հաշվի ենք առնում նաև առկա տեղեկություններն այն մասին, որ Թուրքիան փորձում է այդ հատվածներ իր համար նպաստավոր կոնտինգենտ տեղակայել ու բնակեցնել, ապա սպառնալիքներն առավել ընդգծված են դառնում։
Ընդհանուր առմամբ, իրավիճակն ամբողջովին չի հանգուցալուծվել, իսկ դա իր մեջ նոր ռիսկեր և վտանգներ է պարունակում։ Շահեկան դիրքավորվածները փորձում են արագ ամրապնդվել, իսկ ազդեցություն կորցրածները՝ վերականգնել։ Թե սա ինչ հետևանքներ կունենա, դեռևս դժվար է հստակ գնահատական տալ։
Panorama.am-Կա կարիծիք, որ Գյումրիից քիչ հեռու անցկացվող զորավարժությունները Թուրքիայի կողմից ուժի ցուցադրում է Ռուսաստանին, որն առավել շահած է դուրս եկել պատերազմից։
Տիգրան Աբրահամյան -Թուրքիան այս իրադարձություններից առավելություն ստացած երկրներից է, ով այս տարածաշրջանում փորձում է ամրապնդել իր դիրքերը։ Բնականաբար որևէ կողմի ազդեցության աճը պետք է լինի մեկ այլ կողմի հաշվին և այդտեղ Իրանի և ՌԴ-ի հետ պայքարը միշտ էլ նկատելի է։ Եվ այնպես չէ, որ ՌԴ-ն կամ Իրանը պատրաստվում են հեշտ զիջել, մանավանդ որ, հատկապես Իրանի դեպքում, այս իրադարձություններով պայմանավորված նոր սպառնալիքներ են ստեղծվել։
Panorama.am – Հնարավոր զարգացումների ու ստեղծված իրավիճակում ի՞նչ պետք է անի Հայաստանը՝ դրանցից հնարավորինս չտուժելու համար։
Տիգրան Աբրահամյան -Պատերազմի շոկից պետք է արագ դուրս գալ, արագ վերլուծել խնդիրներն ու ստեղծված իրադրությունը, ապա քայլ առ քայլ գնալ դրանց լուծումներին։
Իհարկե այս իշխանության պարագայում դժվար է նման բան ակնկալել, բայց ճանապարհն ամեն դեպքում բարդ է լինելու։ Պետք է վերականգնել միջազգային կառույցների, գործընկերների, դաշնակիցների հետ աշխաանքը՝ փորձել տարածաշրջանում գործոն դառնալ, ըստ այդմ՝ նաև ազդեցություն ունենալ գործընթացների վրա։

Военный эксперт: Выгодно разместившиеся в регионе стараются быстро укрепиться, а потерявшие влияние – восстановить его
Армения, подписавшая документ о капитуляции в Арцахской войне, еще не смогла прийти в себя, заняться восстановлением вооруженных сил, в военной зоне еще ведутся поиски тел пропавших без вести, многочисленные военные все еще в статусе военнопленного или преступника остаются в тюрьмах Азербайджана, а Турция и Азербайджан заявили о проведении новых военных учений.
В военных учениях, которые пройдут в период с 1 по 12 февраля в приграничном с Арменией Карсе, будут задействованы танковые роты, артиллерийские батареи, снайперские команды, личный состав командования спецназа, спецназовцы и вертолеты. Отмечается, что в ходе учений будут проведены полевые испытания новой или еще не поступившей на вооружение новой военной техники.
С бывшим советником президента Республики Арцах (НКР) Бако Саакяна по военным вопросам, главой аналитического центра «Энакет» («Точка опоры») Тиграном Абрамяном корреспондент Panorama.am побеседовала о месседжах совместных военных учений двух вражеских Армении стран и возможных региональных процессах.
– Спустя 2 месяца после окончания Арцахской войны, когда армянские вооруженные силы все еще находятся в ослабленном состоянии, Турция и Азербайджан инициировали новые военные учения и проводят их на этот раз на территории Турции. Какие месседжи содержат эти военные учения и каким странам региона они адресованы?
– Азербайджан и Турция не скрывают, что не намерены довольствоваться достигнутым, они будут стремиться получить максимум. Более того, эти страны продолжают держать в своей повестке дня вопрос решения региональных проблем военным путем, что не позволяет добиться долгосрочного мира и стабильности в регионе. Подобное поведение представляет угрозу не только для Армении и Арцаха, но и для всего региона.
– Этим военным учениям предшествовали проведенные в Иране военные учения с задействованием ракет нового поколения. Регион кипит. Какое развитие событий возможно в новых геополитических условиях?
– Военные действия в сентябре-ноябре создали новую ситуацию в регионе. Есть страны, которые укрепили свои позиции, например, Россия. Есть страны, которые остались вне определенных процессов, например, речь о Западе. И сейчас они делают все, чтобы вернуть утраченные позиции.
Южные районы Арцаха, Кашатага, оккупированные азербайджанцами в результате этой войны, стали для Ирана непредсказуемой зоной, а этот участок границы был довольно большим. А если принять во внимание имеющиеся сведения о том, что Турция пытается разместить на этих территориях, заселить их благоприятным для себя контингентом, то угрозы становятся более явными.
В целом, ситуация до конца не разрешена, и она содержит в себе новые риски и угрозы. Выгодно разместившиеся стараются быстро укрепиться, а потерявшие влияние пытаются его восстановить. Пока трудно дать четкую оценку тому, к каким последствиям это приведет.
– Озвучивается мнение, что проведение Турцией военных учений недалеко от города Гюмри (здесь дислоцирована 102-я российская военная база. – ред.) – демонстрация силы перед Россией, которая в большем выигрыше от войны.
– Турция – одна из получивших выгоду от этих событий стран, которая пытается укрепить свои позиции в этом регионе. Естественно, усиление влияния одной стороны должно происходить за счет другой стороны, и в данном контексте борьба с Ираном и Россией заметна всегда. И не так, что Россия или Иран легко пойдут на уступки, тем более, что, особенно в случае с Ираном, эти события создали новые угрозы.
– В контексте возможных развитий и в сложившейся ситуации что должна предпринять Армения, чтобы по возможности не пострадать?
– Нужно быстро преодолеть послевоенный шок, оперативно проанализировать проблемы и создавшуюся ситуацию, а затем шаг за шагом идти к их решениям.
Конечно, в случае с нынешней властью такого трудно ожидать что-либо подобного, но путь в любом случае будет трудным. Необходимо восстановить работу с международными структурами, партнерами, союзниками, попытаться стать фактором в регионе, а впоследствии влиять также на процессы.